Fatih Sultan Mehmet Han Ve Annesi Hatice Alime Hüma Hatun’u Anma Etkinleri Gerçekleştirildi

Devrekani Kaymakamlığı ve Devrekani Belediyesi himayesinde, Fatih Sultan Mehmet Han ve Annesi Alime Hüma Hatun’u Anma Etkinlikleri çerçevesinde, Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in katılımlarıyla Devrekani ilçesinde bir anma programı düzenlendi.
Törene ayrıca; Devrekani Kaymakam V. Ahmet Çelik, Devrekani Belediye Başkanı Mümtaz Aliustaoğlu, İhsangazi Belediye Başkanı Zühtü Danacı, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, kamu kurum ve kuruluş amirleri, öğrenciler ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan tören, Protokol konuşmaları ve Kuran-ı Kerim Tilaveti ile devam etti.
Anadolu Kastamonu’dur, Kastamonu Anadolu’dur diye sözlerine başlayan Vali Karadeniz tören de yapmış olduğu konuşmasında; ‘’Kastamonu tarihi Türk tarihi açısından her yönden çok önemlidir. Bununla ilgili Türk Dünyası Kültür Başkentliği programları çerçevesinde, düzenlemiş olduğumuz bir sempozyum da bizati İstanbul’dan gelen akademisyenlerin sunmuş olduğu akademik bildirilerde Kastamonu’nun Anadolu’nun Türkleşmesinin her aşamasında sunmuş olduğu katkıları bir bir anlattılar ve gerçekten de o sempozyumu bana özetleyin dediklerinde de ben şunu söyledim; Anadolu Kastamonu’dur, Kastamonu Anadolu’dur. Bu bakımdan zaten Kastamonu’nun da hemen her ilçesini gezdiğimizde bu bulguyu, bu teşhisi doğrulayacak ip uçlarına , bununla ilgili tarihi bilgilere muhakkak ve muhakkak ulaşıyoruz. İşte Devrekani’de bu ilçelerimizden birisi ve İstanbul’un fethi ki sadece bizim tarihimiz açısından değil dünya tarihi açısından da oldukça önemli bir dönüm noktasıdır. İşte o fethin çıkış noktası Devrekani ilçesidir. Bu bakımdan Kastamonu’nun az önce de belirttiğim gibi o önemli 19 ilçesinden birisidir Kastamonu. İstanbul’un fethi dünya tarihi açısından dönüm noktasıdır dedim çünkü o fetih sadece bir şehrin ele alınmasıyla sınırlı bir fetih değildir. İstanbul’un fethi artık Türklerin Anadolu’dan bir daha çıkmamak üzere, Anadolu’ya geldiklerinin tarih olarak tescili olmuştur ve o surların içine artık milletimiz girdikten sonra bir daha da buradan kimse söküp atamamıştır. Osmanlı’nın en zayıf olduğu dönemlerde dahi bir çok yönden gelen düşman akınları Balkanlara ve Çatalca’ya kadar gelmiş ama orada son bulmuştur. İşte İstanbul’un fethinin ne kadar önemli olduğunun göstergelerinden birisi de  Osmanlı- Rus Harbi’nin sonuçları olmuştur. Bugün biz bu topraklarda huzur  içerisinde yaşıyorsak işte bu fethi yapan, Kurtuluş Savaşı veren o kahramanlarımıza borçluyuz ve bugün yine bu töreni huzur içerisinde yapıyorsak, bugün terörle mücadele de, Suriye’de ki değişik yerlerde hayatını seve seve ülkemiz için feda eden şehitlerimize borçluyuz. Ülkemiz için, vatan için canlarını seve seve feda eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.’’ İfadelerini kullandı.
Tören; öğrenciler tarafından şiirlerin okunması, Halk Oyunları ve Semazen Gösterileri, Fatih Belediyesi Mehteran Takımının Gösterilerinin ardından, Protokol tarafından fidan dikiminin yapılması ile sona erdi.
KASTAMONU VALİLİĞİ/ BASIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.