Kastamonu’da Şeyh Şaban-I Veli Türk Düşünce Hayatı Uluslararası Sempozyumu Gerçekleştirildi

Kastamonu 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti 27.Uluslararası Hz.Pir Şeyh Şaban-ı Veli ve Kastamonu evliyaları Anma Etkinlikleri kapsamında, ‘’Hoca Ahmed Yesevi’den Şeyh Şaban-ı Veli ve sonrasına Türk Düşünce Hayatı Uluslararası Sempozyumu’’ gerçekleştirildi.

 

Rıfat Ilgaz Kültür Merkezindeki Sempozyuma Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in yanı sıra Milletvekili Metin Çelik, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Kantarcı, Vali Yardımcıları Vedat Yılmaz ve Ünal Kılıçarslan, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Metin Özbek, Kültür Konseyi Başkanı Dr. Metin Eriş, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Fırat Purtaş, kamu kurum ve kuruluş müdürleri ile çok sayıda vatandaş ve öğrenciler katıldı.

 

‘’Ahmed Yesevi’nin Yetiştiği Ortam’’ konulu sempozyumun Birinci Oturumunda, Prof.Dr. Birsel Küçüksipahioğlu Başkanlığında, ‘’Manas Destanı ve Tarihimizdeki Öncü Rolü’’ konusunda Prof. Dr. Naciye Ata Yıldız tarafından, ‘’Kutadgu Bilig’in Düşünce Hayatımızdaki Yeri’’ konusunda Prof. Dr. Mehdi Ergüzel tarafından, ‘’İrfan Geleneğimizin Öncüsü Hoca Ahmed Yesevi’’ konusunda Prof.Dr. Hilmi Demir tarafından bilgiler verildi.

 

‘’ Ahmed Yesevi ve Tilmizleri‘’ konulu sempozyumun İkinci Oturumunda, Prof. Dr. Casim Avcı Başkanlığında, ‘’Yeseviden Beslenen Milli Ruh Medeniyetimiz ’’ konusunda Prof.Dr. İlyas Topsakal tarafından, ‘’Türk Düşüncesinin Evrensel Ufku Yunus Emre’’ konusunda Prof. Dr. Kadir Özköse tarafından, ‘’ Fikir Hayatımıza Yön Veren Nasreddin Hoca’’ konusunda Prof.Dr. Abdulkadir Emeksiz tarafından bilgiler verildi.

 

‘’ Ahmed Yesevi Merkezli Türk Tasavvuf Anlayışı’’ konulu sempozyumun Üçüncü Oturumunda ise Prof. Dr. Zeki Arslantürk Başkanlığında, ‘’Ahmed Yesevi İzdüşümünde Hz. Mevlana ve Tasavvuf Anlayışı’’ konusunda Dr. Uğur Yasin Asal tarafından, ‘’Hacı Bayram-ı Veli’’ konusunda Prof. Dr. Abdülkerim Erdoğan tarafından, ‘’Hacı Bektaş-ı Veli’de İnsan Modelleri’’ konusunda Prof. Dr. Bayram Ali Çetinkaya tarafından bilgiler verildi.

 

Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz yapmış olduğu konuşmasında; ‘’ Kastamonu 2018 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti oldu. Tabi olurken bir çok unsur bu konunun bir parçasıydı ve Kastamonu’yu öne çıkaran unsurlardan birisi de evliyalar şehri olmasıdır. Evliyalar şehri ünvanı öyle kolay bir iddia değildir. Kastamonu’da en azından bir dönemler ulemanın, alimlerin bolca yaşadığı bir bölge, bir şehir anlamına gelir. Bu evliyalar kimlerdir ve yaşadıkları anlarda neler yapmışlardır, fikirleri hangi temellere dayanır, kendilerinden sonra takipçilerinin ürettikleri fikirler nedir tüm bunların irdelenmesi ve açığa çıkarılması olmazsa olmazlarımızdan birisidir. Eğer biz gerçekten Kültür Başkentliğini işselleştirerek yaşayacaksak ve bu yıl ki etkinliklerimizi 2018 yılının Aralık ayında tamam bitti deyip defteri kapatmayacaksak, bunu bir şekilde sürdüreceksek, muhakkak ve muhakkak bunu yapmak zorundaydık. Ben bu sempozyumun bu yıl ki etkinlikleri içerisinde önemli bir katkı sağlayacağına inanıyorum. Her yıl zaten Mayıs ayının ilk haftası Kastamonu’da Şeyh Şaban-ı Veli ve Kastamonu evliyalarını anma etkinliği yapılıyordu. Bu yıl bu etkinlik Kültür Başkentliğiyle birlikte daha da manalı bir hale gelmiş oldu. Tıpkı bir önceki sempozyumda olduğu gibi bu sempozyumda da sunulan bildirileri yazılı hale kitap haline getirirsek ve belki bundan sonra da yapılacak başka çalışmalara da ciddi bir temel oluşturacaktır diye düşünüyorum. Bu duygularla sempozyumun ilimize, Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu’ya, ülkemize ve Türk Dünyası fikir hayatına önemli katkılar sunmasını diliyorum.’’ İfadelerini kullandı.

KASTAMONU VALİLİĞİ/BASIN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.