İhsangazi’de “Siyez Festivali” Düzenlendi

SPONSORLU BAĞLANTILAR

İhsangazi İlçesi’nde düzenlenen “Siyez Festivali” Vali Yardımcımız Sayın Ahmet Ertürk’ün katılımları ile gerçekleşti.

 

Haracoğlu Mesire Alanı’nda düzenlenen festivale; Baro Başkanı Av. Mehmet Çiftçi, İhsangazi Kaymakamı Ömer Faruk Canpolat, Azdavay Kaymakamı Abdullah Huzeyfe Çakmak, Küre Kaymakamı Fatih Kayabaşı, İhsangazi Belediye Başkanı Zühtü Danacı, Azdavay Belediye Başkanı Osman Nuri Civelek, 22. Dönem Kastamonu Milletvekili Musa Sıvacıoğlu, İGM Üyeleri, İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, 15 Temmuz Gazisi Orçun Şekercioğlu, kurum müdürleri ve daire amirleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

 

İhsangazi ilçesinde yaklaşık 12 bin dekar alanda ekilen ve buğdayın atası olarak bilinen Siyez Buğdayı için düzenlenen festival saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

 

İhsangazi Belediye Başkanı Zühtü Danacı konuşmasında; ” İlçemizde binlerce yıldır ekimi yapılmakta olan siyez, bir ekim kültürü halinde bugüne kadar gelmiştir. İnsanların ekonomik seviyeleri arttıkça daha doğal beslenmeye doğru yönelmekte ve siyez ön plana çıkmaktadır. Artık İhsangazi’nin sembol ürünü siyez Türkiye gündeminde ve hepinizin gayretiyle çok daha değerli aşamalara geleceğine inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

 

İhsangazi Kaymakamı Ömer Faruk Canpolat ise konuşmasında; “Siyez buğdayımız 12 bin yıldır, üretimi yapılarak burada medeniyet kurmuş toplulukları kalkındıran en kıymetli unsurlardan bir tanesi olmuştur. Siyez buğdayının yakın gelecekte hak ettiği yeri kazanacağını hepimiz görebiliyoruz.”dedi.

 

Protokol konuşmalarının ardından, İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, siyez üzerine söyleşi gerçekleştirdi ve katılımcıların sorularını cevapladı. Karatay, konuşmasında; “Ben Amerika’da 12 yıl çalıştım. O sıralarda bir kalp Profesörü olarak araştırmalar yapıyorum küçük bir kitap aldım orada bütün tahıllar anlatılıyordu. Amerikan kitabında Dünya’nın en sağlıklı buğdayının siyez olduğu yazıyordu. Ama siyezin Kastamonu’da veya Türkiye’de olduğu yazmıyordu. Buna çok sinirlenmiştim. Bütün Dünya’da 12 bin yıldan beri ata tohumu artık eksiliyor ve artık bunlar altın değerinde.” diyerek siyezin önemini vurguladı ve konuşmasına sağlıklı beslenmeden bahsederek devam etti.

Halk oyunları gösterisi ile devam eden programda yemek yarışması da düzenlendi ve siyez bulguru ile yapılan yemekler juri üyeleri tarafından değerlendirilerek dereceye giren yarışmacılara protokol üyeleri tarafından hediyeleri verildi.

 

Festival kapsamında Vali Yardımcımız Sayın Ahmet Ertürk ve diğer protokol üyeleri bir tarlada gerçekleştirilen siyez ekimine katılarak tohumları toprak ile buluşturdular.

 

Programda son olarak Köşe Yazarı Mustafa Afacan tarafından işletilen su değirmeni yerinde incelenerek siyez bulguru işleniş aşamaları, siyez unu üretimi ve tarihi su değirmeni işlevi hakkında geniş bilgiler alındı.

KASTAMONU VALİLİĞİ /BASIN

 

 

 

 

.

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.gov.tr

 

 

SPONSORLU BAĞLANTILAR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.