Kastamonu Turizmine Büyük Destek.

SPONSORLU BAĞLANTILAR

 

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) yetkilileri Abana Kent Ormanında bulunan mesire alanında faaliyet gösteren işletmeye teknik ziyarette bulundu.

İşletme yetkilisi Ahmet Kayaçal “Bu mesire alanını Çevre ve Orman Bakanlığından 29 yıllığına kiraladık. Bu kiralama kapsamında burada içinde konaklama yapılabilecek 20 bungalovun da yer aldığı, kır kahvesi, restoran, piknik ve mesire alanı, seyir terası gibi tesislerin yer alacağı kompleks bir turizm tesisi oluşturmayı amaçlıyoruz. Böylelikle hem ilimize hem de çevre illere hizmet veren mükemmel manzara ve doğal güzelliğe sahip bir tesis yapmış olacağız. Projeyi hazırlayan teknik ekip, buraya gelecek ziyaretçilerin tüm ihtiyaçlarının karşılanması için tüm detayları göz önüne alıyor. Engelliler için yürüyüş parkları, çocukların hoşça vakit geçirebilmesi için oyun parkları, yöresel ürünlerin satışının yapılabileceği stantlar, Kastamonu lezzetlerinin sunulabileceği bir restoran gibi tüm detaylar planlanıyor. Proje doğa ile iç içe bir ortamda yer aldığından bu ortama uygun olarak tamamen ağaç kullanılarak yapılacak. Bu projeyi normalde kendi imkânlarımızla belki 5 yıl gibi bir sürede gerçekleştirmeyi beklerken, TKDK gibi bir kurumdan destek alabilirsek çok daha kısa bir sürede bu yatırımı tamamlayabileceğiz. Bu proje Abana’nın ve Kastamonu’nun turizmine çok önemli etkilerinin olacağını düşünüyorum” dedi.

TKDK Yerinde Kontrol Birim Amiri Görkem DALKIRAN ise, “TKDK Kastamonu İl Koordinatörlüğü olarak önümüzdeki yıl içerisinde tamamlanacaklarla birlikte Kastamonu’ya 6 adet turizm tesisini kazandırmış olacağız. Kırsal turizm Kastamonu için ciddi potansiyeli olan çok önemli bir sektör. Bu nedenle bu projenin hayata geçirilmesini çok önemsiyoruz ve Kurum olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Bildiğiniz üzere 2014-2020 dönemi için IPARD 2 Avrupa Komisyonunca onaylandı. Kurum olarak hedefimiz bu yıl Eylül ayında bu kapsamda çağrıya çıkmak. Çıkacağımız çağrıda kırsal turizm için destek oranımız % 65’e yükseliyor. Bu bağlamda bu projenin gerek inşaat, gerek makine ekipman gerekse proje hazırlığı noktasında bir çok faaliyetine destek olabiliriz. İnanıyorum ki projeyi hayata geçirebilirsek sadece Abana ve Kastamonu için değil, hem Karadeniz Bölgesi hem de Ülke turizmi için çok önemli bir iş başarılmış olacak. Belki de Karadeniz bölgesinin Olympus’u bu proje ile oluşturuluyor denilebilir.”

Haber ve Fotoğraf İlker TÜRE tarafından (ilker.ture@tkdk.gov.tr) mail adresi üzerinden, haber37gentr@hotmail.com mail adresine sitede yayınlanması için gönderilmiştir.

SPONSORLU BAĞLANTILAR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.