İlimizde hububat üretiminde hasat sezonu başladı. Konu hakkında açıklamada bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman YAMAN; “İlimizde 790-800 bin dekar alanda hububat ekiminin bulunduğunu ve hasadın büyük bölümünün biçerdöverlerle yapıldığını belirtti. Hasat sezonunun başlaması ile birlikte Merkez ve İlçelerde görevli personelle biçerdöverlerde hasat kontrollerine başlandığını, ekimden hasada kadar emek verilen ürünlerde; hasatta dane ve sap kaybının en az olması için üreticilerin ve biçerdöver sürücülerinin çok dikkatli olması gerektiğini” söyledi.

 

 

 

İl Müdürü YAMAN; “Üreticilerden operatör belgesi bulunmayanlara biçerdöverlere hasat yaptırmamalarını, hukuki geçerliliği olan ve Müdürlüğümüzce tüm muhtarlıklara bir örneği gönderilen sözleşmeleri hasat öncesi biçerdöver sahipleriyle imzalamalarını, hasat esnasında ürünlerinin başında bulunarak biçilen alanda biçim yüksekliği ve dane kaybı incelemesi yapmaları gerektiğini, herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmaları halinde biçerdöver operatörlerini uyarmalarını, biçerdöver operatör veya sahipleriyle ilgili uyuşmazlık olduğunda İl/İlçe Müdürlüğümüzü aramaları gerektiğini” bildirdi.

 

 

 

İl Müdürü YAMAN açıklamasının devamında; “Bu yıl İlimizde on İlçemizde 42.000 dekar siyez buğdayı ekildiğini, bu gelişmenin tüm üreticileri memnun ettiğini, bu artışın önümüzdeki yıllarda da süreceğine gönülden inandığını, İlimizde ekilmedik bir karış yer kalmaması için, ilgili her kesimle diyalog halinde tüm gücümüzle çalışmaya devam edildiğini, hasat sezonunun bol, bereketli ve kazasız geçmesini temenni ettiğini” sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

.

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.tarim.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.