Kastamonumuz adına önemli kazanımlar sağladığımız bir yılı geride bıraktık. 2018 yılında Hoca Ahmet Yesevi’nin aydınlattığı Kazakistan’ın kadim şehri Türkistan’dan aldığımız Türk Dünyası Kültür Başkenti Bayrağı Şeyh Şa’ban-ı Veli’nin semalara ışık saçtığı Osmanlı’nın kadim şehri Kastamonumuz da tüm birleştirici özelliğiyle dalgalandı.

 

Bu süre içerisinde şehrimizin tanıtımı anlamında önemli adımlar atıldı. UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi ve UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı hedefimiz doğrultusunda uluslararası sempozyumlar ilimizde düzenlendi. Şehrimizin değerleri yine uluslararası konferanslarda ve fuarlarda tanıtıldı.

 

 

Osmanlı’nın ilk 10 belediyesinden biri olan Kastamonu Belediyemizin 150’nci yılını da kutladığımız 2018 yılında ilimize 60 milyon TL’nin üzerinde yatırım yapmanın da mutluluğunu yaşadık. Alt yapı, üst yapı ve sosyal anlamda birçok projemizi ilimize kazandırdık. Özellikle tarihi ve kültürel alanlarda geçtiğimiz yıllarda başlattığımız birçok çalışmamızı yine 2018 yılı içerisinde tamamladık. Bugün geleceğe daha güçlü bakan bir Kastamonu’nun oluşmasının gururunu ve onurunu yaşıyoruz.

 

Türk Dünyası Kültür Başkentliğini onur ile taşıdığımız ve 18 Aralık’ta muhteşem bir tören ile Kırgızistan’ın Oş kentine devrettiğimiz unvanımız süresince şehrimiz yaklaşık 2 milyon ziyaretçiyi ağırladı. Bu rakam hedeflerimiz doğrultusunda doğru adımlar atarak ilerlediğimizin de bir ispatı oldu.

 

Tüm geç kalınmışlığa rağmen dört buçuk yıl gibi kısa sürede attığımız adımlar ile sürdürülebilir turizm anlamında sağlam bir temel oluşturuldu. Dünya kentleriyle yarışacağına inandığımız şehrimizin zirvede yer alabilmesi adına bıkmadan, usanmadan ve yorulmadan 2019 yılında da çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

 

Kıymetli hemşehrilerim, 2018 yılı içerisinde ülkemize yapılan ekonomik saldırılara rağmen tüm illerimizde olduğu gibi Kastamonumuz’da büyük bir birliktelik ile 2023 hedefleri doğrultusunda azim ve kararlılıkla yürümektedir.

 

2018 yılı başında hazırladığımız hedeflerimizin hepsine ulaşmanın mutluluğunu yaşadığımız bir yılı acısıyla tatlısıyla geride bırakırken bizlerin her projede en büyük destekçisi ve gücü olan aziz hemşehrilerime şükranlarımı sunuyorum. 2019 yılında Büyük Türkiye’nin Güçlü İli Kastamonu hedefine yeni projeler ve ilk günkü heyecanla koşar adım yürümeye devam edeceğimizin bilinmesini istiyorum.

 

Sözlerime son verirken toprağı vatan yapan, tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet uğrunda gözlerini kırpmadan hayatlarını ortaya koyan tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize sağlık ve afiyet diliyorum. 2019 yılının birlik ve beraberliğimizi daha da kuvvetlendirmesini, milletimiz ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.