Kastamonu’nun Tosya İlçesinde,19 Eylül Gaziler Günü Dolayısıyla Tören Düzenlendi

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla tören düzenlendi.

.

.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende, Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, Tosya Belediye Başkan Vekili Hasan Atıcı ve Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Tosya Şube Temsilcisi Galip Yaman tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

.

.

Temsilci Yaman, törende yaptığı konuşmada, Dün olduğu gibi bugünde, aynı inançla ve azimle vatanın birliğine, bölünmez bütünlüğüne ve ulusal değerlerine saldıranlara karşı canımızı feda etmeye hazır olduklarını söyledi.

.

.

Vatan savunmasında şehit ve gazi olmak kadar güzel bir kavram olamadığını belirten Yaman, şunları söyledi:

.
“Milli bağımsızlığımızı, vatanın milleti ile bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmek maksadıyla vatanımızın her karış toprağına kanlarını akıtan, Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimizin, can veren şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek, onlara olan minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek milli görevimizdir. Vatanımızın kurtuluşunda düşmanla amansız mücadele eden malul veya gazi olarak hayat mücadelesi veren bu değerli şahıslara sahip çıkmak ve onlara saygılı olmak milletimizin tarihine ve mazisine bağlılığın bir ifadesidir. Bu günde bizlerle beraber olarak mutluluğumuzu paylaşan sizlere tüm gaziler adına teşekkür ederim. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere, bu vatan için toprağa düşen tüm şehitlerimizin ve ebediyete intikal eden gazilerimizin manevi huzurlarında saygı ile eğilir, kahraman gazilerimize sevgi ve şükranlarımızı sunarım.”

.

.

Öğrenci ve asker tarafından şiirlerin okunmasının ardından tören sonra erdi.

.

.

.

Törenin ardından, Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin ve Tosya Belediye Başkan Vekili Hasan Atıcı, beraberindekilerle birlikte, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Tosya Şubesini ziyaret ettiler.

.

.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.