Kastamonu Şeker Fabrikasında 2019- 2020  yılı pancar işleme döneminin “57. Pancar Alım Kampanyası” açılışı Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz tarafından yapıldı.
.
.
.
.
.
Açılış programına ayrıca Milletvekili Metin Çelik, Eski Milletvekili Mustafa Gökhan Gülşen, Şeker Fabrikaları Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Sezer, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı Vekili Mehmet Yurt, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Mücahit Avkıran, Şeker Fabrikası Müdürü H. Bedirhan Aka, Sendika Başkanı Ali Çufadaroğlu, kamu kurumlarının müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, fabrika çalışanları ve şeker pancar üreticileri katıldı.
.
.
.
.
Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz konuşmasında; “Kampanya döneminin de başlangıcında olduğu gibi kampanya sürecinin de güzel geçmesini diliyorum. Bu sene fiyat olarak pancar çiftçimizi gerçekten  tatmin edecek düzeyde bir fiyat belirlendi ve bu yıl hemen hemen görüştüğüm herkes fiyatla ilgili memnuniyetini ifade ettiler. Bu bizleri ilimizde pancar üretiminin artması konusunda ümitlendirdi. Doğrusu Taşköprü ve civarında belki sarımsağın ön plana çıkıyor olması bir handikap gibi görünüyor ama özellikle rakım olarak daha yüksek ilçelerimizde örneğin Devrekani gibi sulama imkanlarının da artması orada daha fazla üretimi mümkün hale getirdi. Bence bu imkanı iyi değerlendirmek gerekir. Eğer bu üretimi arttırırsak hem bu fabrikamızı daha fonksiyonel ve verimli hale getirmiş olacağız, hem buradaki işçilerimiz daha fazla çalışma imkanı bulacak hem de çiftçimiz daha fazla kazanacak. İşin özeti daha fazla üretmiş olacağız. Onun için değerli katılımcılar bu konuda belki tarım müdürlüğümüzün ve sektörün birlikte çalışarak bu üretimi nerelerde ve ne şekilde arttırılabilir, kota sınırında kalmak kaydıyla bu konuda nerelere teşvik edilebilir belki güzel bir ekip çalışması kurulursa ben bu artışında bu fiyattan sonra sağlanabileceğini düşünüyorum. Ama bu konuyu kesinlikle ihmal etmeyelim muhakkak üzerinde çalışalım. Dışarıdan buraya pancarın gelip işlenmesi de belki bir ihtiyaçtır. Burada da daha fazla üretimin yapılması yaptığımız töreni daha anlamlı kılacaktır diye düşünüyorum. Turizmde şansımız var bir de tarım ve hayvancılıkta ve tarımda da biliyorsunuz her zaman için sanayi bitkileri ve o bitkileri işleyen sanayi tesisleri diğer tarım dallarına göre her zaman daha revaçtadır, daha karlıdır. Burada da böyle bir imkan varsa bu imkanı iyi bir şekilde değerlendirmemiz gerekiyor diye düşünüyorum. Ben bu kampanyanın açılışı için emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Üreticilerimizi emekleri için tebrik ediyor, tekrar kampanyamızın başarılı geçmesini temenni ediyor hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” şeklinde konuştu..
.
.
.
.
Programın devamında fabrikaya sezonun ilk mahsül ürünlerini getiren şeker pancarı üreticilerine hediyeler Vali Karadeniz tarafından verildi. Açılıştan sonra pancar alımı başlatıldı ve tartım işlemlerinin ardından pancarlar bantlara boşaltılarak fabrikaya taşındı.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.