Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Dünya Kültür Miras Listesi hedefi için destek istedi.

 

 

 

Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS) ISCARSAH Türkiye Komitesi, Kastamonu’da düzenlemiş olduğu Anadolu ve Ötesinde Anti-Sismik Yerel Miras Konulu Inter-ISC’18 Bilimsel Toplantı ve Kolokyum programı tarihi Pembe Han’da düzenlenen gala yemeğiyle sona erdi.

 

 

 

Kastamonu’da yaklaşık bir hafta boyunca bilimsel toplantılar gerçekleştiren ve şehri gezen 9 ülkeden 37 bili insanı düzenlenen gala yemeğinde edindikleri tecrübeleri aktardı. Kastamonu’nun tarihine ve misafirperverliğine övgüler yağdıran misafirler Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın gerçekleştirdiği kültürel mirası koruma çalışmalarının ise şehir adına çok önemli bulduklarını ilettiler.

 

 

 

“KASTAMONU’DAKİ ÇALIŞMALARI HAYRANLIKLA İZLEDİK”

Vali Yaşar Karadeniz ve Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın da bulunduğu gala yemeğinde konuşan ICOMOS ISCARSAH Türkiye Başkanı Görün Arun, Kastamonu’da gerçekleştirdikleri toplantıların çok verimli geçtiğini ifade ederek “Burada yaptığımız gezilerde ise şehre duyduğumuz hayranlık arttı. Ayrıca Kastamonu Belediyesinin ve yerel yönetimlerin koruma çalışmalarını da hayranlıkla izledik ve inceledik. Bunlar çok önemli çalışmalar ve sürmesi gereken çalışmalar. Biliyoruz ki çalışmalar devam edecektir. Bizlere gösterdikleri ilgi ve alakadan ötürü Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz ve Belediye Başkanımız Sayın Tahsin Babaş’a teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

 

 

“ANILARIMIZDA DAİMA OLACAK BİR TOPLANTI GERÇEKLEŞTİ”

ABD ICOMOS temsilcisi Stephan Kelley ise yaptığı konuşmada Kastamonu insanının sıcakkanlılığına dikkat çekti. Böyle tarihi bir kenti inceleme fırsatı bulmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Kelley, “Kastamonu sokaklarında dolaşırken hiç tanımadığımız insanlar bana hoş geldin dedi. Bu gerçekten çok güzel bir şey. Sıcak kanlı insanlarla bir arada olmak enerjimizi arttırdı” dedi.

 

 

 

“TARİHE GÖSTERİLEN DEGER BENİ MEMNUN ETTİ”

Hindistan asıllı ABD ICOMOS temsilcisi Dr. Satwant Kıhal ise yaptığı konuşmada Kastamonu’da tarihe gösterilen değerden çok memnun kaldığını söyledi. Burada çok önemli toplantılar gerçekleştirildiğini ve ciddi tartışmaların yaşandığını dile getiren Kıhal, “Dünya kültürü adına önemli bir toplantıyı tamamladık. Burada önemli deneyimler edindik. Kastamonu’yu unutmayacağız. İnsanların sıcak kanlı ve misafirperverliklerini unutmayacağız. Her yerde bunu anlatacağız” diye konuştu.

 

 

 

“DERSLERİMDE KASTAMONU’YU ANLATACAĞIM”

ICOMOS Irak Temsilcisi Dr. Alac Hamdan, komşu ülke Türkiye’de olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdiği konuşmasında Kastamonu’ya methiyeler sıraladı. Kastamonu’nun tarihi bir şehir olduğunu ifade eden Hamdan, “Burada insanların sıcaklığı ve misafirperverliği gerçekten sizi etkiliyor. Üniversitede vereceğim derslerde mutlaka Kastamonu’yu anlatacağım. Hatta bir ders saatini Kastamonu’ya ayıra bilirim. Çok memnun kaldığımız başarılı bir toplantıyı geride bıraktık. Herkese teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

 

 

 

“KASTAMONU ÇOK TEMİZ BİR ŞEHİR”

ICOMOS Türkiye temsilcilerinden Prof. Dr. Dursun Zafer Şeker, Türkiye’de bir çok şehri ortadan bölen çaylar olduğunu dile getirerek “Kastamonu’daki kadar temiz bir dere daha görmedim” dedi. Kastamonu’nun genel anlamda da çok temiz bir şehir olduğunu ifade eden Şeker, Türkiye’nin en temiz şehri unvanının doğru olduğunu belirtti. Şeker ayrıca yapılan toplantıların çok verimli geçtiğini ve Kastamonu’nun Türkiye’yi çok iyi temsil ettiğini iletti.

