3

Kastamonu’da Düzenlenen 53. Avrupa Şampiyon Kulüpler Kros Yarışması, Sona Erdi

08 Şubat 2016 Pazartesi, 09:53
Kastamonu'da Düzenlenen 53. Avrupa Şampiyon Kulüpler Kros Yarışması, Sona Erdi

Kastamonu’nun ev sahipliği yaptığı, Avrupa Şampiyon Kulüpler Kros Şampiyonası’nın 53’üncüsü 07.02.2016 tarihinde saat 10.30’da Bin 100 metre rakımlı Kadıdağı platosunda düzenlendi.

Kastamonu Valiliği, Kastamonu Belediyesi, Kastamonu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Avrupa Atletizm Birliği, Türkiye Atletizm Federasyonu ve Üsküdar Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği şampiyonaya 15 Avrupa ülkesinden 33 kulübe mensup 188 atlet katıldı. Şampiyonada büyük erkeklerde 12, büyük kadınlarda 7. Genç erkeklerde 6, genç kadınlarda ise 8 takım Avrupa Kulüpler Şampiyonasında birinci olabilmek için kıyasıya yarıştı.

Avrupa Kulüpler Kros Şampiyonasına, Valimiz Sayın Şehmus GÜNAYDIN, Kastamonu Milletvekili Metin ÇELİK, Kastamonu Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Faruk BAL, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin BABAŞ, Türkiye Atletizm Federasyon Başkanı Fatih ÇİNTİMAR, Türkiye Federasyonu yetkilileri, sporcular ve vatandaşlar katıldı.

Bugün Kastamonu’muz açısından son derece önemli bir günü yaşandığını söyleyen Valimiz Sayın Şehmus GÜNAYDIN konuşmasında;”Daha önce Azdavay ilçemizin sula yaylasında bir Avrupa Şampiyonası organize ettiğimizde orada yarışan sporcular ve yöneticiler Suğla Yaylası için Dünyanın sayılı pistlerinden biri olduğunu ifade etmişlerdir.

O piste o güzelliği veren Kastamonu’nun doğal güzellikleridir ve  bütün spor branşları için elverişli ortam. Ülkemiz Atletsizim konusunda son derece iyi ataklar yapıyor ve şuana kadar da bu yıl yapılacak olimpiyatlar içinde yanlış hatırlamıyorsam 18 sporcumuz şu ana kota elde etti. Buda atletsizimde çok büyük bir mesafe aldığımızı, çok büyük başarılara ulaştığımızı gösteriyor. Tabi bu yeterli  değil.

78 Milyonluk ülkemizde bu spor dalında çok daha fazla sporcu yetiştirmemiz ve olimpiyatlara çok daha fazla sporcu göndermemiz gerekir diye düşünüyorum. İşte ülkemizde bu tür organizasyonlarda bu sporu yapanlar için teşvik edici bir unsur olacaktır. Çocuklarımız, gençlerimiz bu tür yarışmalarla,  organizasyonlarla hem kendilerini geliştirecekler hem de Uluslararası alanda da tecrübe kazanmış olacaklar. Ben bu yarışmanın burada düzenlenmesi için bizlere katkı veren başta federasyon başkanımıza, Üsküdar Belediye Başkanımıza teşekkür etmek istiyorum. Katılan takımlara ve sporculara başarılar diliyorum” dedi.

Kastamonu Milletvekili Metin ÇELİK konuşmasında;”Böylesine önemli bir organizasyonun Kastamonu’da yapılması bizi son derece memnun ediyor. Geçen sene Azdavay Suğla Yaylasında Enduro Şampiyonası yapılmıştı. Bu sene ise üç tane organizasyon yine suğla yaylasında yapılacak. Türkiye’de ikinci kez düzenlenen kros şampiyonasının Kastamonu’da düzenlenmesinde katkısı olanlara teşekkür ediyorum. Sporcularımıza ve kulüplerimize başarılar diliyor hoş geldiniz diyorum” dedi.

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin BABAŞ konuşmasında;” Kastamonu’da Avrupa Kulüpler Kros Şampiyonasını yapmaktan büyük gurur ve mutluluk duyuyoruz. Kastamonu için büyük bir olay. Böyle bir Avrupa Şampiyonasının ilimizde düzenlenmesi bizim için gurur verici. Özellikle federasyon başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Böyle bir organizasyonun  Kastamonu’da yapılması hem Türkiye’ye hem de Dünya’ya tanıtmak açısından çok önemli. Bu etkinliklerin ilimizde yapılmasını her zaman istiyoruz ve destekliyoruz. Yabancı ülkeden gelen bütün yarışmacılarımıza hoş geldiniz diyor bütün yarışmacılarımıza başarılar diliyorum” dedi.

Türkiye Atletizm Federasyon Başkanı Fatih ÇİNTİMAR konuşmasında;”Bugün yapılacak olan 53. Düzenlenen Avrupa Kulüpler Kros Şampiyonasını 2’nci kez ülkemizde yapıyor olmaktan son derece mutluyuz ve Kastamonu’da yapılan organizasyonda başta şahsınız olmak üzere emeği geçen bütün herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Avrupa Şampiyon Kulüpler Kros’ta podyumlar şu şekilde oluştu:

BÜYÜK ERKEKLER
1. Ales Cevennes Athletisme, Fransa
2. İstanbul BŞB, Türkiye
(Bekir Karayel, Vedat Günen, Muzaffer Bayram, Sedat Günen, Cihat Ulus)
3. IK Tjalve, Norveç

BÜYÜK KADINLAR
1. Üsküdar Belediyespor, Türkiye
(Irene Cheptai, Özlem Kaya, Demet Dinç, Alemitu Bekele, Sabahat Akpınar, Burcu Büyükbezgin)
2. Bilbao Atletismo, İspanya
3. Sporting Lisbon e Benfica, Portekiz

GENÇ ERKEKLER
1. Kocaeli Darıca Belediyespor, Türkiye
(Nurkan Dağtekin, Abdullah Yorulmaz, Ramazan Karagöz, Ömer Günen, Bekirhan Kabadayı, Yakup Gündüz)
2. Fenerbahçe, Türkiye
(Ferhat Bozkurt, Ömer Oti, Davut Karabulak, Mustafa Özseçer, Bayram Adem)
3. Playas de Castellon, İspanya

GENÇ KADINLAR
1. Bursa BŞB, Türkiye
(Nuran Satılmış, Gülnaz Uskun, Sümeyye Erol, Nazan Satılmış, Bahar Atalay)
2. Fenerbahçe, Türkiye
(Emine Akbingöl, Pınar Demirtaş, Derya Kunur, Sinem Nur Erarslan, Mehtap Altun)
3. Blovstroed Loeverne, Danimarka

İlimizde yapılan bu yarışlarda,  Üsküdar Belediyesi Spor Kulübü, Avrupa Şampiyon Kulüpler Kros Şampiyonası’nda beşinci kez şampiyonluğunu kazandı.

Yarışmalar sonucunda, Sporculara ödüllerini Valimiz Sayın Şehmus GÜNAYDIN ve protokol tarafından takdim edildi.

Kastamonu Valiliği / Basın

 

 

 

.

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.gov.tr

.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir