Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Kastamonu’da Bölgesel İstişare Toplantısına Katıldı

Ziyaret ve toplantılara katılmak üzere Kastamonu’ya gelen Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan Bölgesel İstişare toplantısına katıldı.
.
.
Toplantıya ayrıca Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz ve Eşi Zehra Karadeniz, Milletvekilleri Hakkı Köylü ve Metin Çelik, Belediye Başkanı Tahsin Babaş ve eşi Nebahat Babaş, TOBB Başkan Yardımcısı Salih Zeki Murzioğlu, KESOB Başkanı Dursun Ergin, Kastamonu Ticaret Borsası Başkanı Sedat İşeri, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, Ticaret İl Müdür V. Sefa Özata, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, ilçe oda başkanları ile iş adamları katıldı.
.
.
Vali Karadeniz konuşmasında; ‘’Sayın Bakanım İlimizde 4 adet Organize Sanayi Bölgesi bulunmaktadır. Bunlardan 2 tanesi merkez ve Tosya Organize Sanayi Bölgeleri şu anda doluluk oranları %100’e ulaşmıştır. Bunun yanında Seydiler Organize Sanayi Bölgemiz kısmen dolu, Taşköprü Sanayi Organize Bölgesi de şu an da alt yapı hizmetleri başlamıştır. Artık orada da yakın zaman da sanayi tesisleri kurulmaya başlanacaktır. Bunlara ilaveten Devrekani ilçemizde de Hayvancılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kuruluş süreci tamamlanmıştır. Şimdi kuruluşuyla ilgili diğer işlemlerin yapılmasına başlanmıştır. Az önceki toplantıda da belirttiğim gibi biz de ahşap sektörü öne çıkıyor ama ilçeden ilçeye de bu sektörlerde farklılık gösteriyor. Örneğin İl merkezimizde büyük sanayi kuruluşlarında daha çok sunta, kontraplak, laminant parke üretimi öne çıkarken, Tosya ilçemizde ise kapı üretimi öne çıkmaktadır. Bunun yanında büyük yerleşim merkezlerinde özellikle el oymacılığı, ahşap oymacılığı sektörü gelişmiş durumdadır. Sanayideki gelişmeye paralel olarak elbette ki ticaret erbabında ticaret sektörü de gelişmektedir. Bu bizim açımızdan memnuniyet vericidir. Şu anda Ticaret ve Sanayi Odalarına toplam kayıtlı 4000 iş erbabımız vardır. Bunun yanında Ticaret Borsamızın 126 üyesi ve Esnaf ve Sanatkarlar Odamızın da 12.500 üyesi olmak üzere 17.000 iş erbabıyla Kastamonu ekonomisini geliştirmeye ve ilerletmeye hep birlikte gayret etmekteyiz. Ben inanıyorum ki bu toplantıda elde edilecek yeni fikirler ve yeni çözümlerle bu sayıları daha da yukarı çıkaracağız. Özellikle Ticaret ve sanayi Odası Başkanımızın konuşmasında belirtmiş olduğu kalkınmada öncelikli yöreler arasında teşvik sisteminde 5. Bölge alınması ve Batı Karadeniz Kalkınma İdaresi Başkanlığının kurularak BAKAB’ın oluşturulması diğer illerle de bu hem ilimizin hem de bölgemizin rekabet gücü sağlanacaktır diye düşünüyorum. Batı Karadeniz Bölgesinin buna gerçekten şiddetle ihtiyacı var. Çünkü onlarla aynı seviyeye gelmek açısından bu iki çözüm önemli bir atılım sağlayacaktır diye düşünüyorum.’’ İfadelerini kullandı.
.
.
Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan konuşmasında “Bugün Kastamonu’da tarihin ve kültürün evinde sizlerle beraber olduğum için çok memnunum. Burada Bakanlığımız çalışmaları hakkında sizlere bilgi vereceğim ama daha çok sizlerle istişare edeceğim, sizlerin talep ve önerilerine kulak vereceğim. Bakanlığa geldiğim günden itibaren mutlaka her ay iş dünyası temsilcileri ile bir araya geliyoruz sizlerden gelen bütün talep ve önerilere kulak veriyoruz inceliyoruz, irdeliyoruz ve sizlere yazılı geri dönüş yapıyoruz. Bugün burada gelen taleplerinizi de mümkün olduğu kadar burada cevap vermeye çalışacağım ama cevap veremediklerim bile olsa bütün taleplerinize sizlere yazılı geri dönüş yapacağız” şeklinde konuştu.
.
.
Toplantı karşılıklı istişarelerde bulunulduktan sonra görüş ve önerilere yer verilerek sona erdi.
.
.
.
.
..
.
.
.
.
.
.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.