Resim, Şiir Ve Kompozisyon Yarışmasında Dereceye Giren Öğrenciler Ödüllerini Aldılar

Her yıl tüm dünyada kutlanan “ 5 Haziran Dünya Çevre Günü” etkinlikleri kapsamında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen  “ Geri Dönüşüm ve Çevrenin Korunması” konulu Resim, Şiir ve Kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz tarafından ödülleri verildi.
.
.
.
Ödül törenine ayrıca Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Oktay Marşap, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Cengiz Bahçacıoğlu, Kastamonu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mesut Şeker, Başarılı okulların öğretmenleri ile öğrenciler katıldı.
.
.
.
.
Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Oktay Marşap yapılan etkinlikler ve katılımcılar hakkında Vali Karadeniz’e bilgiler vererek,  “1972 yılında İsviçre’nin Stockholm kentinde ilk defa yapılan çevre toplantısından bu zamana kadar 5 Haziran tarihi dünya çevre günü olarak kutlanmaktadır” dedi.
.
.
.
.
Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz konuşmasında; “Sizler bizlere göre şanslısınız çünkü daha çocukluk aşamasında çevre duyarlılığıyla ilgileniyorsunuz. Çevre ile ilgili ilk bilinen sorun, 1952’ de Londra’da yaşanan hava kirliliği ölümlere yol açmış bir sorundur. Yavaş yavaş birşeylerin değişmesi gerektiği konusunda dünyada görüşler ortaya çıkmış. Ancak 70’li yıllarda Uluslararası boyutta sonuç alınmaya başlanmış, ülkemizde de 1980’ler dizisinin yaşandığı dönemde ancak çevre ile ilgili düzenlemeler yapılmaya başlanmıştır. O Yıllarda Hem ortaöğretim kurumlarında, hemde üniversitelerde ders olarak okutulmaya başlandı, bugün sizler şanslısınız bu bilinçle yetişiyorsunuz aslında bizim şuna dikkat etmemiz gerekiyor eğer yolda atılmış çöp, ambalaj atığı vs. görüyorsanız bunu niye temizlemiyorlar diye soruyorsak eğer,  bu ülkeyi temiz tutma şansımız yok,  bunu buraya niye atmışlar dememiz lazım. Temizleyerek ülkemiz, şehrimiz, kentimiz temiz tutulamaz ancak ve ancak o çöpleri çöpe atmayı öğrendiğimiz zaman kentimiz, şehirlerimiz, ülkemiz temiz tutulur. Bu gözle bakarsak ve bu gözle olaya yaklaşırsak inanın her taraf pırıl pırıl olur. Geri dönüşüm doğal kaynakların korunması açısından önemli, ama en önemli boyutlarından birisi de özellikle bugünlerde üzerinde durduğumuz konunun ekonomik boyutudur. Kullandığımız ve geri dönüştürülebilecek malzemelerin birçoğunu da biz ithal ediyoruz. Yurt dışına döviz vererek alıyoruz, özellikle plastik olan ambalajlar ve atıklar petroldür. Onun için ekonomimize katkı sağlayacağını bilmemiz lazım. Umarım bu duyarlılığınızın büyüklerimize de örnek olmasını temenni ediyorum sizleri ve sizlere destek olan ailelerinizi, öğretmenlerinizi, okul yönetimlerinizi tebrik ediyorum bundan sonra ki hayatınızda başarıların devamını diliyorum” dedi.
.
.
.
.
Ortaokullar arası Resim Yarışmasında;  
1. Özel Bahçeşehir Kolejinden Ayşenaz Fettahoğlu,
2. Azra Öykü Uğur
3. Elyakut Ortaokulundan Şevval Herkiloğlu,
.
.
.
Ortaokullar Arası Şiir Yarışmasında;
1. Elyakut Ortaokulundan Dilek Kafşakoğlu,
2. Şehit Bülent Gider Ortaokulundan Yiğithan Öztürk
3. İhsangazi Ortaokulundan Esma Dilan Örükçü,
.
.
.
Ortaokullar Arası Kompozisyon Yarışmasında;
1. İhsangazi Ortaokulundan Ayşe Azra Örükçü,
2. Fahit Sultan Mehmet İmam Hatip Ortaokulundan Zeynep Sezer,
3. Elyakut Ortaokulundan Nurten Emine Tulum’a Valilik binasında düzenlenen törenle, Kitap Seti ve Bisiklet  hediyeleri Vali Karadeniz’ tarafından verildi.
KASTAMONU VALİLİĞİ / BASIN
.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.