Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, Tosya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nde incelemelerde bulundu.

 

İncelemelerde, okul müdürü Mustafa Delebe’den okul ve öğrenciler hakkında bilgiler alan Kaymakam Pişkin, daha sonra sınıfları ziyaret ederek öğrencilerle sohbet etti.

 

Kaymakam Deniz Pişkin, incelemelerle ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, Mesleki Eğitim Merkezlerinin, sanayinin ihtiyaç duyduğu vasıflı ara insan gücünün karşılanmasına önemli katkılar sağladığını söyledi.

 

Gelişmekte olan bütün ülkelerde iyi eğitilmiş insan gücünün kalkınmanın temel araçlarından biri olarak kabul edildiğini belirten Pişkin, şunları kaydetti :

 

” İşverene ve eğitim alan kişilere pek çok avantajlar getiren  6764 sayılı kanun sayesinde Mesleki Eğitim Merkezlerinde adeta çırak öğrenci patlaması yaşandı. Çırak öğrencilere devlet tarafından her ay 290 lira maaş ödenmesi başta olmak üzere, kanunun  hem iş verene hemde eğitim gören kişilere sağladığı avantajlar sayesinde ilçe sanayimizin  eleman ihtiyacı da karşılanmış oldu. Kanun çıkmadan önceki yıllarda iş yerleri adeta  çalıştıracak eleman bulamazken, gelinen noktada bazı iş yerlerinde birden fazla çırak öğrenci çalışmaya başladı. Mezun olan çırak öğrencilere iş yerleri açmaları halinde 50 bin lira hibe verilecek olması, geleceklerini de garanti altına almaktadır. Çırak öğrencilerimizle yaptığım sohbette, hem iş yerlerinde hem de hafta da bir gün geldikleri okullarında  mutlu olduklarını, yeni şeyler öğrenerek hem ülkemize hemde milletimize  hizmet etmek istediklerini gözlemledim. Kaymakamlık olarak her zaman eğitim öğretim önceliğimiz olmuştur. Bu anlamda,  Mesleki Eğitim Merkezlerinin öğrencilerle dolu o eski günlerine dönmeye başlamasını, üreterek kalkınmayı hedefleyen Türkiye’miz için  çok olumlu bir gelişme olarak görüyorum.”

 

İncelemelerde, Tosya İlçe Milli Eğitim Müdürü Sıtkı Murat  Demirci de yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.