Toplumumuzda turizm konusunda farkındalığı arttırmak, iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketine katılımını sağlamak amacıyla, her yıl olduğu gibi bu yılda 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanacak olan Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında, Valiliğimiz ve Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen, “Turizmin Ekonomideki Yeri ve Önemi” konulu panel Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in katılımı ile KUZKA toplantı salonunda gerçekleştirildi.
.
.
.
Panele Ayrıca Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Saim Ateş, Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet İsak, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Serkan Genç ve öğrenciler katıldı.
.
.
.
Kastamonu’nun turizmde ileriye doğru bir ivme aldığını belirten Vali Karadeniz “Bugün turizmde ürün ve markalaşma konulu sempozyumda, panelde bir aradayız. Turizm haftasının açılışını bugün yaptık. Kastamonu için turizm sezonu açılışı demek değil çünkü Kastamonu’da hem yaz hemde kış turizmi var Ilgaz’daki sezon yeni bitti şimdide diğer turizm dallarında sezonun açılışını yaşıyoruz. Kastamonu turizmde ileriye doğru bir ivme almış durumda. 2017 yılı ve 2018 yılı gecelik konaklama oranlarında % 15 ‘ e varan bir artış oldu. Bu yılda inşallah aynı gelişim devam ederek 600 binlik hedefimize ulaşmaya çalışıyoruz. Tabiki tüm bunları yaparken hem turizm alanlarında gelen ziyaretçilerin hizmet alabilecekleri şekle getirirken diğer yandan da tanıtımla insanları davet ediyoruz. Buraya gelen insanların sadece gezip eğlenip, yiyip, içip gideceği bir yer olarak kalmak gibi bir niyetimizde yok gelenleri mutlaka ve mutlaka buradan bir şeyler alarak bir şeyler edinerek gitmeleri hedeflerimizden bir tanesidir. İşte burada da önümüze çıkan şey onların ilgi duyabileceği şeyleri geliştirmek, hediyelik eşya sektörü ve gıda satışı dahil olmak üzere hemde bunları markalaştırmak önemli.  Bizim marka olarak önde olan ürünlerimizden Taşköprü sarımsağı artık Türkiye’de kendini ispatlamış bir ürün. Gaziantep Gastronomi de marka olan bir şehir. Markalaşmaya mutlaka ve mutlaka önem vermemiz gerekiyor. Panelimizin hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.
.
.
Düzenlenen panelde,  Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Kurtuluş Karamustafa (Turizmin Ekonomideki Yeri ve Önemi – Yeni Trendler) , Dedeman Otel CEO’su Emrullah Akçay, (Turizmde Ürün, Ürün Geliştirme ve Markalaşma Süresi)  konulu sunumlarını gerçekleştirdiler.
.
.
.
Panelin sonunda Vali Karadeniz tarafından panelistlere katılımlarından dolayı plaket takdiminde bulunuldu.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.