Doğumunun 90. Yılında Bozkırın Bilgesi Cengiz Aytmatov Anlatıldı

2018 Yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti  Kastamonu İlimizde yıl içerisinde yapılacak olan etkinlikler kapsamında, 20. yüzyılın Türk kültür dünyasına hizmet eden en önemli yazarlarından birisi olan fikirleri ve düşünceleriyle yeni nesillere, içinde yaşamış olduğu kültürü, değerlerini, yansıtan eserler sergileyen, Doğumunun 90. Yılında Bozkırın Bilgesi Cengiz Aytmatov  hakkında Kuzeykent Konferans salonunda Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in katılımı ile Anadolu Mektebi’nin açılış paneli düzenlendi.
Programa ayrıca,  Anadolu Mektebi Yönetim Kurulu Başkanı ve Tarım Eski Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü, Cengiz Aytmatov’un oğlu, Kırgızistan eski Dışişleri Bakanı Askar Aytmatov, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreter Yardımcısı Fırat Purtaş, Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi İbragim Dzhunusov, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kamu kurum ve kuruluş müdürleri ile öğrenciler katıldı.
Düzenlenen etkinliğe Valiliğimiz, Belediye Başkanlığı, TÜRKSOY desteğinin yanında, Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, TİKA, ve benzeri kuruluşların katkıları ile gerçekleşen programda konuşan Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz; Bugün birçok güzelliğin yan yana gelişinin fotoğrafını yaşıyoruz bu güzelliklerin başında Cengiz Aytmatov’un kendisi geliyor. Cengiz Aytmatov kendi topraklarında bütünleşmiş ondan eserler ortaya çıkarmış ve o eserleri dünya ile buluşturmuş.  Cengiz Aytmatov’u büyük yapan en önemli özelliği odur. Bir sanatçı kendi toplumuyla ne kadar bütünleşirse o kültürü ne kadar işlemesini iyi becerirse onu büyük yapan özelliği de odur. Cengiz Aytmatov da bu konuda gerçekten usta bir yazardır. Kırgız kültürüyle yoğrulmuş bir insanın eserlerinin sadece Kırgız Kültürünün değil tüm dünyaya hitap edilmiş bir şekilde işlenmiş olması da ayrı bir ona değer katan özelliğidir, eserlerin birisi de ülkemizde sinema filmi yapılmıştı “Al Yazmalı Selvi Boylum ”eseri Türkiye’de oldukça sevilmişti Türk filmi olarak Türkiye’de çevrilen bu eser. Birinci güzellik bu ikinci güzellik. Türk Dünyası Kültür Başkentliği Türkiye ‘ de aday olarak oraya katıldık ve orada oy birliği ile Kastamonu 2018 yılı için  Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edildi. Aynı toplantıda bir şey daha ilan edildi TÜRKSOY’un teklifiydi 2018 yılı aynı zamanda doğumunun 90. Yıldönümü olması dolayısıyla Cengiz Aytmatov yılı ilan edildi. Kastamonu ile Cengiz Aytmatov orada zaten bütünleştirilmiş oldu. Buda bugünkü manzarayı ortaya çıkaran bana göre ikinci güzellikti. Üçüncü güzellik Anadolu mektebinin kendisinde, Anadolu mektebi çocuklarımıza gençlerimize okuma alışkanlığı kazandırmak onunda ötesine geçerek, okuduklarını yorumlayabilmek ve onları değerlendirebilmek ve ondan yeni fikirler ortaya çıkarabilmek kısaca büyüdüklerinde kendi toplumlarında çevrelerine örnek olabilecek, önderlik yapabilecek hale getirecek şekilde yetişmelerini sağlayan çalışmaları ve bu çalışmaların içine de Cengiz Aytmatov’unda okunacak 10 yazarın arasına eklenmiş olması. Buda bahsettiğim diğer iki güzellikle birleşen bir başka üçüncü güzellikti. Bu üç güzelliği burada bir araya getirelim dedik. Dördüncü güzelliği eklemek istiyorum Gençlik Hizmetleri ve Spor Bakanlığımızın bu etkinliklere sahip çıkmış olması ve bugün burada yapılan Anadolu Mektebi’nin etkinliklerini maddi ve manevi olarak destekliyor olması Bugün benimde hesabımda olmayan beş ’inci güzelliği daha yaşadık oda Sayın Büyükelçinin konuşmasıydı kendilerine de bu güzel konuşmalarından dolayı teşekkür ediyorum bu eserleri okuyup burada bildirileri sunan ve buraya gelen değerli yazarlarımıza teşekkür ediyorum en başta Sayın Bakanımıza Anadolu mektebinin tüm yöneticilerine TÜRKSOY’a ve Gençlik Hizmetleri ve Spor Bakanlığımıza ve Kültür Başkenti etkinlikleri organizesinde görev alan tüm arkadaşlarıma huzurlarınızda teşekkür ediyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.
Doğumunun 90. Yılında Bozkırın Bilgesi Cengiz Aytmatov’u 25-27 Nisan tarihleri arasında  17 Şehirden 48 panelist öğrenci, 12 farklı merkezde Cengiz Aytmatov u  anlatacak.
KASTAMONU VALİLİĞİ / BASIN
.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.