Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin tarafından başlatılan “Kütüphanesiz okul, kitapsız öğrenci kalmasın” kampanyası kapsamında yaptırılan kütüphane düzenlenen törenle açıldı.

 

Tosya İmam Hatip Lisesinde düzenlenen törende konuşan Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, kampanya kapsamında 4. kütüphaneyi açtıklarını söyledi.

 

Daha önce 2 okulu daha kütüphaneye kavuşturduklarını  hatırlatan Kaymakam Pişkin, şunları kaydetti:

“ Kütüphane yapacak sınıfta olmayan 2 okulumuza da sınıf kitaplıkları yaparak hediye etmiştik. Bu 4. kütüphanemiz. 5. ve  6. kütüphanemizin hazırlıkları bitmek üzere. Bu çalışmalar peyderpey sürecek inşallah. Kütüphanesi olmayan her okulun mutlaka kütüphanesi olmalı. Okul demek, kütüphane demek, bilgi demek, erdem demek. Kütüphaneler okulların mütemmim cüzüdür, ayrılmaz parçasıdır.  Şimdiye kadar bu eksikliğin giderilmemiş olmasını gerçekten üzüntüyle karşıladım. Her çocuk, her öğrenci mutlaka kütüphanede ders çalışabilmeli, kitap okuya bilmeli. “

 

 

Pişkin, kütüphanelerin kendisi için farklı bir yönünün daha  olduğunu belirterek,”  Kütüphanelerin bütün finansmanını  hayırseverlerimizin,  bağışçılarımızın, iş adamlarımızın yardımlarıyla ve katkılarıyla sağladık. Açtığım bir hesaba aldığım bağışlarla bu çalışmaları yürütüyoruz. Türkiye’nin dört bir yanından kitap gönderen vatandaşlarımız var. Kimisi maddi, kimisi ayni yardımlarda  bulunarak bizlere bu anlamda büyük destek sağlıyorlar. Emeği geçen herkese buradan bir kez daha teşekkür ediyorum. Kütüphaneler yoluyla ilçemizde ki şehitlerimizin her birinin ismini ölümsüzleştirerek yaşatmayı amaçlıyoruz. Şehitlerimizin her birinin ismini  kütüphanelere verdiğimiz için manevi anlamda da büyük bir mutluluk yaşıyorum. “ diye konuştu.

 

 

Konuşmaların ardından, Kaymakam Deniz Pişkin, Türk basınının  duayen isimlerinden gazeteci yazar program yapımcısı Latif Şimşek, Tosyalı hemşehrimiz enerji uzmanı Aytunç Zafer Akça, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Oğuzhan Bilgin, kütüphaneye adı verilen Şehit Hv. Plt. Teğmen Yavuz Eracar’ın annesi Hayriye Eracar ve babası Ahmet Eracar ile birlikte kütüphanenin açılış kurdelesini kesti.

 

Açılışın ardından, kütüphaneyi gezen Gazeteci Latif Şimşek, kendi yazdığı kitapta yer alan “ Annem” şiirini seslendirdi.

 

Daha sonra öğrencilerle söyleşi yapan Şimşek, burada yaptığı konuşmada, kendisinin de imam hatip mezunu olduğunu anlattı.

 

İlim Çin dede olsa gidip alın diyen bir dinin mensupları  olduğumuzu ifade eden Şimşek,” Okumanın üzerinde uzun uzun konuşmaya gerek yok. Sadece size söyleyeceğim şudur, ben internetten bakıyorum, ben cep telefonundan gelişmeleri izliyorum gibi bahanelerin ardına sığınmayın. Mutlaka elinizin altında sürekli okuduğunuz bir kitap bulunsun. Günde 5 sayfa da olsa okuyun. Kitap okumanın  önemini ve size sağladığı ayrıcalığı  daha sonra anlayacaksınız. Kitap okuyan insanla okumayan insan asla bir olmaz. Bunu sizde göreceksiniz. Belki içinizde çok kitap  okuyan arkadaşınız vardır. O bile farklılığıyla ön plana çıkıyordur.  Siz onu farklılığıyla hissediyorsunuzdur. Bu farklılığı hepiniz yaşamalısınız bence.” İfadelerini kullandı.

 

Gazeteci Yazar  Latif Şimşek,  “ Kundak-Kefen Arası Yaşam Karası “ adlı kitabını imzaladı.

 

Gazeteci Yazar Latif Şimşek, kütüphane açılış töreni görüntülerini  Beyaz TV’de  hazırlayıp sunduğu,” Dinamit” adlı programda yayınlayarak, ilçemizde yaşanan bu güzelliği milyonların izlemesine imkan ve olanak sağladı.

 

Kütüphane açılış törenine, Tosya İlçe Emniyet Müdürü Cenk Demir, Tosya İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Özgün Yapağı, Tosya İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Demirci, protokol üyeleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 

BEYAZ TV’DE YAYINLANAN GÖRÜNTÜLER

 

KÜTÜPHANE AÇILIŞ GÖRÜNTÜLERİ

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.