Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, “ Evde Bakım Yardımı ” alanların bakmakla yükümlü oldukları engellilere daha fazla özen göstermesi gerektiğini açıkladı.

 

 

Kaymakam Pişkin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Kastamonu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından ilçe genlinde 356 kişiye, evde bakım yardımı yapıldığını hatırlattı.

 

 

Yapılan bu sosyal yardımların kişi başına bin 305 lira olduğunu belirten Pişkin, şunları kaydetti :

 

“ Anneye ve babaya bakmak bizim töremizde olmasına rağmen, devletimiz annesine veya babasına bakanlara, evde bakım parası veriyor. Bunu bir başkası da yaparak bu imkandan faydalanabilir. Üzüldüğüm nokta şu, gerek benim, gerek saha da çalışma yapan arkadaşların gördüğü ne yazık ki bakım parası alınan bu insanlara ev sahipleri gerekli ilgi ve alakayı göstermiyor. Ben bundan büyük bir üzüntü duyuyorum. O insanların vebali bizlerin omuzundadır. Onun konuşacak kendini anlatacak takati yoktur. Devletimiz o parayı o insanlara, o hastalara bakılsın diye veriyor. Bazıları bakım parası var diye o insanları evlerinde tutuyor. Bakım parası kesilse o insanları sokağa atacaklar ondan eminim. Madem o vatandaş bu parayı o kişiye bakmak için alıyor, layıkıyla bakmak zorunda. Yeteri kadar elemanım ve zamanım var, bununla ilgili saha çalışması yağacağım köylerde ve mahallelerde. Nitelikli şekilde bakılmayan, gerekli özen sağlanmayan, ilgi ve alaka gösterilmeyen bu şekilde hastaları tespit ettiğimde bakım parası keseceğim. Ben o hastayı huzur evine alırım. Ben bakarım. Bu kul hakkıdır.”

 

 

Kaymakam Pişkin, Evde bakım yardımının, her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı, asgari ücretin aylık net tutarının 3’te 2’sinden daha az olan bakıma ihtiyacı olan engellilere, engellinin bakımına destek amacıyla verilen sosyal yardımlar olduğunu sözlerine ekledi.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.