Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde bu yıl 33.’üncüsü düzenlenen Uluslararası Taşköprü Kültür ve Sarımsak Festivali Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in katılımı ile başladı.

 

 

Festival törenine ayrıca Kastamonu Milletvekilleri Metin Çelik ve Hasan Baltacı, Taşköprü Kaymakamı Ercan Çiçek, Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal, İlçe Belediye Başkanları, Siyasi parti temsilcileri, Sivil toplum kurum ve kuruluşları, İl müdürleri ile çok sayıda halk ve davetli katıldı.

 

 

Uluslararası Taşköprü Kültür ve Sarımsak Festivali, İlçenin adını aldığı Taşköprü üzerinde Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz ve protokolün açılış kurdelesini kesmesi ile start aldı. Daha sonra Festival programı çerçevesinde Vali Karadeniz ve protokolün katılımı ile Pompeiopolis 2019 Tarım, Orman, Hayvancılık ve Tarımsal Gıda Fuarının açılışı gerçekleştirildi.

 

 

Daha sonra program kortej yürüyüşü ve akabinde Cumhuriyet Meydanı’nda protokol konuşmaları ve halk oyunu gösterileri ile devam etti.

 

 

Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz; “Taşköprü için değil Kastamonu içinde çok önemli olan sarımsak ilimizin marka ürünüdür, marka değeridir. Bununla ilgili yapılan araştırmalarda, sohbetlerde Kastamonu’ya özgü belki yüzlerce ürün vardır ama bunların başını sarımsak çekmektedir. Tabi ki bu kolay elde edilmiş bir ün değil yıllara dayanan bir birikimin sonucudur. Burada üretilen ürünlerin değil. Taşköprü’nün adını kullanarak başka yerde pazarlamaya çalışanlar var bu dahi Taşköprü sarımsağının ne kadar önemli ve kıymetli olduğunu ortaya koymaktadır. Bu tür bir ürünün marka değerinin burada olması Taşköprü’nün turizme açılan kapısı olmalıdır diye düşünüyorum. Pompeipolis bu anlamda Taşköprü’ye önemli bir fırsat sunmaktadır. Dolayısıyla hem Pompeipolis’e yapılacak olan kazı çalışmaları ile burada bir müze kurulması çalışmasının sonuçlanması ve bu festivalle taçlanacak olan Taşköprü sarımsağının ortak amaca hitap edecek şekilde geliştirilmesi buna yönelik ürünlerin üretilmesi ben inanıyorum ki, Kastamonu’da son zamanlarda hareketlenen turizmin Taşköprü’de de aynı dinamizmi kazanacaktır. Bu festivalde bu üç gün içerisinde sizler emininki eğeleneceksiniz ama festival sadece eğlenmekten ibaret değil bundan da önemlisi bizim hem tarımsal ürünlerimizde dahil olmak üzere tüm kültürel değerlerimizin yaşatıldığı tanıtıldığı hem de ülkemize, diğer ülkelere anlatıldığı bunları gelecek nesillere aktarmamızı sağlayan etkinliklerdir. Bizleri bir araya getirerek birlik ve beraberliğimizi pekiştiren etkinliklerdir. Festival terim olarak farklı dillerden gelmiştir ama bizimde geleneğimizde kültürümüzde festivalin karşılığı olarak şenliklerimiz var. Burada açılışını yaptığımız tören bizim şenlik geleceğimizin devamıdır bir parçasıdır ve 33 yıl burada bu geleneğin yaşatılması için eminim çok büyük fedakarlıklar çok büyük gayretler gösterilmiştir ve olumlu neticede alınmıştır bugüne kadar emek gösteren herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum bu yılki festivalin organizasyonunda emeği geçen katkı sunan tüm Taşköprülülere huzurlarınızda teşekkür ediyorum festivale katılan tüm davetlilere de sevgi ve saygılarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

 

 

4 gün sürecek olan festival programında Taşköprü Halk Eğitim Merkezi, Tuzla Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu, Hindistan, K.K.T.C Güney Kore, Bulgaristan ve Sırbistan’dan gelen halk oyunları sahne alacak. Ayrıca Sarımsak güzeli yarışması, Rahvan At Yarışları, At Üstünde Okçuluk Savaş Sanatı Gösterisi, En İyi Sarımsak Üreticileri Yarışması, Buzağı ve Kuzu Yetiştiricileri Yarışması, Trap Atışları Yarışması, Bisiklet Turu ve paneller düzenlenecek.

 

 

33. Uluslararası Taşköprü Kültür ve Sarımsak Festivali 18 Ağustos Pazar günü sona erecek.

 

.

 

 

 

.

.

.

.

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.gov.tr

 

.

.

.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.