“19 Eylül Gaziler Günü Anma Programı” tüm yurtta olduğu gibi Kastamonu’da da çeşitli etkinliklerle anıldı.

.

.

.

Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı’nda gerçekleştirilen çelenk sunma töreni ile başlayan anma programına Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz, Kastamonu Milletvekilleri Metin Çelik, Garnizon Komutanı Per.Alb.Gamze Aydoğan, Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt, Kurum Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, şehit yakınları ve gaziler katıldı.

.

.

 

Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı’ndaki törende Kastamonu Valiliği, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şubesi’ne ait çelenkler sunuldu. Akabinde Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımız okundu.

.

.

.

Program daha sonra Halk Eğitim Merkezinde devam etti. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Şube Başkanı Emekli Hakim Albay Ali Cesuroğlu günün anlam ve önemini belirten konuşması,  şiirlerin okunması ve video gösteriminin ardından sona erdi.

.

.

 

-Vali Karadeniz Şehit Yakınları Ve Gazilerle Yemekte Buluştu

.

Gazileri Anma Haftası etkinlikleri kapsamında protokolün Türkiye Muharip Gaziler Derneği Şube Başkanlığı ziyareti akabinde, Kastamonu Valiliği ev sahipliğinde düzenlenen yemek programına Şehit aileleri ve Gazilerle, Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz ve eşi Zehra Karadeniz’in yanı sıra, Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Garnizon Komutanı Per.Alb.Gamze Aydoğan, Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt, Vali Yardımcısı Vekili  Mustafa Taş,  kurum müdürleri, şehit yakınları ve gaziler katıldı.

.

.

 

Kuranı kerim tilaveti ve dua okunması ile başlayan yemek programı protokol konuşmaları ile devam etti.

.

Sizleri her zaman için başımızın tacı yapmak ve bu özel günlerde hatırlamak, bir araya getirmek hepimizin boynunun borcudur diyen Vali Karedeniz; “Bugün Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e Gazilik unvanın verilişinin yıldönümü. 2002 yılında yapılan yasal düzenleme ile Gaziler Günü olarak ilan edildi. 17 yıldır Gaziler günü olarak anılıyor. Aynı kanun çerçevesinde 18 Mart’ta Çanakkale Zaferinin yıl dönümünde aynı zamanda şehitler günü olarak da ilan edildi. Bu bizim için önemli bu ruhu yaşatmak adına ve ülkemizin yüzyıllardan beri vermiş olduğu ve halen vermeye devam ettiği mücadele ruhunu yaşatma ve gelecek nesillere aktarmak açısından önemli. Belki kitapta yazılanlar okunuyor, belki çocuklarımızın gençlerimize hikaye gibi geliyor. Belki filmler izleniyor onlar açısından bir macera gibi geliyor ama sizlerin varlığı onlara canlı şahitlik yapıyor. Dolayısıyla sizleri her zaman için başımızın tacı yapmak ve bu özel günlerde hatırlamak, bir araya getirmek hepimizin boynunun borcu. Varsa bazı sorunlar ben inanıyorum ülkemizin imkanları el verdikçe o sorunlarda çözülecektir. Ama ben ömrümün on yılını Güney Doğuda geçirmiş birisi olarak şunu söylemek istiyorum şehit yakını olmanın şehitliğin ve gaziliğin zaten maddi bir karşılığı yoktur. Hiçbir para bunu karşılayamaz. Burada maksat aslında o verilen maaşlar diğer sağlanan haklar sizlerin ne kadar önemli olduğunuzun vurgulanmasıdır yoksa yapılan fedakârlığın karşılığının olması mümkün değil. Kutsal olan değerli olan her şey bünyevi olan bütün unsurlardan daha üstündür. Bu ülkeye vermiş olduğunuz hizmetlerden dolayı tüm gazilerimize ve yakınlarına şükranlarımı sunuyorum. Şehitlerimize başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aramızda olmayan tüm gazilere Allahtan rahmet diliyor hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

.

.

.

 

 

 

 

.

.

.

.

.

.

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.gov.tr

.

.

.

.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.