Tosya Haber37 Gazetesi Emre Çiloğlu : İslamın temel kaynağı ve imanımızın temellerinden olan Allah’ın kelamı Kur’an-ı Kerim’i ezbere bilmek Peygamber Efendimiz (s.a.v.) döneminden günümüze önemli bir ayrıcalık sayılmış ve Peygamber efendimizin övgüsüne mazhar olmuştur. İslam toplumlarınca da her dönem saygı görmüş el üstünde tutulmuştur. Böylesi önemli bir vazifenin nasıl yapıldığını yerinde görmek ve siz değerli okurlarımızla paylaşmak için önceki akşam ilçemizin tek yatılı erkek Kur’an Kursu olan Tosya Hamzababa Erkek Yatılı Hafızlık Kuran kursunu ziyaret ettik.

Tadilat ve ek bina çalışmalarının önemli ölçüde tamamlandığı Tosya Hamzababa Yatılı Erkek Kursu’nda genç hafız adaylarının eğitimleri Ramazan ayında da devam ediyor.

Tosya’lı hayırseverlerin katkıları ile 2015 yılı ile birlikte 5 katlı olarak yapılan yeni ek binasınından da istifade etme şansı bulan Kuran kursu öğrencileri adeta beş yıldızlı konforda bir Kuran kursuna kavuşmuş. Dinlenme salonundan, Kuran’ı Kerim ezberleme salonuna, oldukça temiz ve hijyenik olan yemekhanesine, yatakhanelerine, sınıflarına, hatta rahatsızlanan öğrencileri için revir odasına kadar düşünülmüş.

Yaklaşık 1000 m2’lik bir alan üzerine kurulu olan Hamzababa Kuran kursu baza sistemli 40 yatak kapasitesi ile göze çarpıyor istenildiğinde ranza sistemi ile 80 yatak kapasitesine kadar çıkarılabilecek olan Kuran kursunda bugün itibari ile 15 öğrencisi gündüz eğitimi görürken toplamda 55 öğrenciye hafızlık eğitimi vermektedir. Zorunlu durumlar haricinde tüm zamanlarını burada geçiren öğrenciler sabah 08.00’da başladıkları eğitimlerine akşam 21.30’a kadar devam ediyorlar. Boş zamanlarında vakit geçirebilecekleri ve dini bilgiler edinebildikleri bilgisayar odalarınında bulunduğu kursta öğrenciler için herşey düşünülmüş. Bulunduğu konum itibari ile Tosya manzarasına sahip Hamzababa Kuran kursu’nda bir mekan var ki bölgemizdeki bir çok Kuran kursunda olmayan bir özelliğe de sahip. Yüce kitabımız Kuran-ı Kerimi ezberleme noktasına gelen öğrenciler için hazırlanan tek kişilik hücreler şeklinde tasarlanmış ezber odaları oldukça dikkat çeken bir ayrıntı.

Aslında hafızlık eğitimi verilen tüm Kur’an kurslarında bulunması gereken ezber odalarına umarız yakın zamanda hafızlık eğitimi alan bayan kardeşlerimiz de yakın zamanda kavuşur. Ezber odalarında sadece aydınlatma için kullanılan bir lamba, masa ve sandalye var. Tüm dünyevi işlerden uzaklaşıp sadece Kuran-ı Kerim’e odaklanarak ezber yapan hafızlar bu sayede oldukça başarılı da oluyorlar.

Hafız adayı öğrencilere dini eğitim veren ve hiçbir fedakarlıktan kaçınmayıp öğrencilere daha fazla ne verebilirizin gayreti içinde olan Hamzababa Kur’an Kursu öğreticileri Yaşar Aslı, Murat Odabaşı, Halit Karaca ve Yunus Mutluay hocalarımız da genç kardeşlerimizin hafızlık eğitimi için büyük emek veriyorlar.

Hamzababa Kuran Kursu’nda bir iftar akşamı adı altında ziyaret ettiğim Kuran kursunda bana eşlik eden Yunus Mutluay hocamız yaptığı konuşmasında şu sözlere yer verdi. “Öncelikle bu kursumuzu bizlere kazandıran hayırsever tüm Tosya’lı vatandaşlarımıza, din görevlileri arkadaşlarımıza ve müftümüz Basri Bektaş’a teşekkür ediyorum. Burada gerçekten çok büyük emekler harcandı. Gece gündüz demeden hocalarımız inşaatinde dahi emek harcadı. Kursumuza rağbet oldukça fazla hala bizleri arayıp “Çocuğumu orada okutmak istiyorum, benim çocuğumda hafız olsun” diye yalvaranlar ama kursumuzda doluluk noktasında en üst seviyedeyiz. Çocuklarımızın en sağlıklı şartlarda eğitimlerini alabilmesi için elimizden gelenin fazlasını vermeye çalışıyoruz ve sonucunda verdiğimiz emeklerin karşılığını alıncada tüm yorgunluklar ortadan kalkıyor” dedi.

