Seydiler’de Çiftçilere Tarımsal Desteklemeler Anlatıldı

Seydiler İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından çiftçilere yönelik “Tarımsal Desteklemeler” konulu toplantı gerçekleştirildi.

 

.

Seydiler Belediye Düğün Salonunda yapılan toplantıya Seydiler Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Orhan ÇANAKÇI, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğü personeli Ziraat Mühendisi Zeynel ÇERÇİLER, İlçe Müdürlüğü teknik ve sağlık personeli, köy muhtarları ile çok sayıda yetiştirici katıldı.

 

 

.

Toplantıda İlçe Müdürü Orhan ÇANAKÇI üretimi teşvik etmek, istihdam oluşturmak ve çiftçinin girdi maliyetlerine katkı sağlamak amacıyla Bakanlığımızca uygulanan hayvansal üretim desteklemeleri hakkında bilgi verdi. Ziraat Teknikeri Ekrem TOPAÇ tarafından Bitkisel Üretim Desteklemeleri, % 50 Hibeli Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar ile % 50 Hibeli Bireysel Sulama Makine ve Ekipman Alımının Desteklenmesi konuları anlatıldı. Ziraat Mühendisi ÇERÇİLER ise % 30 hibeli düve alım desteği hakkında sunum yaptı.

 

 

.

ÇERÇİLER sunumunda; “Düve alım desteği müracaatları 11 Eylül’de başlamış olup 10 Ekim’e kadar devam edecek. Damızlık gebe düve birim fiyatı 8 bin 500 lira olarak belirlenirken, 8 ile 13 aylık damızlık dişi için de 5 bin lira üst limit belirlenmiştir. Bu desteğin % 30’u hibe şeklindedir. Destekten en az 20 baş en fazla 200 baş olarak faydalanabileceklerdir. Destekten faydalanacak kişiler özellikle HAYBİS’e kayıtlı, sığır işletmesi olan, daha önce damızlık hayvan desteğinden faydalanmamış kişiler olmalıdır. Düve alım desteği müracaatları il ve ilçe müdürlüklerinden yapılabilecektir” dedi.

 

.

 

Toplantı, soruların cevaplandırılmasının ardından sona erdi.

 

 

 

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.tarim.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.