İçişleri Bakanlığı’nca 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” olarak ilan edilmiş ve 6 Şubat 2019 Çarşamba günü saat 12:00-13:30 saatleri arasında “Devletin tüm unsurları ile farkındalık eyleminde olduğunu göstermek” amacıyla ülke genelinde eş zamanlı olarak Bakan Yardımcıları, Jandarma Genel Komutanı, Emniyet Genel Müdürü, Valiler, Kaymakamlar, İl/İlçe Jandarma Komutanları ve İl/İlçe Emniyet Müdürlerinin katılımı ile etkinlikler düzenlenmişti.

.

.

.

Bu etkinliklerin devamı niteliğinde olan ve bu defa yaya güvenliğini sağlamak üzere “Devletin tüm unsurlarıyla konunun takipçisi ve nöbette olduğunu göstermek” amacıyla  yaya geçitlerinde   “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz”  sloganıyla 02 Ekim 2019 Çarşamba günü  saat 13: 00 ‘de Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in katılımı ile “Yaya Geçidi Nöbeti” farkındalık etkinliği gerçekleştirildi.

.

.

 

Etkinlik Programına ayrıca Belediye Başkanı Yardımcısı Nuray Çolak, İl Emniyet Müdür Vekili Suat Özdemir, Emniyet Personeli, Kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Öğrenciler, Yaşlı ve Engelli bireyler katıldı.

.

.

 

İçişleri Bakanlığımızın yürüttüğü proje çerçevesinde düzenlenen bu etkinliğin amacı da yaya geçitlerinde yayaların geçiş üstünlüğü olduğu bilincinin farkındalığının oluşturulmasıydı diyen Vali Karadeniz; ”Öncelik hayatın, öncelik yayanın projesi bir süredir Türkiye’de uygulanıyor. Bu proje aslında var olan, yazılı olan hukuk kuralını hayatımıza uygulamaya geçirilmesi için gösterilen bir çabanın bir parçası. Bu alışkanlığın sürücülerimize kazandırılması çabası ve sık sık bu tip faaliyetler yapılarak sürücülerimize de bu konuda farkındalık oluşturulmak amaçlanıyor. Uyarıların, bilinçlendirmenin, eğitim faaliyetlerinin yanı sıra bu konuda denetimlerinde olması gerektiği konusunda sanıyorum hepimiz hem fikiriz. Bütün dünyada biliniyor ki bu tedbirlerin hepsi bir arada uygulandığı zaman trafiğin eğitim ayağı, trafik alt yapısı, yol alt yapısı ve denetim ayağı birlikte uygulandığında trafikte başarı sağlanıyor. Bütün bu unsurların hepsinin bir arada uygulanması halinde inanıyorum bizim sürücülerimizde trafik kurallarına uyacaktır. Yayalarımıza yaya geçitlerinde öncelikli olarak geçeceklerdir. Bir hususun altını çizmek istiyorum tüm yaya geçitlerinde öncelik yayanın değil. Eğer bir yaya geçidinin üzerinde trafik polisi bekliyorsa öncelik kimin olur, trafik polisinin kime öncelik veriyorsa onun olur. Burada trafik polisinin yönlendirilmesi baz alınır. Bir yaya geçidinin olduğu yerde trafik ışığı varsa, bu bizim için belirleyici olur. Kırmızı ışık yanıyorsa yayada öncelik benim değip geçmemesi, yine yeşili beklemesi gerekiyor ancak trafik polisinin olmadığı yaya geçitlerinde de öncelik kesinlikle ve kesinlikle yayanındır, yayayı gördüğün an yolun kenarında yola çıkmak üzereyken sürücülerimizin  mutlaka durup ona yol göstermeleri gerekiyor.

.

.

 

Tüm araç kullananların ve araçlardaki yolcuların ve yayaların kazasız belasız bir yolculuk geçirmesini temenni ediyorum ”şeklinde konuştu.

.

.

 

Programın devamında İl protokolü ve vatandaşlar, Cumhuriyet Meydanı caddesi üzerinde bulunan yaya geçidinden geçiş yaptı. Görevli polisler tarafından vatandaşlara bilgilendirme broşürleri dağıtıldı.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.