Kastamonu’nun Tosya ilçesinde hafızlık eğitimlerini tamamlayan öğrenciler için tören düzenlendi.

 

Fazıl Ateş Kız Kur’an Kursu ve Hamza Baba Erkek Kur’an Kursu’nda hafızlık eğitimlerini tamamlayan 6’sı kız, 13’ü erkek 19 öğrenci için Tosya Belediye Düğün Salonu’nda tören düzenlendi.

 

Törende, Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından, ilahi ve kasideler okundu.

 

Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, törende yaptığı konuşmada, Her hafızın arkasında çok ciddi emeğin, gayretin ve yoğun çalışmanın olduğunu söyledi.

 

Kur’an Kurslarına yaptığı ziyaretler esnasında bu gayreti ve çalışmayı gördüğünü belirten Pişkin, “ Bu yüzden hafızlarımızın yetiştirilmesinde çok ciddi emekleri olan çok kıymetli hocalarımızı tebrik ediyorum. Onlarla birlikte Çanakkale’yi gezdik, daha sonra birlikte kitap okuduk. Bu zor süreçte, onlar için yapabileceğimiz her ne var ise, elimizden geldiği kadar yapmaya çalıştık.” dedi.

 

 

Yaşanılan zamanda Kur’an-ı Kerim ile olan muhabbetin daha çok artırılması gerektiğini ifade eden Kaymakam Pişkin, şunları kaydetti :

 

“Bütün kadim değerlerin, bütün insani ve ahlaki değerlerin erozyona uğradığı, kültürel dejenerasyonun hat safhaya ulaştığı bir zamanda, annenin eşiyle, evlatların babasıyla muhabbetinin neredeyse aşınıp yıpranıp kopma noktasına geldiği zamanda, Kur’an ile olan ilgimizi ve muhabbetimizi artırmalıyız. Bu konuda da bize eşlik edecek kişiler, bu anlamda bu işin ilmini layıkıyla almış ve Kur’an-ı Kerimi hatmetmiş değerli hafızlarımızdır, değerli din adamlarımızdır. Onlara karşı tutum ve davranışlarımızın ötesinde, çok daha ilgi ve alaka göstermek zorunda olduğumuzu, en azından bunu kendi adıma hissettiğimi belirtmek istiyorum. Din hizmetleri noktasında gerçekten Tosya’mız çok iyi bir noktada. Hayata geçirmeye çalıştığımız güzel projeler var. Hayata geçirmeye çalıştığımız yeni Kur’an Kursları projelerimiz var. Bunlar için sizlerin yardım ve desteğinize ihtiyacımız var. Ben kendi adıma, Muammer Bardak Kur’an Kursunun, tadilatını, yenilenmesini ve yeniden kazandırılmasının yükümlülüğünü aldım. Bununla ilgili çalışmalarımı başlatıyorum. Rabbim hepimizi Kur’an-ı Kerimi en iyi şekilde anlayan, onu layıkıyla yaşayan ve onun şuurundan ayrılmayan kullarından eylesin. “

 

 

Tosya Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil ise, törende yaptığı konuşmada, “ Konuşmamın başında, bu kıymetli öğrencileri yetiştiren hocalarımıza, bu kardeşlerimizin ailelerine ve onlara bu ortamı sağlayan herkesten Rabbim ayrı ayrı razı olsun. İslam coğrafyası içerisinde, Müslümanların pırlantası olarak adlandırılır hafızlarımız. İslamiyeti, anlatmak, aktarmak ve kuşaktan kuşağa götürebilmek için onlara ihtiyacımız vardır. Ezber yapmak kadar, anlamak ve anlatmak da vardır hafızlıkta. Velhasıl hafızlık bir gönül işidir. Bazen sevmek, bazen anlamak, bazen teslim olmak, şeytanla işi olmamak hafızlığın özverili olmasıyla vücut bulacaktır. Allah nasıp kısmet ederse, bizlerde inşallah bu sancaktarlığa önderlik yapacak kardeşlerimize, daha sağlıklı ortamlarda yetişmeleri için elimizden geleni yapacağımızı sizlerin huzurunda belirtmek isterim. Kardeşlerime, Rabbim ömür boyu bu maneviyatı en güzel şekilde taşımalarını nasip eder. Onlara sağlıklı uzun ömürler verir inşallah. Hepinizi Allah’a emanet ediyorum.” İfadelerini kullandı.

 

 

Kastamonu İl Müftü Yardımcısı Metin Aykut  ve Tosya Müftüsü Halil İbrahim Sabırlı da yaptıkları konuşmalarda, hafızları tebrik ederek, başarılar dilediler.

 

 

Hafızlara çeşitli hediye takdiminin ardından yapılan dua ile tören sona erdi.

 

Törenin ardından hafızlar, vatandaşlarla birlikte ilahiler söyleyerek Ulu Camii önünden Meraş-i Abdurrahman Paşa Camiine kadar yürüyüş yaptı.

 

Törene, Tosya İlçe Emniyet Müdürü Cenk Demir, AK Parti Tosya İlçe Başkanı Metin Ekşi, MHP Tosya İlçe Başkanı Mustafa Dündar Özurgancı, Tosya Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü (SYDV) Recep Keçeci, Tosya İlçe Milli Eğitim Müdürü Sıtkı Murat Demirci, Tosya Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Mola, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.