2015 ÖSYM-KPSS Sınav ve Başvuru Tarihleri Belli Oldu

SPONSORLU BAĞLANTILAR

ÖSYM-KPSS 2015 Sınav ve Başvuru Tarihlerini yüz binlerce memur adayı merak etmekte ve sorgulamaktadır.

İşte tüm memur adaylarının merak ettiği soruların cevapları aşağıda yer alıyor…Ortaöğretim (Lise), Önlisans, Lisans ve Öğretmenlere Yönelik 2015 KPSS Sınav Tarihleri Ne Zaman :

1. 2015 EKPSS Sınav Tarihleri :

2. 2015 KPSS Lisans Sınav Tarihleri ( 2015-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik) : 04.07.2015-05.07.2015

3. 2015 KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) Sınav Tarihleri : 12.07.2015

6. 2015 KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) Sınav Tarihleri :

Binlerce memur adayının merakla beklediği 2015 KPSS Sınav tarihi ÖSYM tarafından açıklandı. Peki 2015 KPSS başvuru tarihleri ne zaman,2015 KPSS başvuruları ne zaman başlıyor. ÖSYM sadece şuan itibariyle KPSS 2015 Sınav Tarihlerini yayınladı. 2015 KPSS başvurularıyla alakalı detaylı bilgi geldikçe sayfamızda bulabileceksiniz.Ayrıca ÖSYM Başkanlığı sadece KPSS için değil diğer tüm sınav türleri için sınav tarihlerini açıkladı. İşte diğer tüm sınavların da yer aldığı sınav tarihleri:

Ortaöğretim (Lise), Önlisans, Lisans ve Öğretmenlere Yönelik 2015 KPSS Sınavları ve Başvuru Tarihleri Ne Zaman :

1. 2015 EKPSS Başvuru Tarihleri :

2. 2015 KPSS Lisans Başvuru Tarihleri :

3. 2015 KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) Başvuruları :

6. 2015 KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) Başvuruları :

NOT: ÖSYM Tarafından KPSS 2015 Sınav Başvuru Tarihleri Açıklanır Açıklanmaz.Sayfamız Güncellenecektir.

Ayrıca tüm KPSS Başvuruları için gerekli olan (kpss başvuru için gerekli belgeler,kpss başvuru kılavuzu,kpss başvuru merkezleri,kpss başvuru formu,kpss başvuru tarihleri,
kpss başvuru şartları) bilgileri içeren 2015 KPSS Başvuru Kılavuzu Bilgilerine ilgili tarihler arasında ÖSYM’nin (http://www.osym.gov.tr/) internet adresinden ulaşabilirsiniz.Adayların 2015 KPSS Başvuru İşlemlerini dikkatli bir şekilde kılavuz bilgilerine göre yapmaları gerekmektedir.

Yine adaylar,2015 KPSS Başvuru İşlemlerini kılavuz bilgileri doğrultusunda ÖSYM’nin (https://ais.osym.gov.tr/) internet adresinden T.C Kimlik Numaraları ve Aday İşlemleri Şifreleriyle gerçekleştirebileceklerdir.

KPSS Nedir? Kimler Başvurabilir? KPSS’nin Tarihçesi

KPSS’yi, Kamu personeli seçme sınavı adı ile hayatımıza ortak olan sınav sistemi diye adlandırabiliriz basit olarak. Kamu kurumlarında göre alacak personel adaylarına uygulanan bu sınav kendi içinde çeşitlilik göstermektedir.

Örn: KPSS-A KPSS-B

KPSS, genel yetenek, genel kültür, istatistik, kamu yönetimi, anayasa gibi kollardan oluşur. Elbette KPSS’de bu kolların hepsinden sorumlu değilsiniz şöyle ki; başvuracağınız alan adına yeterli olacak bölümlerden sorumlu tutulursunuz. Lise ve üzeri eğitim derecesine sahip yani bu derecelerle mezun olan herkes bu sınava başvurusunu yapabilir.

KPSS A-B ve C Grubu Kadrolar:

KPSS A grubu kadrolar mesleğinizle ilgili yönlendirmede karşınıza çıkmaktadır. Meslek dışında ilk kez bir kamu kuruluşuna başvurmak isteyen adaylar B ve C kadrosuna göre sınıflandırılmaktadır.

KPSS A grubu kadro;

Bakanlıklar,başbakanlık,genel müdürlük düzeyindeki alanlardan oluşur. Bu sınav sonucunda kurumların kendine özel uyguladığı sınavlara ek olarak adaylar tabi tutulur. KPSS A grubu kadrolar üniversite mezunları için geçerlidir diyebiliriz.Eğer bir kamu kuruluşunda çalışmak istiyorsanız Kamu personeli seçme sınavına muhakkak girmelisiniz daha sonra az önce belirttiğim gibi kurumların kendine has sınavlarına tabii tutulacaksınız.

KPSS B ve C Grubu Kadrolar:

KPSS A grubu dışında kalan kadrolar diye nitelendirebiliriz. Lise mezunu ve dengi okullar bu gruba göre kadrolanacaktır. Bu kadro için şartlar daha farklıdır; askerlik,sicil kaydı,sağlık,suç durumu vs… Belirli bir taban puanı yoktur. Genel dereceye göre ve kurumların alımına göre başarı durumu belirlenir. Örneğin geçtiğimiz dönemlerde 78 ile yapılan atama bu dönem 69 ile belirlenebilir,bu genel başarı durumuna bağlıdır.

KPSS, Genel yetenek, genel kültür, eğitim bilimleri ve KPSS A grubu olmak üzere dörde ayrılmaktadır. Örnekleyecek olursak mühendis olmak isteyen bir arkadaşımızın genel kültür ve genel yetenek testlerini cevaplamasını onun için yeterlidir. Fakat öğretmen adayı bir arkadaşımızın ek olarak eğitim bilimleri testini cevaplaması şarttır.

 

 

 

 

Kaynak : www.osym2015.com

SPONSORLU BAĞLANTILAR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.