Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası İntiharı Önleme Derneğinin bir girişimi olarak 2003 yılından buyana dünyada intihar olgusu konusunda farkındalık yaratmak amacıyla oluşturulan 10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü kapsamında, İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Ruh Sağlığı Birimi tarafından “İntiharı Önlemek için Beraber Çalışalım”  konulu bilgilendirme programı Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in katılımı ile Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirildi.
.
.
Programa ayrıca Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, İl Sağlık Müdürü Dr. Sadettin Yazı, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Yüksel Kutlu, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Savaş, sağlık çalışanları ve halk katıldı.
.
.
İlimizdeki intihar vakaları arasında tek başına yaşayan yaşlılarında ön sıralarda yer aldığını görüyoruz evlatlar yaşlılarını yalnız bırakmasınlar diye sözlerine başlayan Vali Karadeniz; “Bugün intiharı önleme günü. Bütün canlılar dünyaya yaşamak için gelir ve yaşamını ne pahasına olursa olsun sürdürme içgüdüsüyle yaşarlar. Ancak zaman zaman maalesef insanlarımız yaşadıkları olumsuzluklar karşısında bu içgüdüyü kaybedebiliyorlar. Burada iki konu bana göre önemli. Birincisi insanların hangi şartlar altında olursa olsun ümitlerini kaybetmemeleri gerektiği konusunda bir anlayışa sahip olmaları lazım. Çünkü bugün yaşayabileceğimiz olumsuzluklarımız, mutsuzluklarımız yarın bize çok daha fazla mutluluklar getirebilir, daha iyi güzelliklerin gelmesine sebep olabilir yeter ki o ümidimizi kaybetmeyelim ve bu ümit doğrultusunda da mücadelemizi sürdürelim. İkinci önemli konuda akraba dayanışması, komşu dayanışması, arkadaş, dost dayanışması bu çok önemli. İntihar vakalarına baktığımızda bu dayanışmayla ilgili eksikliğin öne çıktığını görüyoruz. Zorda olan insanlara onların yakınları, tanıdıkları bir şekilde destek verebilmeliler, omuz verebilmeliler ve o zor günü atlatmasına yardımcı olmak herkesin görevidir diye düşünüyorum. Eğer biz bu iki konuyu çözebilirsek ben inanıyorum hiç kimse kendi canına kıymayacaktır. Özellikle bu dayanışma konusunda herkesin daha özenli olmasında fayda var. Özelliklede evlatlara buradan söylemek istiyorum çünkü ilimizdeki intihar vakaları arasında tek başına yaşayan yaşlılarında ön sıralarda yer aldığını görüyoruz yaşlılarını yalnız bırakmasınlar” şeklinde konuştu.
.
.
Vali Karadeniz konu hakkında hazırlanan stantları gezerek yetkililerden bilgi aldı ve beklenti ağacına mesaj yazdı.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.