Tosya Ahi Yaren Dostları Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından sezonun ilk Yaren Meclisi Ocağı düzenlenen törenle yakıldı.

 

Dernek binasında düzenlenen ocak yakma töreninde, yaren geleneği gereği misafirler tek tek meclise alınarak, yaren baş ağalarını ve yarenleri selamladı.

 

Tosya Ahi Yaren Dostları Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ferhat Minareci, törende yaptığı konuşmada, 2018-2019 yaren sezonunun ilk ocağını yaktıklarını söyledi.

 

Sezonun ilk ocağının küçük başağa tarafından, sezonun son ocağının ise büyük başağa tarafından yakıldığını  hatırlatan Minareci, şunları kaydetti:

” Yüzyıllar öncesine dayanan Oğuzlar’dan gelen yaren geleneğini yeniden yaşamak ve yaşatmak için yola çıktık. Yaren kültürü, esnaflar arası ilişkileri, usta, kalfa ve çırak ilişkisini düzenleyen esaslar ve yasaları oluşturmaktadır. Doğruluk, güzellik, güzel ahlak, düzgün alışveriş ve düzenli iş gibi esasları kendine düstur edinen, bu gibi güzellikleri sosyal, ticaret ve aile yaşamında uygulamaya çalışana da Yaren denilmektedir. Sezonun ilk ocağı hepimiz için hayırlar getirsin. Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz.”

 

Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin ise, 10. senesine basan yaren ocağının Belediye Başkanı olduğu ilk yıl başlatılmış bir çalışma olduğunu belirterek,” Su gibi geçen bir on yıl. İlk gün ve bugün arasında çok mesafe kat edildi. Çok güzel şeyler yapıldı ve bu kültür yaşatıldı. Bir taraftan yaren ocağı devam ettirilirken, diğer taraftan Tosya’mızda uzun yıllar eksikliğini hissettiğimiz mehteran takımı, Tosya Ahi Yaren Mehteran Takımı olarak devreye alındı. Ben emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.

Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin de törende yaptığı konuşmada,” Baş ağaların nezlinde geçmişten bu güne kadar, bu ocağın bu hale getirilmesinde emeği olan herkese canı gönülden teşekkür ediyorum. Sizler gerçekten kıymeti hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyen çok büyük bir hizmet içerisindesiniz. Ben buna kalben inanıyorum. Her şeyiyle, baştan aşağı milli ve manevi olan, tamamen bize ait olan ve özümüzü yansıtan bu kültürü yaşatma yönünde ki gayretlerinizi takdirle karşılıyorum. ”dedi.

 

Her zaman yanlarında olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Kaymakam Pişkin,” Bundan sonra ki süreçte de her zaman sizlerle beraber olmaktan mutluluk duyarım. Zamanla ilişkilerin kopuklaştığı, aynı ocak içerisinde yaşayan fertlerin bile neredeyse gün içerisinde 20 cümleyi geçmeyecek şekilde konuşarak hayatlarını devam ettirdiği bir zamanda bu kadar insanları bir birine bağlayan, bu kadar kardeşlik ve muhabbet duygularını besleyen bu geleneklerin çocuklarımıza da aktarılması konusunda büyük bir duyarlılık sergiliyorsunuz. Bu anlamda birliğimiz, dirliğimiz ve beraberliğimiz daim olsun. Ocağınız, daim olsun şen olsun.” diye konuştu.

 

Gecede, halk oyunları gösterileri, orta oyunları ve canlı müzikle unutulmaz anlar yaşandı.

Davetlilere, Tosya tarhana çorbası, et yemeği, tereyağlı Tosya pilavı ve Tosya’ya özgü un helvası ikram edildi.

Davetliler, gece sonunda geleneksel Cezayir Marşı eşliğinde uğurlandı.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.