Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulanan, Kırsal Kalkınma Destekleri 13. Etap kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Hibe Sözleşmesi İmza Töreni” Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in katlımı ile İl Tarım Orman Müdürlüğü Toplantı salonunda gerçekleştirildi.
.
.

Programa ayrıca Milletvekili Metin Çelik, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı  Op.Dr.Rahmi Galip Vidinlioğlu, İl Tarım ve Orman Müdürü Fatih Önlem, siyasi parti temsilcileri, ilgili kurum müdürleri, oda başkanları ile çiftçiler katıldı.

.
.
Rakamların olumlu büyük çıkmasının temel nedeni bizim çiftçimizin yeniliğe açık olması ve artık geleneksel yöntemlerden yeni teknikleri kullanarak, gerektiğinde yeni makinalar edinerek, yatırımlar yaparak üretim anlayışını geliştirme konusunda büyük bir gayreti olduğunun göstergesidir diyen Vali Karadeniz;  “Herhangi bir yatırıma girişirken hep şikâyet ettiğimiz konu kaynağı nereden bulacağız sorunudur. Aslında kaynaklar vardır ama önemli olan ona ulaşmasını bilmektir. Kastamonu son birkaç yılda özellikle tarım ve hayvancılık sektöründe kaynak bulma sorununu çözmüştür. Gerçekten ülke çapında hazırlanan proje sayısı olarak, proje büyüklüğü ile yapılan iş hacmi olarak önde giden illerden biriyiz. Buna ihtiyacımız var birçok ille olan aramızdaki mesafeyi kapatmamız gerekiyor onlardan daha çok çalışmamız gerekiyor daha çok gayret göstermemiz gerekiyor. Projeniz olacak, fikriniz olacak, proje verimli bir proje olacak ve parayı verecek olan kuruma yaptığınız projeyi inandıracaksınız ki o projeye destek versinler onu kabul etsinler. İşte Kastamonu aslında sağlamış olduğu bu rakamlarla 21 Milyon TL’lik desteğini alması demek aslında yaptığı projelerinde gerçekten inandırıcı olduğu bu projelerin gerçekten üretime dönük olduğu ve kalıcı sürdürülebilir projeler olduğu bana göre en önemli delilidir. 44 Milyon TL toplam proje hacmi ama bunlar hep üretim tesisi olacak. Yapılacak yatırımlar 44 Milyon TL ile kalmayacak devamlı her yıl yapılacak üretimle Kastamonu ekonomisine, ülkemiz ekonomisine miktar olarak yeni rakamların her yıl eklenmesi demek ve yeni istihdam alanları demek. Birçok yönden ilimizin gelişmesi açısından da faydası olacağına inanıyorum. Bu salonda birkaç yıldırı yaptığımız törenlerde böyle gelen rakamlar yüzümüzü ağartan rakamlardı ben şuna inanıyorum ki bu rakamların bu şekilde olumlu büyük çıkmasının temel nedeni bizim çiftçimizin yeniliğe açık olması artık geleneksel yöntemlerden yeni teknikleri kullanarak, gerektiğinde yeni makinalar edinerek, yatırımlar yaparak üretim anlayışını geliştirme konusunda büyük bir gayreti olduğunun göstergesidir. Bu gayretle projeler hazırlanıyor hazırlanan projeler İl Müdürlüğümüz süzgecinden geçiriliyor ve herkesin el birliği ile desteği ile de elbette ki Bakanlıktan bu rakamların alınması sağlanmış oldu. Bu bakımdan ben bu projeleri hazırlayan öncelikle çiftçilerimizi tebrik ediyorum. Onlar her zaman için yaptıkları üretimle bizim göz bebeğimizdirler. Çiftçilik mesleği bizim için en stratejik meslektir. Bundan dolayı tüm çitçilerimizi tebrik ediyorum bu projelerin hazırlanmasında, Ankara’da kabul görecek şekle gelmesinde emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımı tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.
.
.
Kırsal Kalkınma Destekleri 13. Etap kapsamında 137 projenin hibe sözleşmesi imza töreni Vali Karadeniz tarafından gerçekleştirildi.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.