Kastamonu’da Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıl Dönümü Kutlandı

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 103. yıl dönümü ilimizde düzenlenen programlarla kutlandı.

 

Şehitler Anıtında gerçekleştirilen program; Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz, Garnizon Komutanı ve Askeralma Bölge Başkanı Personel Albay Sadettin Yıldız, Belediye Başkanı Tahsin Babaş ve Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şube Başkanı Berat Satıoğlu tarafından çelenklerin sunulmasıyla başladı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden programda daha sonra askerler tarafından saygı atışı yapıldı.

 

Şehitlik defterini imzalayan Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz “ Tarih boyunca olduğu gibi bugün yine vatan müdafaası için yurt içinde ve dışında canını siper eden kahraman askerlerimiz, gazilerimiz, aziz şehitlerimiz bir kez daha 18 Mart tarihinde birlikte huzurunuzdayız. Sizler milletimiz için yapabileceğiniz en büyük fedakârlığı yaptınız ve bugün Afrin’de ülkemiz için yine siperlerdesiniz ülkemizin, birliği, bütünlüğü ve huzuru için bu kez vatan sınırlarının dışında mücadele ediyorsunuz böylece milletimize yönelik tehditleri daha ülke sınırlarına girmeden bertaraf etme mücadelesi içindesiniz ve biz biliyoruz ki tıpkı 18 Mart 1915 te olduğu gibi zafer yine yakındır ve bizim olacaktır. Aziz şehitlerimiz emanetlerimiz milletimizin güvencesindedir, onlar milletimizin emanetleridir bizler sadece sizlere layık olmaya çalışıyoruz sizler rahat uyuyunuz, huzurlarınızda saygı ile eğiliyoruz. ” şeklinde konuştu.

 

Kur’an tilaveti dinlenilmesi ve İl Müftüsü Osman Aydın tarafından dua edilmesinin ardından Vali Karadeniz, protokol üyeleri ve şehit yakınları ile birlikte şehitlerin mezarları ziyaret ederek kabirleri başına çiçek bıraktılar ardından şehitlik önünde fidan dikimi gerçekleştirildi.

 

Buradaki programın ardından Halk Eğitim Merkezi toplantı salonunda düzenlenen programda Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şube Başkanı Berat Satıoğlu günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

 

Ardından Kastamonu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan programda Gölge adlı tiyatro gösterisi, Çanakkale savaşı fotoğraflarından derlenen sinevizyon gösterisinin sunumu yapıldı.

 

Gösterilerin ardından resim ve şiir yarışmasında dereceye girenlere ödülleri Vali Karadeniz ve protokol üyeleri tarafından verildi.

 

Türkiye Harp Malülü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Şube Başkanlığını ziyaret eden Vali Karadeniz ve protokol üyeleri şehit aileleri ve gazilerle birlikte daha sonra Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in ev sahipliğinde düzenlenen öğle yemeğinde buluştu.

 

18 Mart Şehitler Günü anma Etkinlik Programlarına, Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz ve eşi Zehra Karadeniz’in yanı sıra; Kastamonu Milletvekilleri Hakkı Köylü, Metin Çelik, Garnizon Komutanı ve Askeralma Bölge Başkanı Personel Albay Sadettin Yıldız, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Kantarcı, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Vali Yardımcıları Ahmet Ertürk, Ünal Kılıçarslan, Vedat Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Metin Turgay Karabulak, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Metin Özbek, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şube Başkanı Berat Satıoğlu, siyasi partilerin il başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kurum müdürleri, şehit yakınları ve gaziler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

KASTAMONU VALİLİĞİ/BASIN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.