Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu’yu, dünyaya tanıtmak için ilimize gelen ulusal ve uluslararası medya mensupları, Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’e makam ziyaretinde bulundular.
.
.
.
.
.
Ziyarete Basın Yayın Enfarmasyon Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Habib Kaya, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet İshak, Ülkelerden gelen Özbekistan, Suudi Arabistan, Tunus, Moldova, Azarbaycan, Arnavutluk, Bosna Hersek, Cezayir, Filistin, Hırvatistan, Katar, Kazakistan, Kuveyt, Lübnan gibi ülkelerin Uluslararası Medya mensupları katıldı.
.
.
.
.
.
Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz konuşmasında;
Basın Yayın Genel Müdürlüğümüze böyle bir organizasyonu düzenlediği için teşekkür ediyorum ve ülkemize gelen gazetecilerimize de hoşgeldiniz diyorum. Kastamonu 900 yıldır Türk yurdudur ve Osmanlı İmparatorluğuna geçtikten sonra da içinde bulunduğumuz bu bölgeden İstanbul Boğazına kadar olan yerin yönetim merkezi olmuştur. İçinde bulunduğumuz bu bina 1902 yılında yapılmış, geniş coğrafyanın yönetim merkezi olarak kullanılmış 116 yıllık Valilik binasıdır. Kastamonu kurtuluş savaşında çok önemli bir görev üstlenmiştir o dönemde Anadolu’da işgal edilememiş birkaç Vilayetten birisi olmuştur.  Özellikle Karadeniz üzerinden cephanenin Ankara’ya kadar ulaştırılmasında Kastamonu’muzun İnebolu Limanından başlayarak Kastamonu üzerinden Ankara’ya ulaşacak şekilde bir lojistik yol açılmış ve bu şekilde savaşın kazanılmasında büyük bir rol oynanmıştır. O dönemde imkân olmadığı için lojistik destek kağnılarla sağlanmıştır. Kastamonu o dönemde mücadele eden askerlerimizin silah ihtiyacının karşılanmasında da büyük destek vermiştir. Kastamonu’nun tarihte önemli bir yeri daha vardır. Osmanlı döneminden beri kullanılan geleneksel kıyafetlerimizden bugünkü kıyafetlerimize geçiş inkılabı, kılık kıyafet inkılabı 1920’li yıllarda Cumhuriyetin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından Kastamonu’da gerçekleştirilmiştir. Kastamonu bununla da sınırlı değil Cumhuriyet döneminde de Kastamonu’da Edebiyatçı, Şair ve Yazar yetişmiştir. Bunlarında en çok bilineni belki sizlerde ülkenizde izlediniz çok sayıda filmi çevrilen Hababam Sınıfının yazarı Rıfat Ilgaz’dır. 13 Bin Kilometrekarelik bir  yüz ölçümümüz, 376 bin nüfusumuz, en yüksek tepemiz Ilgaz  2 bin 500 metre yükseklikte, kayak merkezimiz ve öbür taraftan da denize sahilimiz var. Kastamonu ile ilgili söyleyeceklerim bu kadar ayrıntıları gezerek göreceksiniz. Misafir basın mensuplarımızın Basın Bayramı’nı da tebrik ediyorum” dedi.
.
.
.
.
.
Makam ziyaretinin bitiminde Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in ev sahipliğinde Türkiye’den, yurt dışından gelen ve yerel basınımızla da  bir araya gelinerek, programa katılım sağlayan medya mensuplarına  yöresel yemek ikramında bulunuldu.
.
.
.
.
.
Yemek Programına ayrıca Basın Yayın Enfarmasyon Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Habib Kaya, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Adalet Komisyonu Başkanı Gökhan Oflaz,  İdare Mahkemesi Başkanı Hakan Yumuşak, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet İshak ve Ulusal, uluslararası ve yerel medya mensupları katıldı.
Ulusal ve uluslararası medya mensupları 16-19 Temmuz tarihleri arasında İlimizin turistik bölgelerini gezerek, Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu’nun tanıtımında katkıda bulunacaklar.
KASTAMONU VALİLİĞİ / BASIN
.
.
.
.
.
.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.