Kastamonu ilinde ihtiyaç sahiplerine, hasta ve hasta yakınlarına giyim yardımı yapılması için Türk Kızılay Kastamonu Şubesi ve Kastamonu Devlet Hastanesi Başhekimliği tarafından imzalanan protokol uyarınca, “El Ele İyilik Yap Yardım Seven Ol” projesi kapsamında Kızılay Butik Mağazası açılışı Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in katılımı ile gerçekleştirildi.

.

Programa ayrıca İl Sağlık Müdürü Dr. Sadettin Yazı, Türk Kızılay Genel Sekreteri Hüseyin Can, Türk Kızılay’ı Kastamonu Şube Başkanı Av. Ahmet Güzel ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Serdar Bozkurt ve sağlık personeli katıldı.

.

Toplumsal dayanışmamızın geliştirilmesi, aynı zamanda ülkemizin gelişmişliği ile de doğru orantılıdır diyen Vali Karadeniz; “Ülkemizde de birçok ülkede olduğu gibi dezavantajlı guruplar var, geçici olarak zora, dara düşen insanlar var bunlarla ilgili sosyal sorumluluk projeleri üretmek ve bunları hayata geçirmek hem devletin hem sivil toplum örgütlerinin hem de gönüllülerin ortak ödevidir, ortak görevidir. Toplumsal dayanışmamızın geliştirilmesi, aynı zamanda ülkemizin gelişmişliği ile de doğru orantılıdır. Sivil toplum örgütleri bu tip projelerin içerisine ne kadar aktif olurlarsa, ne kadar daha büyük bir payı temsil edecek noktaya gelirlerse ülkedeki sosyal hayatında o ölçüde geliştirebiliyoruz. Anayasamızda yer alan sosyal devlet prensibi çerçevesinde özellikle dezavantajlı gruplara yapmış olduğu çok değişik destekleri vardır. Örneğin engellilere yönelik olarak evde bakım ücreti, engelli aylığı ve sağlanan diğer haklar bunlardan birisidir. Muhtaç durumda olan vatandaşlarımıza sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları marifetiyle yapılan yardımlar, destekler bu çerçevede oldukça önemli bir fonksiyon görmektedir. Devletimizin yaptığı çalışmalar kadar da önemli olan, kamu yararına çalışan dernek veya vakıf statüsünü kazanmış olan sivil toplum örgütlerinin yapmış olduğu çalışmalardır. Türk Kızılay’ı da bu konuda diğer sivil toplum örgütlerinin çok çok daha önünde yer almakta ve çok farklı alanlarda hizmet vermektedir. Bunu hem kendi organları vasıtasıyla hem de binlerce gönüllüleri vasıtasıyla yerine getirmektedir. En zorda olunan noktalardan biriside sağlığımızı kaybettiğimiz tedavi ihtiyacı hissettiğimiz anlardır. Hastaneye gelen ve burada tedavi görecek olan vatandaşlarımızın bazı ihtiyaçlarını burada hastane ve Kızılay’ın el ele vererek giderecek böyle bir mağazayı açıyor olması o zorda olan, darda olan vatandaşlarımıza uzanacak el olacaktır diye düşünüyorum. Her şey bir tarafa sağlık bir tarafa. Sağlığın bozulduğu anda birde başka sorunlarla uğraşmak psikolojik açıdan da yıpratıcı durumdur. Onun için o anda verilecek desteğin diğer verilecek desteklere göre çok çok daha önemli olduğu kanaatindeyim. Butik mağazanın açılışında emeği geçen hastane yönetimimize ve Türk Kızılay’ına teşekkür ediyorum. Butik mağazamızın ilimize ve buradaki tedavi görecek olan hastalarımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor hepinize saygılarımı, şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

.

Kurum olarak yapılan çalışma ve faaliyetleri hakkında Türk Kızılay’ı Kastamonu Şube Başkanı Ahmet Güzel’den detaylı bilgi alan Vali Karadeniz çeşitli istişarelerde bulunarak, çalışan tüm personele çalışmalarında başarılar diledi ve daha sonra protokol ile birlikte açılışı yapılan butik mağazası gezildi.

.

.

.

.

.

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.gov.tr

.

.

.

..

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.