Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in katılımıyla Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde ‘9 Haziran İnebolu Şeref ve Kahramanlık Günü’ kutlandı.

 

 

Atatürk Anıtı önünde yapılan çelenk sunma töreni ile başlayan program İnebolu Limanı’ndaki kutlama programı ile devam etti. Kutlamalara aynı zamanda, Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, İnebolu Kaymakamı Abdullah Atakan Atasoy, Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, İnebolu Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hacı Murat Öztepe, Kurum Müdürleri ve çok sayıda halk programı izlemek için katıldı.

 

 

Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz, büyük millet olmanın herkese nasip olmayacağını belirterek, “İnebolu Şeref ve Kahramanlık Gününde 3’ncü defa sizlerle beraber olmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Yaz mevsimi geldi. İlimizde ve ilçelerimizde bir çok festivallerimiz düzenleniyor. Bu tip anma günleri ilçenize ekonomik anlamda canlılık katılıyor. Ama İnebolu’nun Şeref ve Kahramanlık Günü bu festivaller içerisinde ayrı bir öneme sahip 100 Yıl önce burada verilen mücadele, kahramanlık, sözle anlatılarak insanın dimağında tam olarak canlandırılabilecek bir kahramanlık değil, çok büyük fedakarlık göstermişler hatta imkansız diye düşünülen işleri başarmışlardır. Dolayısıyla bugün burada yapmış olduğumuz bu şeref ve kahramanlık günü törenlerini ifa ederken onların o gün gösterdikleri bu fedakarlığı, yokluklar içerisinde gösterdikleri o büyük gayreti gözümüzün önünden mutlaka geçirmeliyiz ve bundan sonrada ülkemizde yapmamız gerekenleri planlarken hep onları örnek almalıyız ki bizler onların hakkını ödeyebilelim ve onlara layık evlatlar olabilelim. Bu anma etkinliğinin bundan sonraki yıllarda da tertip edilmesi ve anılması açısından da oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Buradan sahilden çıkartılarak kurtuluş savaşına götürülmek üzere Ankara’ya götürülen cephane belkide kurtuluş savaşının gidişatını değiştirmiş, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının orada göstermiş oldukları mücadele onlara ayrı bir destek vermiştir ve o ruhla bu mücadele kazanılmış, bizlerde bugün bağımsız bir ülke olarak ayakta duruyoruz, onlar sayesinde etrafımızdaki ülkelerle kıyaslanamayacak şekilde güçlü bir ülke olarak varlığımızı sürdürüyoruz. Ben inanıyorum ki bundan sonra gücümüz devam edecektir ve bölgenin hem ekonomik hem de askeri gücü olarak etrafımıza ışık tutmaya devam edeceğiz. İnebolu İstiklal Yolunun milli park ilan edilmesi çok önemli olduğunu düşünüyorum. Hem tarihimizi korumak açısından hem de bölge turizmini geliştirmek açısından son derece önemli ve İstiklal Yolu dediğimizde İstiklal Yolunun timsali bizim için İnebolu’dur. Çünkü o kahramanlık destanının başlangıç yeri İnebolu’dur ve inanıyorum ki inşallah İnebolu İstiklal Yolunun Milli Parkının yönetimi de burada oluşturulacaktır. Benim gönlümden geçen en azından odur. Bu şekilde İnebolu taçlandırılmış olacaktır diye düşünüyorum. 100 yıl önceki kurtuluş savaşımızda, daha sonra terör ile mücadelede ve bir çok mücadelede vermiş olduğumuz mücadelede hayatlarını kaybeden tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm gazilerimizi minnetle anıyorum. Hayatta olan gazilerimize de mutluluklar diliyorum.” diye konuştu.

 

 

Programın devamında, Kurtuluş Savaşında silah ve cephanenin deniz yolu ile İnebolu Limanı’na getirilişi ve yöre halkının omuzlarında kağnı arabasına yüklenerek cepheye sevki canlandırıldı. Heyamola ve halk oyunları gösterileri sonrasında resim, şiir, kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere ödülleri Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz tarafından verildi.

 

 

 

 

.

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.