Kurs inşaati kısmen bitmiş olsada yine yapılacak bir çok işin olduğunu söyleyen Yunus Mutluay tüm Tosya’lı vatandaşlardan maddi manevi destek beklediklerini belirtirken Tosya Müftüsü Basri Bektaş’a da bir parantez açarak Hamzababa Kuran kursu ile çok yakından ilgilendiğini her türlü sorunların üstesinden geldiğini söyledi.

En küçüğü on yaşında olan öğrenciler ile iftar saatine kadar her yeri gezdik dolaştık, birlikte fotoğraflar çekindik. Minicik çocukların hafızlık yolunda ilerledikleri bu yol onların yüzlerine öyle bir yansımış ki hepsi mutlu, huzurlu bir şekilde hayatlarına devam ediyor.

Hamzababa Kuran kursunun bir diğer gurur kaynagı ise çiçeği burnunda hafızları, çok kısa bir süre önce tamamladıkları eğitimlerinin ardından hafızlık belgesi almaya hak kazanan isimler ise şu şekilde İsmail Demircioğlu, Özgür Kara, Tamer Demircioğlu ve Emre Cabacı.

İftar yemeğinin ardından öğrenciler tarafından oluşturulan cemaat ile akşam namazının kılınmasının ardından teravih namazı için çeşitli camilerde görevli olan öğrenciler kurstan ayrıldı.

Hafız kardeşlerimiz Ramazan boyunca çeşitli camilerde yatsı ve teravih namazlarında imam ve müezzin olarak görev alarak hem ibadet ediyorlar hem de cemaatle kaynaşarak tecrübe sahibi oluyorlar. Bizde Tosya Haber37 gazetesi olarak Kur’an-ı Kerim’i okumak için gelen ve hafızlık eğitimi alan öğrenci kardeşlerimize başarılar diliyoruz. Bu mübarek amaç için gayret gösteren hocalarımıza da kolay gelsin diyoruz, hepsinden minnettarız.

Özellikle içinde bulunduğumuz bu mübarek ay vesilesiyle hafızlık eğitimi alan kardeşlerimize destek olmak amacıyla Hamzababa Erkek Kur’an Kursu gibi Tosyamızı manevi olarak aydınlatan bu kurslarımıza Allah rızası için ekonomik anlamda yapılacak yardımların da bize kazandıracağı maddiyatının çok çok üstünde olacaktır. Elbette hayırlı bir iş için maddi imkan aramaya da gerek yok, iftar veya sahur için bir ikram dahi hem kendi manevi dünyamıza büyük katkılar sağlar, hemde hafızlık eğitimi gören kardeşlerimize, onlara verdiğimiz desteği hatırlatma anlamında moral motivasyon olacaktır.

Tosya’nın Göz Bebeği Hamzababa Kur’an Kursu (1) Tosya’nın Göz Bebeği Hamzababa Kur’an Kursu (2) Tosya’nın Göz Bebeği Hamzababa Kur’an Kursu (3) Tosya’nın Göz Bebeği Hamzababa Kur’an Kursu (4) Tosya’nın Göz Bebeği Hamzababa Kur’an Kursu (5) Tosya’nın Göz Bebeği Hamzababa Kur’an Kursu (6) Tosya’nın Göz Bebeği Hamzababa Kur’an Kursu (7) Tosya’nın Göz Bebeği Hamzababa Kur’an Kursu (8) Tosya’nın Göz Bebeği Hamzababa Kur’an Kursu (9) Tosya’nın Göz Bebeği Hamzababa Kur’an Kursu (10) Tosya’nın Göz Bebeği Hamzababa Kur’an Kursu (11) Tosya’nın Göz Bebeği Hamzababa Kur’an Kursu (12) Tosya’nın Göz Bebeği Hamzababa Kur’an Kursu (13) Tosya’nın Göz Bebeği Hamzababa Kur’an Kursu (14) Tosya’nın Göz Bebeği Hamzababa Kur’an Kursu (15) Tosya’nın Göz Bebeği Hamzababa Kur’an Kursu (16) Tosya’nın Göz Bebeği Hamzababa Kur’an Kursu (17) Tosya’nın Göz Bebeği Hamzababa Kur’an Kursu (18) Tosya’nın Göz Bebeği Hamzababa Kur’an Kursu (19) Tosya’nın Göz Bebeği Hamzababa Kur’an Kursu (20) Tosya’nın Göz Bebeği Hamzababa Kur’an Kursu (21) Tosya’nın Göz Bebeği Hamzababa Kur’an Kursu (22)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.