İstanbul’da taksi şoförlüğü yaptığı dönemde aracına aldığı müşterisinin anlattıklarından etkilenen Hasan Şanlı, Kastamonu’nun Tosya ilçesinde kemençe ve keman başta olmak üzere yaylı sazlar imalatı yapmaya başladı.

 

Hasan Şanlı, gazetecilere  yaptığı açıklamada, 1997’de gittiği İstanbul’da farklı işlerde çalışmasının ardından taksicilik yapmaya başladığını söyledi.

 

Taksisine müşteri olarak aldığı keman sanatçı ile yaptığı sohbetten çok etkilendiğini belirten Şanlı,” Müşterim bana, keman sanatçısı olduğunu söyleyince bende amatörce keman çalmayla uğraştığımı söyledim. Bunun üzerine, 18. yüzyılda yaşamış İtalyan müzik aletleri yapımcısı Antonio Stradivari’nin hayatından bahsetti. Anlattıklarından çok ama çok etkilendim. Bu kemanları araştırmam halinde daha iyi yerlere geleceğimi söyledi. Bende müşteriyi indirdikten sonra, Taksim tünele gittim. Orada keman yapan atölyeler ve mağazalar var. Oradan kendime bir keman aldım. Uzun araştırmalarım sonucu herkesin tavsiye ettiği TRT’de görev yapan bir keman hocasından aldığım dersler sayesinde keman çalmayı öğrendim.” dedi.

 

İnternetten Antonio Stradivari’nin yaptığı kemanları araştırdığını ifade eden Şanlı,” Araştırdıkça, onun adeta büyüsüne kapıldım. Esas mesleğim marangozluk olduğu için de keman imalatı yapabileceğimi düşündüm. 5-6 yıl boyunca keman imalatını öğrenmek için iyi bir ustanın yanında çıraklık yaptım. Keman yapmayı öğreten ustam bana bu işte yetenekli olduğumu ve bu işi meslek olarak yapabileceğimi söyledi. Bende evimin bir odasını atölyeye çevirerek yaylı sazlar imalatına başladım. Yaptığım kemanları TRT’de görev yapan keman hocama gösterdim. Ustam bana kemanları harika yaptığımı söyledi. Bende onların övgülerinden daha da cesaretlenerek, profesyonel bir şekilde bu işi yapmaya karar verdim. Evdeki atölyemde, keman ve kemençe imalatı yaptım. Arkadaşlarımın bozulan yaylı sazlarını tamir ettim. Hocamın keman tamirlerine yardımcı oldum. Yaptığım işlerden herkes memnun kaldı. Buda beni iyice cesaretlendirdi. Bu şekilde mesleğe girmiş oldum. Bende bu meslekte usta olduğuma kanaat getirdiğim için memleketim olan Tosya’da bu işi yapmaya karar verdim ve doğduğum şehre geldim.” diye konuştu.

 

Şanlı, Tosya’da ormanın bol olduğu için hammadde olan ahşabın daha kalitelisini temin ettiklerini anlattı.

 

Tosya’daki evinin bir kısmını atölyeye çevirdiğini aktaran Şanlı, şunları kaydetti: ” Atölyemde, keman, ud ve klasik kemençe imalatı yapıyorum. Bu işe meraklı olanlara, bu işin yapımını öğretiyorum. Keman imalatında, üst kapakta ladin ağacı, alt kapakta akça ağaç kullanıyoruz. Bu ağaçların çok kuru olması gerekiyor. Bende ki ladin ağacı 12 yıllık. Akça ağacı ise 35 yıllık. Bu kadar yaşlı ve kuru ağaçların temini çok zor oluyor. Avrupa’da bu işi yapanlar genelde babası ağaçları kesip saklıyor, o ağaçları çocukları kullanıyor 20-30 yıl sonra. Bu şekilde devam ediyorlar. Klasik kemençenin teknesinde genelde dut ağacı kullanıyoruz. Onunda 5-6 yıl boyunca kurumuş olması gerekiyor. Elma ve kiraz ağaçları da kullanılabiliyor. Üst kapakta dağ selvi ağacı kullanıyoruz.”

 

Kemanın cilalama aşamasının yapım aşaması kadar ustalık isteyen bir iş olduğunu belirten Şanlı,” Antonio Stradivari’nin kemanlarının cilası, aradan bunca yıl geçmesine rağmen hala inceleme aşamasında. Bildiğim kadarıyla halen net bir bilgiye ulaşılamadı. Bizde ustalarımızdan öğrendiğimiz şekilde doğal renklendiriciler kullanarak cilalama yapıyoruz. Cilalama aşaması 1-1.5 ay kadar sürüyor. Cila yapım aşamasında, cilaya yumuşaklık katması ve uzun ömürlü olmasını sağlaması için arı poleninin katılması çok önemli. Doğadan topladığım bitkilerle cilaya renk veriyorum. Antonio Stradivari’nin kemanları dünyaca ünlü kemanlar. Bizde, yerli ve milli olması için keman yapımının bütün aşamasında kendi ürünlerimizi kullanarak bir farkındalık ortaya koymaya çalışıyoruz. İmalatını yaptığımız yaylı sazları kendim çalarak deniyorum ve net ve düzgün bir ses elde edinceye kadar ayarlarını yapıyorum. Tosya’mızın pirinci ve bıçkısı çok meşhur. Bunların yanında el yapımı keman olarak da memleketimizin adının duyulmasını istiyorum. ” ifadelerini kullandı.

 

Şanlı, Maddi durumu olmayan ama bu işe meraklı olan çocuklara da ücretsiz keman temin ederek çalmayı öğrettiğini sözlerine ekledi.

 

 

İstanbul'da taksi şoförlüğü yaptığı dönemde aracına aldığı müşterisinin anlattıklarından etkilenen Hasan Şanlı, Kastamonu'nun Tosya ilçesinde kemençe ve keman başta olmak üzere yaylı sazlar imalatı yapmaya başladı.

İstanbul'da taksi şoförlüğü yaptığı dönemde aracına aldığı müşterisinin anlattıklarından etkilenen Hasan Şanlı, Kastamonu'nun Tosya ilçesinde kemençe ve keman başta olmak üzere yaylı sazlar imalatı yapmaya başladı. Hasan Şanlı Tel : 0 545 8490101

Hasan Şanlı Yaylı Sazlar paylaştı: 16 Şubat 2019 Cumartesi

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.