Kastamonu’da Gastronomi Atölyesi Etkinliği Düzenlendi

Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu etkinlikleri çerçevesinde, Kastamonu Belediyesi ve Dereköy Yöresel Ürünler Firması’nın organize ettiği, Kastamonu Gastronomi Atölyesi kapsamında, ülkemizin ünlü şefleri Hazer Amani ve Muhsin Ertürk ile Unlu Mamuller Danışmanı Mine Ataman, tarihi Kurşunlu Han’da Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in katılımı ile Kastamonu’nun Yöresel Ürünlerini Dünya Mutfağıyla birleştirdiler.

 

 

Programa ayrıca Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in yanı sıra eşi Zehra Karadeniz, Milletvekili Metin Çelik, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, İhsangazi Belediye Başkanı Zühtü Danacı, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Yaman, Gastronomi yazarı gazeteci Nedim Atilla ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü Somut Olmayan Kültürel Miras Şube Müdürü Dr. Şengül Gitmez ve çok sayıda halk katıldı.

 

 

Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz konuşmasında ; “Kastamonu Gastronomi konusunda iddialı bir il, idaalı bir kent hatta biz G’yi K’ yapacağız Kastronomi diyeceğiz bu Kastamonu’ya yakışacaktır diye düşünüyorum. Bugün burada güzel bir etkinlik yapılıyor. Kastamonu 2018 yılı Kültür Başkenti ilan edildi, tabiî ki kültür başkenti olmak sadece resmi olarak devam eden bir süreç değil. Kastamonu’nun kültürel tüm unsurları ile tanıtmak ve ortaya çıkarmak bu etkinliklerin temel amacı bunu yaparken de yine Kastamonu’nun hem ülkemizden hemde Türk Dünyasından diğer kültürlerle tanışması da bu sürecin önemli bir başka ayağı olacak. Gadtronomi Kastamonu’nun kültürel ayaklarından önemli bir direği. Çok sayıda bitkisel anlamda yerel ürünü var. Kastamonu’ya özgü Siyez ve Sarımsak bunun başını çekiyor, birde bunların bir araya getirilip servise hazır hale getirildikten sonra, yine Kastamonu’ya özgü birbirinden güzel yemekleri var. Bugün burada farklı bir uygulamaya gidilmiş, hem Kastamonu’nun yerel ürünleri ile yine aşçıların marifetli ellerinden çıkan yemek tarifleri birleştirilmiş ve yeni bir konsept ortaya konulmuş buda etkinliğe ayrı bir değer katıyor. Etkinliğe katkı sunan herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum özellikle dışarıdan gelen ve bugünkü etkinliğe ayrı bir lezzet katan ustalarımıza ve değerli misafirlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

Programda 10 bin yıldır genetiği bozulmamış buğdayların atası olarak bilinen Siyez Buğdayından, Taşköprü Sarımsağına, Kastamonu Pastırmasından, Tosya Sarıkılçık pirincine ve elma ekşisine kadar sofralara değer katan ilimizin yöresel ürünleri usta şeflerin menülerinde yer buldu ve ünlü şeflerin hazırladığı yemekler konuklara ikram edildi.

 

 

Kastamonu’nun yöresel lezzetleri 7-11 Mart’ta Almanya’nın Berlin kentinde düzenlenecek turizm fuarında da tanıtılacak.

KASTAMONU VALİLİĞİ/BASIN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.