Binlerce Yıllık Tosya Gavur Kayalıklarında Kurtarma Kazısına Başlandı

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde yer alan tarihi Gavur Kayalıklarında, kültür ve tabiat varlıklarının gün yüzüne çıkartılabilmesi için kurtarma kazısına başlandı.

.

Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, Gavur Kayalıklarında yapılan kurtarma çalışmalarını yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

.

Pişkin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Devrez Vadisi üzerinde yer alan tarihi Gavur Kayalıklarının eski bir ören yeri olduğunu söyledi.

.

Bu bölgede define arayıcılarının sürekli kaçak kazı içinde oldukları duyumunu aldıklarını belirten Pişkin, “ Yetkili arkadaşlarında içinde olduğu kalabalık bir heyetle buraya bir inceleme gezisi düzenledik. Bu inceleme neticesinde burada gerçekten tarihi ve kültürel dokunun yattığına inandık ve ikna olduk. Üzülerek söylemek isterim ki buranın bir köstebek deliği gibi delik deşik edildiğini, şuursuzca ve bilinçsizce yapılan kaçak kazı sonucu define arayıcıları tarafından buranın heba edildiğini gördüm.” dedi.

 

.
Define arayanların burada yatan kültürel dokunun gerçek define olduğunu bilmesi gerektiğini ifade eden Pişkin, “ Kastamonu Kültür ve Turizm İl Müdürlüğüne burada gerekli incelemenin yapılması için bir yazı yazdım. Gelen yetkili arkadaşlarımızın yapmış olduğu ilk incelemede, burada gerçekten tarihi bir dokunun varlığına işaret edildi. Daha kapsamlı bir kazı çalışmasının yapılabilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığının izni gerekiyor. Bunun yazışmalarını yaptık. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kurtarma kazısı onaylandı. Taşınır ve taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarının gün yüzüne çıkarılabilmesi için alanda bir kurtarma kazısı yapılması gerektiğini ifade ettiler. Bu sefer de ödenek sıkıntısı yaşadık. Yaptığımız temaslarda konuyu hassasiyetle takip ettik. Ödeneğinde çıkartılması noktasında gayretlerimiz sonuç verdi.” İfadelerini kullandı.

 

.
Kasım ayı başında kurtarma kazısının fili olarak başladığını hatırlatan Pişkin, “ İlçemiz Karşıyaka Mahallesi Gavur Kayalıkları mevkii olarak bilinen bu alanda şuan itibariyle yapılan çalışma daha çok alanın kazıya hazırlık çalışması ve kaçak kazılar sonucu heba edilen yada ortaya çıkan kültürel dokunun bu enkaz altından kurtarılması yada değerlendirilmesi amacıyla yapılıyor. Şuanda çalışmalar devam ediyor. Bu hafta içerisinde, Kastamonu Üniversitesi Arkeoloji Bölümünden öğretim görevlileri, Kastamonu Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile Kastamonu Müze Müdürlüğü yetkilileri burada tam bir inceleme gezisi yapacaklar. Bizde ona katılacağız inşallah. Burada daha detaylı bir kazının devam edebilmesi mevsim şartlarının normalleşmesiyle mümkün olacak. 2020 yılının Mayıs- Haziran aylarından itibaren burada bıraktığımız çalışmalar devam edecek. “ diye konuştu.

.

Gavur Kayalıkları ile ilgili hassasiyetlerinin üst seviyede olduğunu belirten Pişkin, şunları kaydetti:

“Her türlü kolluk manasında gerekli tedbirleri alacağız. Buranın yeniden define avcıları, define arayıcıları anlamında heba edilmesine izin vermeyeceğiz. Ülkemiz gerçekten bir medeniyetler beşiği. Kazmayı vurduğunuz her yerden gerçek manada tarih fışkırıyor. Gerçek manada kültürel miras fışkırıyor. Fakat biz gerçek zenginliğin ne olduğu konusunda gerekli bilince ve duyarlılığa sahip değiliz. Bundan sonra artık Gavur Kayalıkları mevki devletin emin ellerindedir. Buradan çıkacak her türlü kültürel değerin, her türlü tabiat değerinin Tosya’nın gururu olarak sergileneceğinden ve bundan da büyük mutluluk duyacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.”

 

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.