Kastamonu’da Meyveciliği Geliştirme Projesi Kapsamında 10 Bin 340 Meyve Fidanı Dağıtıldı

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz tarafından uygulanan ve Bakanlığımız genel bütçesi ile İl Özel İdare Genel Sekreterliği tarım bütçesinden finanse edilen “Meyveciliği Geliştirme Projesi” kapsamında alımı yapılan 10340 adet meyve fidanı Merkez dahil 15 İlçemizde dağıtımı yapıldı.

 

 

Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden alımı yapılan 7010 adet amasya elma fidanı ile Bursa Karacabey Fide Fidan ve Test Merkezi Müdürlüğünden alımı yapılan 3330 adet çeşitli meyve fidanı getirildi.

 

 

İl Müdürlüğümüz bahçesinde yapılan fidan dağıtım törenine; Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman YAMAN, İl Müdür Yardımcıları, Şube ve İlçe Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri ile çok sayıda çiftçi katıldı.

 

 

Fidan dağıtım programında bir konuşma yapan İl Müdürü Osman YAMAN; “Her yıl sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde fidan dağımı gerçekleştiriyoruz. Bu gün burada; muhtelif tür ve çeşitte 10.340 meyve fidanını dağıtıyoruz. Bu meyve fidanlarından 1530 adet armut, 200 adet ayva, 240 adet şeftali, 200 adet vişne, 1.160 adet kiraz, ve 7.010 adet elma fidanı. Bu fidanlara gözünüz gibi bakmanızı istiyorum. Atalarımız ne güzel söylemiş; bakarsan bağ olur, bakmazsan dağ olur diye. Bu çalışmanın hepimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

 

Dikim esnasında yapılması gereken dikim budaması ve dikim şekli hakkında da bilgi veren İl Müdürü YAMAN; “Daha önceden de 4.000 asma fidanı ile 4.100 tüplü aşılı ceviz fidanının dağıtımının yapıldığını” bildirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.tarim.gov.tr

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.