Bir Gurbet Hikayesi Başkentte Kastamonu Günleri

 

Gurbet kapının arkası derdi ebem. Çok gurbet görmüştü.’’Yemen’e gideni gelir mi sandın’’,’’Gurbet o kadar acı ki, Gurbet elde garip kaldım ağlarım’’…

Oğlan gitmiştir, kız gitmiştir, koca gitmiştir, gelin gitmiştir,torun gitmiştir. Kimi gelmiş kimi kalmıştır.

1927 yınında yapılan nüfus sayımda nüfusu 360 bin olan bir şehir. O tarihlerde Bursa dahil bir çok ilin nüfusu bu rakamın  çok altındadır.

Bu gün bu nüfus kaç mı? Söyleyeyim :  361 bin. Bunca yılda sadece bin artmış. Bunca yıl ne olmuşda 92 yılda bin artmış.

Askere gitmiş.Taşı toprağı  altın İstanbul’a gitmiş, gelin olmuş gitmiş ,okumaya gitmiş, Alamana’ya gitmiş Angara’ya gelmiş.

Bir gurbet hihayesi ‘’Başkentte Kastamonu Günleri’’

Doğduğu yerleri unutmayan ,Doyduğu yerleri de bağrına basanların hikayesi.Derdini dert bilen .sorunlarına eğilen nefes veren nefes alan. Kökleri orada olsa da dalları, yaprakları, çiçekleri ,meyveleri burada olanların hikayesi.

2004 yılında bir gurup arkadaşın bir araya gelip dernek kurmasıyla başlar. Dernek adı tabi memleket adıdır.Sonra otururlar konuşurlar, tartışırlar.Konu Ekmeğini yediğimiz suyunu içtiğimiz bu ilimiz için bir şey yapmalıyız da düğümlenir.Çözümde burada başlar. İLİMİZİ TANITALIM.

Kollar sıvanır.Ziyaretler başlar .Toplantı toplantı üstüne.Destekler aranır.Heyecan dorukta .Kararlılık tavan yapmış.Daha durulur mu?. Yer tamam. Tarih tamam. Organizasyon taslağı tamam. Sıra gelir bu alan nasıl dolacak? Hem yerli hem milli olacak. Tekrar yollara düşülür. Hadi gel denir. Validen ,belediyelerden, bakanlardan, ticaret odalarından ,esnaf odalarından.esnaflardan … derken eksik de olsa yol alınır.

Sıra; bu koca kente nasıl duyurulacak sorusuna gelir. İşte en zoru da buradadır. El ilanına para yok. Afiş asmak parayla .Bilborlar ın yanına yaklaşılmıyor. Herkes bir görev üslenir.Ne kadar  tanıdık varsa aranır.Sıhhıye’de  bir apatmana koca bir afiş asılır.birde Altınpark’a.İki küçük afiş ise ‘’ Siz hiç Kastamonu’yu gördünüz mü? Diğeri ise ‘’Kastamonu’ya üniversitemizi isteriz.’’

Yaya geçitlerine asılan korsan afişlerle duyuru yapılmaya çalışılır.

Açılış muhteşem olur.Hemşeri bakan açar.Gazetelerde televizyonlarda haber olur.Ziyaretçiler gelir ,alışverişler olur.Hemşeriler birbirini bulur hasbıhal edilir. Maya tutmuştur. Masraflar çıkmıştır. Yerel gazeteler manşetten duyurmuştur. En kalabalık olanda Safiye Soyman konseridir. Çoşku tavan yapmıştır.

Artık gelecek yılın hazırlık zamanı gelmiştir.bir iki derken bu yıl 15.si hazırlıkları tüm hızıyla devam etmektedir.Kesintisiz on beş yıldır devam eden ‘’Başkentte Kastamonu Günleri ‘’ en anlamlı meyvesini tanıtım anlamında vermiştir. Ankara’da İstanbul’da Bursa’da birçok ile örnek olmuştur. En güzeli ve anlamlısı ise ‘’Kastamonu 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti ‘’ilan edilmiştir.

Sponsorluğunu Kastamonu Belediyesinin üstlendiği ve tüm esnafın Kastamonu’dan geldiği ürünlerin, yemeklerin hep Kastamonu ürünü olacağı bir Başkentte Kastamonu Günleri 14-17 Mart 2019 tarihleri arası Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde Ankaralılara kapılarını açacaktır.

Ilgazın dağ esintisini getirecek olan günlerde; İhsangazi’nin Onbin yıllık genetiği ile oynanmamış siyez bulguru,unu,ekmeği,Tosya’nın sarıkılçık pirinci,kesesi,kuşağı,tarhanası. Taşköprü’nün dünyaca ünlü sarımsağı,kuyu kebabı Pompepolis tarihi şehir kalıntıları.Cide’nin sarıyazması,cidellası.Aracın dağevleri ,yayla havası .Daday’ın Etli ekmeği,at çiftliği,Hanönü’nün eğşisi,karafırın köyekmeği,marmelatları.Şenpazar’ın şimşir kaşığı,kestane balı.İnebolu’nun beyaz şeritli İstiklal Madalyası.Heyyamola halk oyunu.Çatalzeytin’in fındık şekeri,Ginolu koyu.Devrekani’nin cırığı,Beyler barajı,dinazor fosili.Abana’nın kivisi,Hacıvelisi.Bozkurt’un ahşap işleri.Seydiler’in Şehit Şerife Bacısı,Tarihi istiklal yolu,Küre’nin kilimi .Doğanyurt’un kestanesi ,mantarı. Azdavay’ın balı ,ıhlamuru,ıspıtı, cam terası.Pınarbaşı’nın karaçorbası,şelalesi valla kanyonu,ılgarin mağarası.Kastamonu’nun el dokumaları.ilk şapka müzesi,Ecevit çorbası,döneri,ıslaması,banduması,pastırması,çekme helvası,ahşap işleri,anıtağaçları,Şeyh şaban-ı velisi,erenleri,türbeleri…

Rıfat Ilgazlar’ı,Orhan Şaik Gökyay’ları,Oğuz Atay’ları,Erol Sayanlar’ı,İhsan Ozanoğlu’ları,Yorgansız Hakkı’ları,Karayılan Mahir Dağlı’ları,Behçet Necatigil’leri,Nurettin Peker’leri,Şekerci Hacı Bekir’leri,Zeki Üngör’leri…yazar şair ressam ve santçıları ile.

Tadımlık Kastamonu.

Size en yakın 4 mevsim Kastamonu.

14-17 Mart

Ankara Atatürk Merkezi

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.