 

 

 

“ICOMOS TEKNİK DESTEK İÇİN HAZIR”

Avusturalya ICOMOS Temsilcisi Kerime Danış ise yaptığı konuşmada ICOMOS’un Kastamonu’ya teknik destek vermek için hazır olduğunun altını çizdi. Kastamonu Belediyesi’nin tarihi eserleri koruma çabalarından memnuniyet duyduğunu kaydeden Danış, “Kastamonu’ya bu doğrultuda gerekli destek verilecektir. Bunu ICOMOS adına konuşuyorum. Avusturalya ICOMOS’da daima yanınızda olacaktır. Yapılan çalışmalar ve bizlere gösterilen ilgiden ötürü teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

 

 

“HEDEFİMİZ OLAN DÜNYA KÜLTÜR MİRAS LİSTESİNE ULAŞMA ADINA DESTEK BEKLİYORUZ”

Kastamonu’da tarihi değerlerin ayağa kaldırılması ve ilin bu doğrultuda vizyonu olduğunun fark edilmesini sağlayarak Dünya Kültür Miras Listesi hedefi olan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, yaptığı konuşmada ICOMOS temsilcilerinden destek istedi. Kastamonu’nun tarihi ve kültürüyle Türkiye’nin eşsiz illerinden olduğunu dile getiren Başkan Babaş, “Biliyoruz daha önümüzde uzun bir yol var. Dünya Kültür Miras Listesi’ni hedefliyoruz ve bu doğrultuda çalışıyoruz. Sizlerden bu doğrultuda destekler bekliyoruz. İnşallah elinde sonunda hedefimize ulaşacağız. Tabi Kastamonu’yu gördünüz ve sizlerin söylemleri bugün bizleri çok mutlu ediyor. Doğru yolda yürüdüğümüzün bilincindeyiz ve hedefimize mutlaka ulaşacağız” diye konuştu.

 

 

Türkiye’nin dış ülkelerin yetkililerinin lanse ettiğinin aksine çok güvenilir bir ülke olduğunun da üzerinde duran Belediye Başkanı Tahsin Babaş, bugün Dünya’nın en güvenilir ülkesinin Türkiye olduğunun altını çizdi. Konuklara ‘Aksi bir durum gördünüz mü? Türkiye konuşulanın aksine çok güvenilir bir ülke değil mi?’ sorusunu yönelten Başkan Babaş, tüm misafirlerin ülkenin güvenliği noktasında onayını aldı. Konuşmacıların Türkiye’nin güvenilirliğinden bahsetmesinden de memnun olduğunu ifade eden Başkan Babaş, toplantının ilimize ciddi katkılar sağlayacağına da inandığını iletti.

 

 

 

“BİZDEN ÖNCEKİLERDEN ALDIĞIMIZ MİRASI BİZDEN SONRAKİLERE SAĞLIKLI ŞEKİLDE DEVREDECEĞİZ”

Kastamonu’da gerçekleştirilen ICOMOS Bilimsel toplantısının önemine değinen Vali Yaşar Karadeniz, Kastamonu Belediyesi’nin bu doğrultuda gerekli çalışmaları layıkıyla yerine getirdiğini söyledi. Kastamonu’nun tarihini ve kültürünü canlandırmak adına önemli adımlar atıldığının ve atılmaya devam edeceğini de söyleyen Karadeniz, “Bizden öncekilerden aldığımız mirası bizden sonrakilere en sağlıklı şekilde devretmek istiyoruz. Bizler bu doğrultuda çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

 

 

 

 

 

.

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.bel.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.