Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında, Pınarbaşı 2. Kanyon ve DOĞA Sporları Festivali ve Pınarbaşı Valla Kanyonu Kerte Seyir Terasının açılışı Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in katılımı ile gerçekleştirildi.
.
.
.
.
.
Doğanın güzellikleri, kanyonları, şelaleleri ve mağaraların bulunduğu Pınarbaşı’ndaki festivale Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz, eşi Zehra Karadeniz, Milletvekili Metin Çelik, 26. Dönem Milletvekili Murat Demir, Pınarbaşı Kaymakamı Nebi Çanga, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Metin Özbek, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) 10. Bölge Müdürü Hasan Başyiğit, Kastamonu Orman Bölge Müdürü Hayati Özgür, Küre Dağları Milli Parklar Müdürü Ali Bozkurt ve çok sayıda halk katıldı.
.
.
.
.
.
.
Yetkililerden alınan bilgiye göre; Valla Kanyonu Kerte Seyir Terası Pınarbaşı Merkezinde 30km uzaklıkta olup, 1 hektarlık alan içerisinde çeşme, yağmur barınağı, bilgilendirme tabelası, dinlenme alanı bulunmakta. Seyir Terasının çay yatağından yüksekliği 720 m yükseklikte Kerte Köyü Bakacak Mevkiindedir.
.
.
.
.
.
.
Allah Kastamonu’nun 19 ilçesine ve merkezine 19 ayrı güzellik, imkan ve fırsatı vermiş diye sözlerine başlayan Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz Ancak buna rağmen turizm yarışına Kastamonu geriden başlamış. Tabi bunun nedenine indiğimizde birisi yine tanıtım sorunu. Ama bir başka sorun ise ulaşım sorunu. Bunlara ilavetende yine gezilecek görülecek yerlerdeki  tesisleşme eksikliği de yan yana geldiğinde bu yarışa biraz daha geriden başlamasına sebebiyet vermiş. Ancak bunu bir dezavantaj olmaktan çıkarıp avantaja dönüştürmekte Kastamonu’nun elinde. Elbette buraları turizme açacağız ama açarkende doğal yapısını muhakkak ve muhakkak muhafaza edeceğiz ve bu hususta o üç eksen üzerinden yolumuza devam etmemiz lazım. Birincisi; bu mekanlara tesisler kazandırmak. O dersleri alarak bunları yapmak ve bu tesisleri ziyaretçilerin hizmetine açmak. İkinci eksenimiz; bu tesislere elbette ki ulaşım imkanı sağlamak ve üçüncü olarak da; tanıtımla hem bu tesisleri hem ulaşım imkanlarını önce yöremize, sonra Türkiye’ye ve imkan ölçüsünde de bütün dünyaya duyurmak ana hedefimiz olmak durumunda. Tesisleşme olarak bu bölgede yine Küre Dağları Milli Parkı alanında son dönemlerde oldukça güzel gelişmeler var. İşte Azdavay’a yapılan cam teras ve Horma Kanyonuna yapılan yürüyüş yolu bunların güzel iki örneği ve bugünde burada Kerte köyüne seyir terası yapıldı ve Valla Kanyonu’na 720 metre yukarıdan bakma, o yükseklik dehşetini  yaşatma imkanı sunuldu. Bu tesis 3 ay içerisinde yapıldı, bitti ve hizmete açıldı. Tabi bu tesislerin yollarıyla ilgilide çalışmalar yapmak zorundayız ve bunu bu tesislere paralel bir şekilde yürütmemiz gerekiyor.
.
.
.
.
.
