Kastamonu’nun Tosya ilçesine bağlı Kilkuyu Köyünde meydana gelen yangında 2 katlı 3 adet ahşap ev kullanılamaz hale geldi.

 

 

Alınan bilgiye göre, ilçeye bağlı Kilkuyu Köyünde, Hüseyin Baloğlu’na ait evde henüz bilinemeyen bir nedenden dolayı yangın çıktı. Kısa sürede büyüyen yangın, Muammer Uysal ve Hanife Uysal’a ait evlere sıçradı.

 

 

İhbar üzerine olay yerine gelen Tosya Belediyesi ve Tosya Orman İşletme Müdürlüğü yangın söndürme ekipleri, yangına müdahale etti. Uzun uğraşlar sonucu kontrol altına alınan yangın söndürüldü.

 

Dumandan etkilenen itfaiye ekiplerine olay yerinde bulunan 112 Acil Sağlık ekipleri müdahale etti.

 

Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin, Tosya Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Özgün Yapağı ve Köylere Hizmet Götürme Birliği (KHGB) Müdürü Recep Keçeci ile birlikte yangın söndürme çalışmalarına katıldı.

 

 

Kaymakam Deniz Pişkin, olayla ilgili yaptığı açıklamada, yangının elektrik kontağından çıktığının tahmin edildiğini söyledi.

 

Yangının kısa sürede büyüyerek diğer evlere de sıçradığını belirten Kaymakam Pişkin, şunları kaydetti:

“ Olaya ilk etapta Tosya Belediyesi ve Tosya Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri müdahale etti. Evlerden ikisinde zaten oturan yoktu. Diğer evde yaşamakta olan karı koca çiftimiz vardı. İlk etapta onların tahliye edilmesi sağlandı. Herhangi yaralı ve can kaybımız yok. Daha sonra söndürme ve soğutma çalışmalarına İskilip Belediyesinin ekipleri de katıldı. Şu haliyle yangının başka evlere sıçrama ihtimali çok düşük. Sistemli ve kontrollü bir şekilde yangın söndürme ve soğutma çalışmalarımız devam ediyor. Aynı zamanda telef olan hiçbir hayvanımız da yok. Altları ambar olan üç ev yangın sonucu tamamen küle dönmüş vaziyette. Ama şükürler olsun ki her hangi bir can kaybımız ve yaralımız yok. Bizde Belediye Başkanımızla birlikte köye gelerek, çalışmaları bizzat yerinde takip ediyoruz. Vatandaşlarıma müsterih olmalarını, korkulacak her hangi bir tehlike olmadığını bir kez daha belirtmek istiyorum. Vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.”

 

Belediye Başkanı Şahin ise köyün Tosya’ya oldukça uzak bir mesafede olduğunu söyledi.

 

Şahin, “ Bildiğiniz gibi Kilkuyu Köyü merkezi bir köyümüz. Çevresinde Dağçatağı, Mısmılağaç, Ahmetoğlu ve Kilkuyu köyünün mahalleleri var. Hatta İskilip’in yakın köyleri var. Burası Tosya’ya çok uzak mesafede. Hemde yolları çok yokuş ve eğimi çok fazla olan bir yer. Belediyenin veya ormanın araçları dolu bir şekilde buraya çok uzun bir süreçte ulaşabiliyor. O zamana kadar iş işten geçmiş oluyor. Gurbette ki dernekçi arkadaşlarıma ve bu yörenin insanlarına sesleniyorum. Kilkuyu Köyünü merkez olarak kabul edip, düzgün bir itfaiye aracını burada konuşlandırabilirsek, bu tür vakalarda acil müdahale imkanımız olacak. Bunu buradan ifade ederek duyurmuş olalım. Bu bölgenin insanları bu imkanı sağlayabilirler diye düşünüyorum. Herkese geçmiş olsun.” diye konuştu.

 

 

Yangında, alt katları ambar olan 2 katlı 3 adet ahşap ev kullanılamaz hale gelirken, güvenlik güçlerinin yangınla ilgili soruşturma başlattığı öğrenildi.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.