Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından 18-24 Eylül 2017 tarihleri arasında gerçekleşen “10. Ahilik Haftası” etkinliklerine katıldı.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen Ahilik Haftası programına; Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz, Milletvekili Metin Çelik, Murat Demir, Belediye Başkan Vekili Eşref Can, İl Emniyet Müdürü Metin Turgay Karabulak, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Metin Özbek, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selçuk Arslan, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Dursun Ergin, kamu kurumlarının müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından protokol konuşmaları kapsamında katılımcılara hitap eden Vali Karadeniz yaptığı açıklamada; “ Ahilik Dünya’da 700 yıl önce yapılmış ve esnafın hem kendi içinde, hem usta çırak ilişkisi içerisinde, hem de müşterileriyle olan ilişkileri düzenleyen ve ona güven duyulmasını sağlayan önemli bir gelişme. Esnaf ve sanatkar dediğimiz zaman bunun iki ayağı var. Önceden sanayinin olmadığı dönemlerde üretim sanatkarlar vasıtasıyla yapılıyordu. Sanatkar üretiyor o esnafa veriyor esnafta satıyor ticaretini yapıyordu. Bugüne geldiğimizde esnafımız bu kültürü devam ettirmek ve yaşatmak durumundadır. Artık esnaf ve sanatkar rakipsiz değil rakipleri var ve bu rakipleri ile başa çıkmak zorundadır. Bu da kendimizi geliştirmek ve olumsuz faktörleri ortadan kaldırmakla mümkündür. Onun için özellikle esnaf ve sanatkarlar odaları başta olmak üzere diğer esnaf ve sanatkarlar odalarımızın içinde bulunduğu meslek birlikleri ve mesleki anlamda eğitim yapan her türlü eğitim kurumu ortaklaşa bu çalışmanın içinde olmalıdır. Ben bu yönde de gelişmeler olacağına kanaat getiriyorum. Bu duygularla ahilik haftasının, ilimizin esnafına ve tüm halkına hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor ahilik haftanızı kutluyor hepinize sevgi ve saygılarımı sunarım.” dedi.

Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz tarafından, kalfalık ve ustalık belgesi almaya hak kazananlara belgeleri takdim edildi. Program, esnaflıkta 50 yılını dolduran esnaf ve sanatkarlara plaket takdimi ve şed kuşatma Gösterisi ile devam etti. Törende bir çocuğun demirci ustasına çırak olarak teslim edilmesinden, kalfa ve usta olmasına kadar geçen ve şed kuşatma ile biten süreç temsili olarak canlandırıldı. Ayrıca ahilik haftası etkinlikleri programında Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’e ahilik kaftanı giydirildi.

Hafta Kutlamaları, kapsamında Ahi Pilavı ikramının ardından program sona erdi.

KASTAMONU VALİLİĞİ / BASIN

 

 

 

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.gov.tr

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.