Bu yıl İl Özel İdaresi, Kültür ve Turizm Bakanlığından da destek alarak KÖYDES imkanlarını ve kendi bütçesini  birleştirerek 4 tane turizm yolu yatırım programına alındı. Birincisi ilimizin bir diğer parkı olan Ilgaz Milli Parkında yapılan Yurdun Tepe Kayak  Tesislerine giden yol. İhalesi bu yıl yapıldı ve yapımına başlandı. İnşallah önümüzdeki kayak sezonuna kadar o yol ulaşıma açılacak ve önümüzdeki yıl içerisinde de tamamen bitirilecek. İkincisi yine bu bölgede yapılmış olan cam terasa giden yani Horma Kanyonundaki cam terasa giden yol. Bu da bu yıl içerisinde yapılacak turizm yollarından birisi ve üçüncüsü;  bildiğiniz gibi Şenpazar’da yine Küre Dağları Milli Parkı içerisinde, Milli Parkların yapmış olduğu Kızılcasu Tesislerine giden yol ve bu yolların belkide en önemlisi (bizim Valla Kanyonumuza giden Pınarbaşı ile Valla Kanyonu arasındaki yol). Bu yolunda ihalesi tamamlandı, firmayla sözleşmesi imzalandı ve yer teslimi yapıldı. Artık bundan sonra buradaki işin yürütümü tamamen müteahhit firmada ve kontrollük şirketi de tabi ki bizler, sizlerde bu işin takipçisi olacaksınız ve inşallah önümüzdeki 24 ay içerisinde bu yol Pınarbaşı’ndan Valla’ya kadar Ilıca’yı da içine alacak şekilde tamamlanmış olacak. Kerte’liler ulaşımı kolaylaştırmak gereklidir diye düşünüyorlardır sanırım. Tabi ki bu yıl ki programın içinde onu düşünmemiz mümkün değil ama 2019 yatırım programına alınması konusunda, turizm yolları hakkında birinci önceliğimiz bu yol olacak. Burası belki bize biraz uzak bir ilçemiz ama gözden ırak değil. Bizim turizmde gözde bölgelerimizden birisi” şeklinde konuştu.
.
.
.
.
.
.
Horma Kanyonu Yürüyüş Yolu Projesi hakkında konuşan Vali Karadeniz;  Artık son aşamasına gelmiş durumda birkaç ay sonra inşallah burası bitecek ve bu yılsonuna doğru açılışını yapacağız. Hem yapılan işi inceliyoruz hemde kanyonun içini gezmiş oluyoruz. Bu bakımdan bizim için yapılması gereken düzeltmelere de bakıyoruz. İnşallah bölge turizmi açısından önemli bir yatırımın olacağını düşünüyorum. Küre Dağları Milli Parkı Doğa Turizmi, Eko Turizmi ve Ekstrem Sporları yönünden oldukça önem arz ediyor Küre Dağları Milli Parkını öne çıkaran özelliklerden birisi de Horma Kanyonu, Çatak Kanyonu ve Türkiye’nin en büyük kanyonu olan Valla Kanyonuna sahip olması, işte bu kanyonları turizme açmak kaydıyla Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğümüzce burada yürütülen çalışmalar var, bu çalışmalardan birisi de içinde bulunduğumuz Horma Kanyonundaki yürüyüş yolu. Tabi ki kanyonlar belki Ekstrem spor severler için cazip değil ama artık normal vatandaşlarımızda Ekstrem sporları yapmayan vatandaşlarımızda kanyonların içini merak ediyorlar, burada bu yürüyüş yolu yapılarak o vatandaşlarımızın da rahatlıkla gezebilecekleri bir güzergâh oluşmuş durumda. Bu yol Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüğü ile İl Özel İdaresi’nin ortaklaşa yürütmüş olduğu bir çalışma inşallah birkaç ay içerisinde tamamı bitmiş olacak ve Horma Kanyonunun başlangıcı ile Ilıca Şelalesi, 3 km uzaklıkta kanyon yürüyüş yolu ile bir birine bağlantılı olacak” ifadelerini kullandı.
.
.
.
.
Festivalin son günü olan Cumartesi günü protokol tarafından Horma Kanyonu Geçişi, Zipline, Ilgarini, Mantar ve Ejder Mağaraları gezisi, Valla Kanyonu seyir terası gezisi, Kerte Köyü Seyir Terası gezisi, Asar Camii gezisi, Ilıca Yürüyüşü yapıldı.
.
.
.
.
.
Vali Karadeniz tarafından Pınarbaşı 2. Kanyon ve DOĞA Sporları Festivali ve Pınarbaşı Valla Kanyonu Kerte Seyir Terasının açılışında destek verenlere ödülleri takdim edildi.
.
.
.
.
Festival Çamur banyosu, bisiklet turu ve okçuluk gösterilerinin yapılması ile sona erdi.
KASTAMONU VALİLİĞİ / BASIN
.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.