2018 Kastamonu Türk Dünyası Kültür Başkenti Etkinlikleri Kapsamında Basımı Gerçekleşen Kitapların Tanıtım Yapıldı

2018 Kastamonu Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında basımı gerçekleşen kitapların tanıtım programı, Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in katılımı ile Belediye Şehir Parkında gerçekleştirildi.

 

 

Tanıtım programına ayrıca Milletvekili Metin Çelik, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Kantarcı, İl Emniyet Müdürü Metin Turgay Karabulak, Türkiye Harp Malulü, Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şube Başkanı Berat Satıoğlu, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şubesi Başkanı Ali Cesuroğlu, dernek üyeleri kamu kurum ve kuruluş müdürleri ile çok sayıda halk katıldı.

 

 

Türk Dünyası Kültür Başkenti hedeflerinden bir tanesinin kalıcı eserler bırakmak olduğunu belirten Vali Karadeniz; Bunları iki guruba ayırmıştık birinci fiziki anlamda kalıcı eserler binalar gibi. İkinci gurupta ise yayınlar vardır. Bugün burada bu ikinci grupta yer alan ve belki yüzyıllar sonrası ışık yutmak üzere daha önceden basılmış ancak elimizde çok fazla kopyası kalmamış eserlerin yeniden basımını yaparak, bazılarını da bugüne uygun bir şekilde güncelleyerek gelecek nesillere aktarılması sağlamaktı ve işte bugün burada bu faaliyetimizin birinci tanıtım toplantısını yapıyoruz. Kültür Başkentliğinin Kastamonu’ya kazancının ne olmalı sorusuna cevap ararken iki açıdan bakıyoruz birincisi maddi açıdan kazancı ne olmalı ikincisi kültürel açıdan kazancı ne olmalı. Maddi açıdan ne olmalı, sorusunun çıktığı yol belli turizm. Biz Kültür Başkentliği programı ile turizm hedefini aynı kota içerisinde düşünerek bu şekilde değerlendirerek yol almaktayız. Turizm de birinci sıra hedef kitlemiz Ankara oraya odaklanmak zorundayız. Orada ne kadar insanı buraya çekersek Kastamonu’nun kazancı turizmde o kadar yüksek olacaktır. Türk Dünyasının kültürünü tanımak anlamında, etkinliklerini organize ediyoruz. Onların başta halk dansları olmak üzere kültürel ögelerine yine edebiyatçıları da aynı şekilde tanıtmak üzere çalışmalar yapılıyor.

 

 

Programda Yazar Ata Erdoğdu’ya Valimiz Karadeniz tarafından plaket verildi.

 

Basımı gerçekleşen kitapların tanıtımında yazarlardan Ata ERDOĞDU “ Kastamonu Kültürü” adlı Seri olarak yaymlamış olduğu eserini tanıttı ve devamında sırasıyla Yazar Fazıl Çiftçi, “Kastamonu Camileri, Türbeleri ve Diğer Tarihi Eserler” kitabı hakkında, Yazar Erdal ARSLAN, “ Mehmet Akif’in Kastamonu Günleri ve Kastamonu Hikayeleri” hakkında bilgiler verdiler. Programa katılamayan yazarların eserleri ise slayt eşliğinde tanıtımı gerçekleştirildi.

 

Ayrıca Orhan Şaik Gökyay Güzel Sanatlar Lisesi Korusu tarafından sunulan Türk Sanat Müziği Dinletisi ile program sona erdi.

 

 

 

 

 

 

.

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.