Kastamonu’da Karma Sergi Açılışı Yapıldı

SPONSORLU BAĞLANTILAR

Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kastamonu’ya Gelişi, Şapka ve Kıyafet İnkılâbı”nın 92 ’inci yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde gerçekleştirilen karma sergi açılışına katıldı.
Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen karma sergi açılışına; Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz, Milletvekillileri Metin Çelik ve Murat Demir, Belediye Başkanı Tahsin Babaş,İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şubesi Üyeleri, kurum ve daire amirleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Sonrasında katılımcılara hitap eden Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz,  gerçekleştirdiği konuşmasında; “Aslında Kurtuluş Mücadelesinde Kastamonu en büyük fedakarlığı yapan illerden birisiydi. Mücadelenin özellikle artık Yunan askeri Polatlı’ya kadar dayandıktan sonraki ölüm kalım kısmında Kastamonu üzerinden iç Anadolu’ya yapılan silah ve mühimmat sevkiyatı belki de o gidişatı geri döndüren en önemli etkenlerden birisi olmuştur. Bu nedenle Kastamonu Türk İstiklal tarihinde çok özel bir yere sahiptir ve bununla da bugünkü Kastamonulular dedeleriyle ne kadar gurur,  onur duysalar gerçekten çok azdır.  Bağımsızlığımızı elde ettik ondan sonra hem ekonomik olarak hem de sosyal olarak milleti ayakça tutacak yeni ufuklara taşıyacak zihniyet değişikliği gerekiyordu. Şapka bu zihniyet değişikliğinin bir örneği olmuştur, timsali olmuştur. O değişiklikte milli mücadelenin en önemli rolü oynayan illerinden Kastamonu’muzda olmuş olması anlamlıdır. Aslında şu şekilde yorumlamamız gerekir diye düşünüyorum. Yeniliğe açık olacağız. Bilimin ve aklın peşinden gideceğiz ve bu konuda millet olarak çok ama çok çalışacağız. Bunu yaparken de kendi değerlerimizden kendi gelenek örf ve adetlerimizden de vazgeçmeyeceğiz.  Aslında milletimiz bunu büyük ölçüde başardı. Bugün de burada etkinlikler çerçevesinde sergi açılışını hep birlikte yapacağız. Ben yıldönümümüzün tüm Kastamonulu halkı için hayırlı olmasını diliyorum. Kurtuluş Savaşı’nda mücadele eden ve şehit olan kahraman şehitlerimize daha sonra ebediyete intikal etmiş olan gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Hayatta olan ve şuanda da aramızda olan gazilerimize de uzun ömürler sağlıklı ömürler diliyorum” ifadelerini kullandı.
Programda, Atatürk’ün Kastamonu’ya gelişleri Kılık Kıyafet ve Şapka İnkilabı çerçevesinde düzenlemiş olan ve Valiliğimiz himayesinde gerçekleşen karma sergiye katkı veren isimlere teşekkür belgeleri verildi. Ardından; Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz, Milletvekillileri Metin Çelik ve Murat Demir, Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın katılımları ile Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi içerisinde yer alan Kültür Merkezi’nde Yrd. Doç. Dr. Lale Özder koordinatörlüğünde hazırlanan karma sergi açılışı yapıldı ve protokol üyeleri Kastamonulu Şapka Ustası Ahmet Yapıcıoğlu’nun kurmuş olduğu şapka standında şapka ustasından bilgiler aldı.
Görev yaptığı süre içerisinde giymiş olduğu askeri üniformasını müzeye bağışlayan Kıbrıs Gazisi Emekli Hakim Albay Sayın Ali Cesuroğlu’nun üniformasının bulunduğu standın açılışı ile devam eden programda; Halk Eğitim Merkezi Şapkaları, Ünlülerin Şapkaları, Şerife Gözen Şapkalarının bulunduğu stantlar gezildi ve Yrd. Doç. Dr. Lale Özder tarafından katılımcılara şapkalar hakkında bilgiler verildi. Ressam Şerife Yıldız Özkök tarafından yapılan resim sergisini de gezen konuklar son olarak Doç. Dr. Orhan Cebrailoğlu tarafından sunulan canlı performanslı resim sanatı şovunu izledi.
Etkinlikler Atatürk’ün Kastamonu’da bulunduğu 23-30 Ağustos tarihleri arasında devam edecek.
Kastamonu Valiliği/Basın

SPONSORLU BAĞLANTILAR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.