Kastamonu’da, Mehmetçiklerin And İçme Töreni Düzenlendi

Kastamonu 5. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığında dört haftalık temel askerlik eğitimini tamamlayan kısa dönem er olarak vatani görevlerini yapacak 1300 askerimiz düzenlenen törenle vatan ve bayrak uğruna yemin etti.
2016 – 2017 Eğitim yılı 365/2 grup erlerin yemin törenine Valimiz Sayın Mesut Yıldırım, Bilecik Er Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Seyit Aydın,  İl Jandarma Komutan Vekili J.Alb. Fevzi Başköy, 5. Jandarma Eğitim Alay Komutanı Jandarma Albay Ergün Cebeci ile ülkemizin dört bir  yanından gelen  asker aileleri katıldı.
Saygı Duruşu, İstiklal Marşı ve Bayrağın göndere çekilmesi ile başlayan program, mesajların okunması, taburların and içmesi, yemin eden erleri temsilen bir acemi erin konuşması, yaş kütüğüne plaket çakılması ile devam etti.
Birliğe ilk katılan ve eğitimlerinde başarılı olan askerlere ve ailelerine, Vali Yıldırım,  Başkan Babaş  ve protokol tarafından hediyeleri takdim edildi.
Vatan bekçilerinin yemin töreninde her zaman olduğu gibi duygu dolu anlar yaşandı. Geçiş töreni esnasında asker yakınları gözyaşlarını tutamazken, törenin ardından askerlerimiz ve aileleri kucaklaşarak birbirleriyle hasret giderdi.
Tören sonunda ise Kastamonu Belediyesi tarafından askerlerimiz ve ailelilerine pilav, ayran ve Kastamonu’nun meşhur çekme helvası takdim edildi.
Kastamonu Valiliği / Basın
.
.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.