Kastamonu Tarihi Ve Kültürüyle Çok Zengin Bir Şehir

SPONSORLU BAĞLANTILAR

Milletvekilleri ve Belediye Başkanı, TÜRSAB Orta Anadolu Bölgesel Yürütme Kurulu üyeleriyle biraraya geldi.

 

 

Milletvekilleri Hakkı Köylü, Metin Çelik, Murat Demir ve Belediye Başkanı Tahsin Babaş ülkemizin seçkin seyehat acentalarının bir araya gelerek kurduğu Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) Orta Anadolu Bölgesel Yürütme Kurulu üyeleriyle dün Ankara’da biraraya geldi.

 

TÜRSAB Orta Anadolu Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Engin Şahin, 2. Başkan Okan Gökbayır, Genel Sekreter Muhammed Sarıtaş, İdari Müdür Banu Koç Çetinkaya, Yönetim Kurulu Üyesi Emin Özkaya, ve Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Köknar ile Kastamonu’nun turizm çeşitliliğinin enine boyuna masaya yatırıldığı gecede Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın tarihi ve kültürel projeleri tam not aldı.

 

 

Kastamonu’nun Türkiye’nin saklı hazinesi olduğunu ifade eden TÜRSAB Orta Anadolu Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Engin Şahin, Ilgaz Tüneli’nin ve Hava Limanı’nın ilin turizminin gelişmesi adına öneminin çok büyük olduğunu vurguladı. Kastamonu’ya özellikle Ankara ve İstanbul’dan ulaşımın çok kolaylaştığını dile getiren Şahin, “Belediye Başkanımız Sayın Tahsin Babaş’ın projelerini takip ediyoruz. Kastamonu’nun tarihini canlandırmak adına çok önemli projeleri hayata geçiriyor. Bizler Kastamonu’yu çok seviyoruz. Kastamonu tarihi ve kültürüyle gerçekten çok zengin bir şehir. Kastamonu’nun inanç, doğa, kültür turizminin yanında spor turizmini de ciddi anlamda düşünmesi gerekiyor. Ilgaz Dağı’nı mutlaka spor turizmine açılması gerek. Yapılacak spor salonu ve antrenman sahaları ile Ilgaz kulüplerin kamp merkezi olabilir.

 

 

Kastamonu’nun kesinlikle dokusunun bozulmaması gerekli. Çok fazla kişinin gelmesi bir şey ifade etmez. Nitelikli turisti Kastamonu’ya çekilmeli. Özellikle yurt dışı fuarlarında Kastamonu’nun tarihini ve kültürü çok iyi tanıtılması gerekiyor. Bizler yurt içinde Kastamonu için gereken desteği vereceğiz. Belediye Başkanı’nın konakları restore ederek turizme sunması bir nimet. Bunu iyi korumalı ve gelecek nesillere iyi aktarmalıyız. Butik otel noktasında bu konakların değerlendirilmesi de Kastamonu için çok önemli. Ayrıca Başkanı’nın gitti yol ve hedefi çok doğru.” diye konuştu.

 

 

Hedefi’nin Kastamonu’nun ismini Dünya Miras Listesi’ne yazdırmak olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Bu yolda emin adımlarla yürüdüğümüz düşüncesindeyim. Gerek tarihi konaklarımızın restorasyonu, gerek sokak sağlıklaştırma projelerimiz, gerekse tarihi çarşılarımızdaki cephe iyileştirme projeleri ve tarihi meydanlarımızda gerçekleştirilecek yenileme projeleriyle turizm alt yapımızı eksiksiz tamamlamak için çalışıyoruz. Bence üç yıl sonra ilimiz çok ciddi bir atılım gerçekleştirecek. Kentimizin geleceğinin turizmde olduğunu düşünüyorum. Tüm yatırımlarımız bu yolda yapıyoruz. Bu noktada da ciddi bir ilerleme kaydediyoruz. İnsanların bu değişimi görmesi adına sizlerin desteğini bekliyoruz.” dedi.

 

 

Kastamonu’da tarihi ve kültürel hareketliliğin 2014 yerel seçimlerinin ardından başladığını belirten Milletvekili Metin Çelik, Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın göreve gelmesiyle birlikte tarihi canlandırmak adına ciddi adımlar atıldığının altını çizdi. Kastamonu’da yapılan çalışmalar sonucunda hatırı sayılır bir ilerleme olduğunu da vurgulayan Çelik, “Yapılan tüm çalışmaların önümüzdeki süreçte meyvesini vereceği düşüncesindeyim. Acente şirketlerinin ilimize daha fazla tur düzenlemesi gerekiyor. Ankara bizim için çok önemli. Özellikle bu potansiyeli Kastamonu’ya taşımalıyız. Bu noktada hep birlikte fikir alışverişlerimizi sürdürmeliyiz.” diye konuştu.

 

 

Milletvekili Hakkı Köylü ise turizmle uğraşan kesimlerin Kastamonu hakkındaki düşüncelerinin önemine değinerek “Sizlerin önerileri bizlerin doğru yolu bulmasını sağlayacaktır. Bu noktada Kastamonu’nun yapması gerekenlerle ilgili görüşmelerimizi sürdürmeliyiz. Sizlerde Kastamonu’ya daha sık gelmelisiniz” ifadelerini kullandı. Toplantı sonunda TÜRSAB ekibi Nisan ayı sonunda Kastamonu’ya geniş çaplı bir gezi düzenleyeceğini belirtti. Program çekilen hatıra fotoğrafıyla sona erdi.

 

 

 

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.bel.tr

SPONSORLU BAĞLANTILAR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.