Kastamonu Tarihi Ve Kültürel Olduğu Kadar Doğal Miras Noktasında Da Büyük Bir Zenginliğe Sahip

UNESCO Türkiye Milli Komisyon Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz, Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın tarih ve kültürel çalışmalarıyla ilgili kayda değer işler yapıldığını belirtti.

 

UNESCO Türkiye Milli Komisyon Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz, TÜRKSOY Genel Sekteri Düsen Kaseinov ve beraberindeki heyet Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ı makamında ziyaret etti. Ziyaretin ardından kısa bir açıklama yapan UNESÇCO Türkiye Milli Komisyon Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz, Kastamonu’dan övgüyle bahsederken Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın yaptığı ve devam eden çalışmalarını şehir adına çok önemli olduğunu iletti.

 

Kastamonu’nun tarihi ve kültürü olduğu kadar doğal miras noktasında da büyük bir zenginliğe sahip olduğunu belirten Oğuz, “Küre ve Ilgaz dağları bu noktada çok önemli. Kastamonu’nun el sanatları ve gastronomisi de çok önemli. Bu bakımdan UNESCO’nun yaratıcı şehirler ağında yerini alabilir” ifadelerini kullandı.

 

Oğuz açıklamalarının devamında şunları söyledi:

“BELEDİYE’NİN KÜLTÜREL DEĞERLERİ KUŞAKTAN KUŞAĞA AKTARMAYA YÖNELİK ÇALIŞMALARI ÇOK ÖNEMLİ

Kastamonu Belediyesi kültürel mirasın korunması bakımından önemli projelere adım atmış ve büyük bir bölümünü tamamlamış. Yeni projelerinde çalışmalarını hızla sürdürüyor olduğunu görmek memnuniyet verici. Ayrıca Kastamonu’nun tarihi dokusunu oluşturan konakların restorasyonu ve amacına uygun şekilde kuşaktan kuşağa aktarımına yönelik dikkati de not edilmesi gerekli.

 

Kastamonu ayrıca 21’inci yüz yılın kenti olarak kendi içerisinde gelişimini sürdürüyor. Gönlümüz bu gelişimin sürmesiyle kültürel dokunun korunması arasındaki ilişki. Belediye bunun farkında olması bizler için çok önemli. Bu konuda gösterilen hassasiyetleri kayda değer buluyoruz.

 

YARATICI ŞEHİRLER LİSTESİNDE YERİNİ ALABİLİR

Kastamonu il olarak doğal miras bakımından son derece zengin. Küre ve Ilgaz dağları bu noktada çok önemli. Kastamonu’nun el sanatları ve gastronomisi de çok önemli. Bu bakımdan UNESCO’nun yaratıcı şehirler ağında yerini alabilir.

 

TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR BAŞKENTİ BİLİNCİYLE KÜLTÜR VE DOĞA DESTİNASYONUNU SAĞLAYACAKTIR

Kastamonu Belediyesi’nin ve Kastamonu’nun Türk Dünyası Kültür Başkenti olma bilinciyle önümüzdeki süreçte eksiklikleri daha hızlı tamamlayıp motivasyonunu arttırarak önemli bir kültür ve doğa destinasyonu sağlayacaktır. Bunun için engelleyici hiçbir neden yok. Türk Dünyası Kültür Başkenti rüzgarı da Kastamonu’nun bu noktadaki yelkenini şişirecektir.

 

KASTAMONU DEĞERLERİNİ DÜNYA KÜLTÜR MİRAS LİSTESİ’NE BÖLGE BÖLGE SUNULMALI

Dünya Kültür Miras Listesi’ne Kastamonu bölge bölge sunulmasını uygun olacaktır. Kastamonu’da potansiyel ve bu doğrultuda yapılar var. Bunlar belirli bölgelerde yoğun ve istenilen seviyede. Örneğin kale ve çevresi gibi…

Ayrıca Kastamonu güvenilirliğiyle, havasıyla, suyuyla, ulaşım kolaylığıyla, değerleriyle, doğasıyla, müzeleriyle ve lezzetleriyle bir destinasyon, kültür aktarım alanı olma potansiyeline çok sahip. Kastamonu değerlerini nasıl, hangi hikayeyle sunacağına karar vermesi gerekmektedir. Bu da uzmanlık alanı ve çalışma isteyen bir konu. Bunun da kısa bir zamanda tamamlanacağını düşünüyorum.”

 

BELEDİYE BAŞKANI TAHSİN BABAŞ:

“KASTAMONU’YU DÜNYA KENTLERİYLE YARIŞIR HALE GETİRMEK İSTİYORUZ

Geçmişte yapılan yanlışlıkları gidermek adına hızlı ve hummalı bir çalışma başlattıklarını ifade eden Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu’nun kurtuluşunun tarihi ve kültüründe saklı olduğunu yineledi.

UNESCO Türkiye Milli Komisyon Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz’a Kastamonu’ya göstermiş olduğu ilgiden ötürü teşekkür eden Başkan Babaş, “İnşallah en kısa zamanda hedefimiz olan Dünya Kültür Miras Listesi’ne ve UNESCO Yaratıcı Şehirlar ağına adımızı yazdıracağız. Bunun için hummalı bir çalışma içerisindeyiz. Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak tanıtım noktasında önemli bir avantaj yakaladığımız düşüncesindeyim. Önümüzdeki süreçte atacağımız her adımın şehrimizin gelişimine ve değerlerinin tanınmasına önemli katkı sağlayacağı kanısındayım” ifadelerini kullandı.

Ziyaret çekilen hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

.

HABER METNİ VE FOTOĞRAF KAYNAK :  www.kastamonu.bel.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.