İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından; Çavundur köyü köy odasında düzenlenen eğitime, İl Müdürlüğümüz personelinden Ziraat Mühendisleri Ömür ONUR, Ayla BAYKALI, Satı Mehmet SEZER ve Veteriner Hekim Fatih URANLI ile köy muhtarı Sadık ÇERÇİOĞLU ve çiftçiler katılım sağladı.

 

 

Eğitimde; Veteriner Hekim Fatih URANLI tarafından; hayvancılık desteklemeleri, küpe affı ile düşen küpe bildirimleri ve aşılama takvimi ile ilgili bilgilendirme yaptı. Ayrıca, buzağı desteklemeleri ve ödeme takvimi hakkında çiftçilerimizin sorularını cevaplarken, 2019 yılında da Bakanlığımızın hayvancılık desteklerinin devam edeceğini belirtti.

 

 

Ziraat Mühendisi Satı Mehmet SEZER; 2019 yılı hayvancılık desteklemeleri uygulama tebliğinin yayımlanması ile birlikte yem bitkileri müracaatlarının başlayacağını, çiftçilerimizin mağdur olmaması için, başvuru zamanlarının iyi takip edilmesi gerektiği dile getirildi.

 

Ziraat Mühendisi Ayla BAYKALI tarafından; tarımsal desteklemeler, ÇKS başvuruları ve başvurularda dikkat edilecek hususlar ile Bakanlığımız tarafından kullanımı yasaklanan ve kısıtlanan ilaçlara değinildi.

 

Toplantının sonunda Ziraat Mühendisi Ömür ONUR çiftçilerimize; Tarım sigortalarının önemi, bitkisel üretimde münavebe ve münavebenin bitkisel üretimde önemi, kooperatifçilik ve kooperatifçiliğin önemi ile tarımsal arazilerin kullanılması, yem bitkileri ve hububat ekimi konularında teknik bilgiler verdi.

 

Köy Muhtarı Sadık ÇERÇİOĞLU; İl Müdürlüğümüz tarafından gerçekleştirilen bu toplantılarla çiftçilerimizin kafasında oluşan sorunların bir kısmının giderildiği, özellikle tarımsal desteklemeler konusundaki yanlış anlamaların ve aksaklıkların ortadan kalktığını dile getirdi.

 

Çiftçilerimizin yönelttiği soruların cevaplanmasının ardından toplantı sonlandırıldı.

 

 

 

 

 

 

 

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.tarimorman.gov.tr

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.