Atatürk’ün 23 Ağustos 1925 tarihinde Kastamonu ziyareti sırasında “Bu serpuşun adına şapka denir.” sözüyle tarihe geçen, “Atatürk’ün Kastamonu’ya Gelişleri Şapka ve Kıyafet İnkılabının 94. Yıldönümü” kutlamaları İlimiz Seydiler, Küre ve İnebolu İlçelerinde düzenlenen özel kutlama programları ile devam etti.

.

.

>Seydiler İlçesi Özel Programı

Seydiler ilçesi özel programına Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz, Garnizon Komutanı Per. Alb. Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, Seydiler İlçesi Kaymakam Vekili Mustafa Batuhan Alpboğa, Seydiler Belediye Başkanı Mehmet Erdoğan, kurum ve kuruluşların İl ve İlçe müdürleri ile çok sayıda çok sayıda vatandaş katıldı.

.

 

Seydiler İlçe Meydanı’nda gerçekleştirilen program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların yapılması ile devam etti.

.

Yaklaşık bir hafta sürecek olan Atatürk’ün Kastamonu’ya gelişinin Şapka ve Kıyafet İnkılabının 94.Yılı etkinlikleri ilimizde coşkuyla kutlanıyor diyen Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz konuşmasında;” 94 yıl öncesinde ve daha evveliyatında yaşanan 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı sürecindeki ruhu yaşatmak ve gelecek nesillerinde aynı ruha sahip bir şekilde yetişmesidir. Çünkü o ruha bugün daha çok ihtiyacımız var. Biz Türk Milleti olarak daha çok çalışmalıyız ve daha çok birlik olmalıyız. Atalarımızın emanetlerine çok iyi sahip çıkmalıyız, çünkü atalarımız bize çok güzel bir coğrafya emanet etti ve bunun değerini çok iyi bilmeyiz. Bu etkinlikler Seydiler ilçemizde daha farklı bir anlam taşıyor. Çünkü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kastamonu’ya gelişinin ve en önemli inkılaplarından birisini Kastamonu’ya hediye edişinin temel nedeni Kastamonu’nun İstiklal Savaşında oynadığı roldü ve bu rolünde timsali Şehit Şerife Bacıdır ve Seydiler ilçemizde Şehit Şerife Bacının memleketidir. Dolayısıyla buradaki bu tören bizim için çok farklı bir anlam ifade ediyor.” Şeklinde konuştu.

.

 

Program, Mehteran Takımı gösterileri, Sepetçioğlu halk oyunları gösterisi ile devam etti devamında, İlçede sünnet olan çocuklar için de program tertip edilerek, protokol üyeleri tarafından sünnet olan çocuklara hediyeler verildi. Seydiler İlçesi Özel Programı ilki düzenlenen Buzağı yarışması yapıldı ve dereceye girenlere ödüllerini Vali Karadeniz ve beraberindeki protokol tarafından takdim edildi.

.

 

>Küre İlçesi Özel Programı

Küre İlçesi’ndeki programa katılan Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz, İlçe girişinde Küre Kaymakamı Vekili ve İnebolu Kaymakamı Abdullah Atakan Atasoy, Küre Belediye Başkanı Salih Turan İl ve İlçe protokolü ile çok sayıda halk tarafından karşılandı.

.

Ormanlık Mevkii’nden Cumhuriyet Meydanı’na kadar Mehteran bölüğü eşliğinde yürüyen protokol üyeleri, halkı selamladı daha sonra Cumhuriyet Meydanı’ndaki program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile protokol konuşmalarının ardından sona erdi.

.

>İnebolu İlçesi Özel Programı

Atatürk’ün Kastamonu’ya gelişleri Şapka ve Kıyafet İnkılabının 94. Yıldönümü kutlamaları çerçevesinde, düzenlenen son İlçe programı İnebolu’da gerçekleştirildi.

.

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Şapka ve Kıyafet İnkılabını başlattığı tarihi Türk Ocağı binası önünde gerçekleştirilen programa Per.Alb. Gamze Aydoğdu, İnebolu Kaymakamı Abdullah Atakan Atasoy, TCG Barbaros Gemi Komutanı Deniz Yarbay Onur Değirmencioğlu, İnebolu Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, İnebolu Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Soner Şahin İl ve İlçe kurum ve daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program, Atatürk’ün 27 Ağustos 1925 tarihinde İnebolu’da verdiği ‘‘Tarihi Şapka Nutku’’ Halk Eğitim Merkezi Müdürü Vekili Tuğba Gezgin tarafından okundu.

.

Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz burada yapmış olduğu konuşmasında;” Atatürk’ün Kastamonu’ya Gelişleri, Şapka ve Kıyafet İnkılabının 94. Yıl dönümü törenlerinde sizlerle beraber bulunmaktan dolayı büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1925 yılında ilimize yapmış olduğu ziyaret yaklaşık bir hafta sürmüş bir ziyaret. Dolayısıyla bizde bu programı o programa uygun bir şekilde düzenledik. İnebolu’nun çok özel bir yeri olduğunu söylemek isterim. Sahilde bulunması dolayısıyla düşman saldırısına maruz kalmasına rağmen o kahramanlığı göstermeye kararlılıkla devam etmiş ve cepheyi cephanesiz bırakmamışlardır. Bundan dolayı da dedelerimiz, atalarımız beyaz şeritli İstiklal Madalyasını fazlasıyla hakketmişlerdir. Bizlerde bugün bu programları ifa ederken hem o gün yaşananları iyi hatırlamak, iyi yorumlamak ve onları gelecek nesillere aktarmak zorunda olduğumuzu da ifade etmek istiyorum. Özellikle İnebolu Türk İstiklal Tarihinin belki birçok il vardır kahramanlık gösteren ama ilçe olarak anılan sanıyorum tek ilçe. Bu bakımdan bizim içinde önemli bir yere sahip. İstiklal Yolu Müdürlüğünün burada kurulması fikri gerçekten şu anda Kastamonu’da bürokratıyla, siyasetiyle, sivil toplum örgütleriyle, meslek odalarıyla herkesin üzerinde hem fikir olduğu bir konudur. Dolayısıyla bu konuda Kastamonu il olarak bunun İnebolu’nun hakkı olduğu konusunda bir mücadele veriyor ve bende inanıyorum ki bu mücadele kazanılacaktır ve İstiklal Yolu Müdürlüğü burada açılacaktır. Önemli olan diğer bir konu geçtiğimiz Kasım ayında Milli Park ilan edilen İstiklal Yolunu bu tarihte yer aldığı öneme pareler bir şekilde bugünde önemli bir konuma getirilmesi ve güzergâhın ziyaretçilere her türlü etkinliklerini, o günü anımsatacak faaliyetlere hazır hale getirilmesidir. İnebolu’ya gelen misafirlerin burada İstiklal Yolu Müzesine gelerek buradaki kahramanlıkları görmeliler. Atatürk’ün 94 yılında buraya gelerek bu etkinliğin burada iyi anlatılması da gerekiyor. Ben hem kurtuluş savaşında hem terörle mücadelede, Kıbrıs’ta ve daha birçok yerde hayatını kaybetmiş olan, canını seve seve vatana feda etmiş olan tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Yine başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bugün aramızda olmayan tüm gazilerimize de Allah’tan rahmet diliyorum. Ve hayatta olan gazilerimize de sağlıklı, mutlu, huzur ömürler diliyorum” ifadelerini kullandı.

.

 

Program İnebolu Belediyesi Heyamola Ekibi gösterisi ile sona erdi.

 

.

.

 

.

.

.

.

.

 

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.gov.tr

.

.

.

.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.