İnebolu’da Balıkçılık Av Sezonu Açılış Töreni Düzenlendi

SPONSORLU BAĞLANTILAR

2017 – 2018 Yılı Balıkçılık Av Sezonu Açılış Töreni; İlimiz İnebolu İlçesi, Evrenye Köyü Balıkçı Barınağında gerçekleştirildi.

 

 

Su Ürünleri Av Sezonu Açılış Törenine; Vali Yardımcısı Vekili, Taşköprü Kaymakamı Kerem Süleyman YÜKSEL, İnebolu Kaymakamı Abdullah Atakan ATASOY, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman YAMAN, İlçe Müdürleri, Kamu kurum ve kuruluşlarının idarecilerinin yanı sıra bölge su ürünleri kooperatifleri yöneticileri, balıkçılar ve yöre halkı katıldı.

 

 

Tören açılışında bir konuşma yapan Evrenye-Ayvat-Güde Köyleri Su Ürünleri Kooperatifi Başkan Vekili Turhan AKIN konuşmasında; “Balıkçılık Ülkenin bacasız sanayisidir. Biz balıkçılar olarak en iyi bildiğimiz işi yapmaya çalışıyoruz. Biz denizciyiz, balıkçıyız en az balık kadar denize de sevdalıyız. Ekmeğini yiyerek hayat bulduğumuz, deniz kaynaklarını korumak konusunda en duyarlı olanlar da yine biz balıkçılarız. Bizler yasalara saygılıyız ve sektörün devamı için iyileştirici her uygulamanın ilk takipçisi ve uygulayıcısıyız. Bizlerin hedefi her mutfağa ulaşmak, doğal olan deniz ürünlerini her kesime ucuz ve kaliteli şekilde aldırabilmek ve herkesin balık yiyebilmesini sağlamak dedi ve kendilerini her daim dinleyip sorunlarına çözüm bulmaya çalışan yetkililere teşekkür etti.”

 

 

İnebolu İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Yusuf BİRDEN konuşmasında; “Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde, yaklaşık 34 km’lik kıyı şeridine sahip olan ve su ürünlerine lojistik destek sağlamak amacıyla 3 adet kıyı yapısı mevcut olan İnebolu’nun, 123 adet 5 ila 30 metre arası balıkçı gemisi ve yaklaşık 400 balıkçı tayfası ile balıkçılık sektörüne önemli bir katkı sağladığını belirterek, balıkçılarımızın, Bakanlığımız Ticari ve Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ hükümlerine uymaları gerektiğini” ifade etti.

 

 

İnebolu Kaymakamı Sayın Abdullah Atakan ATASOY yaptığı konuşmada; Balıkçılık Sektöründe İnebolu’nun yeri ve önemini istatistiki verilerle anlatarak, Devletin sektörün gelişimine yaptığı katkılardan bahsetti, “Su Ürünleri Kooperatiflerinin daha iyi hizmet verebilmesi ve balıkçılığın gelişimini sağlamak amacıyla, Devletin Hüküm ve Tasarrufu altında bulunan iki adet kıyı yapısının Kooperatiflerimize kiralandığını aynı zamanda, İnebolu’da İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hizmet verilen, Avrupa Birliği Yasal Mevzuatına uyum çerçevesinde 1 adet balıkçılık idari binasının yapıldığını” anlattı.

 

 

Devlet olarak verilen desteklerin artarak devam edeceğini vurgulayan Kaymakam ATASOY, “Balıkçılardan da sürdürülebilirliğin sağlanması, gelecek nesillere bu kültürün ve lezzetin aktarılması adına, su ürünleri ile ilgili düzenlenen mevzuatlara tam olarak uymalarını ve kaçak balıkçılığın önlenmesine katkı sağlamalarını beklediğini ifade etti ve VİRA BİSMİLLAH” dedi.

 

 

Vali Yardımcısı Vekili, Taşköprü Kaymakamı Sayın Kerem Süleyman YÜKSEL ise yaptığı konuşmada; Balığın insan beslenmesindeki öneminden bahsederek, “Devletin balıkçılarımızın yanında olduğunu anlattı ve 1 Eylül 2017 tarihinde başlayacak olan, 2017-2018 yeni Balıkçılık av sezonunun bereketli ve kazasız geçmesini” diledi.

 

 

Sezonun hayırlı ve bereketli geçmesi adına, kurban kesilmesi ve dua edilmesinin ardından tüm konuklara yapılan ikram ile tören sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.tarim.gov.tr

SPONSORLU BAĞLANTILAR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.