Kastamonu’da Ahilik Haftası Kutlanıyor.

SPONSORLU BAĞLANTILAR

11-17 Mayıs tarihleri arasında kutlanan 8. Ahilik Haftası Kutlama Töreni  açılışı,  Valimiz Sayın Şehmus GÜNAYDIN’ ın katılımı ile,   Nasrullah Meydanında yapıldı.

Programa Valimiz Sayın Şehmus GÜNAYDIN, Kastamonu Milletvekili Emin ÇINAR, Belediye Başkanı Tahsin BABAŞ (KESOB) Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Dursun ERGİN, Sivil Toplum Örgütleri ve halk katıldı.

Program Saygı Duruşu ve  İstiklal Marşının okunması, halk oyunları ekibinin gösterileri ile başladı.

Valimiz Sayın Şehmus GÜNAYDIN konuşmasında;

“Ahilik haftasını tebrik ediyorum yaptığı etkinliklerin faaliyetlerin İlimiz ekonomisi ve esnafı için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Kendi kültürümüzün, milli değerlerimizin her alanda okunması, yaşatılması ve öğretilmesi için çaba ve gayret göstermek zorundayız. Kendi değerlerimizi yansıtan Ahi Evran gibi değerlerin, ustaların ortaya koyduğu felsefeyi çok iyi okumak zorundayız.  Gerek Selçuklu döneminde,  gerekse Osmanlı döneminde ahilik devletin sosyal ve ekonomik hayatında çok önemli bir rol oynamıştır. Ahilik teşkilatı  esnaf ve sanatkârları ahlaki ve felsefi prensipler etrafında birleştirmiş,  Anadolu da birliğin beraberliğin sağlanmasına,  toplumsal düzeni de tesis edilmesine önemli katkılar vermiştir. İnsana saygıyı ve sevgiyi işleyen, haksız rekabeti ortadan kaldıran, sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı sağlayan, kaliteli ürünü, üretimi benimseyen ve teşvik eden bir sistemdir ahilik teşkilatı. Ahilik sadece bir meslek örgütlenmesi değil, günümüzde de kabul edilen evrensel değerleri benimsemiş bir dünya görüşünü de yansıtmaktadır. Ahilik teşkilatını kuran Ahi Evran-ı Veli de bu birlikteliğin akıl, ahlak, bilim ve çalışma prensipleri üzerine oturtmuş böylelikle kardeşlik ve karşılıklı sevgi dayanışma kuralları içinde yoğurduğu fikriyatı,  Türk milletine özgü bir felsefenin temeli olmuştur. Ahi Evra’nın prensipleri akıl, ahlak, bilim ve çalışma bu dört unsuru bir araya getirdiğimiz zaman bugünde günümüzde esnaflarımızın, tüccarlarımızın çok iyi kazanç elde edeceğini ve bu kazancı da toplumla paylaşarak, toplumsal refahın artmasına katkı vereceğini hep birlikte göreceğiz.  Bu duygu ve düşüncelerle haftanın esnafımıza, toplumumuza İlimize, ülkemize hayırlara vesile olmasını diliyor,  hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Ayrıca proğramda Valimiz Sayın Şehmus GÜNAYDIN’a,  Ahilik Kaftanı giydirildi.

Protokol konuşmalarının ardından Çırak- Kalfa ve ustalık belgesi almaya hak kazananlara Vali GÜNAYDIN tarafından belgeleri takdim edildi. Esnaflıkta 50. yılını  dolduran esnaf ve sanatkarlara plaket verildi.

Program Peştamal kuşatma gösteri ve Ahilik Pilavı ikramı ile son buldu.

Haber ve Fotoğraf Kaynak : www.kastamonu.gov.tr

 

SPONSORLU BAĞLANTILAR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.