Tosya Belediye Meclisi tarafından  alınan kararla, Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin’e,  “Fahri Hemşehrilik Beratı” ile “ Şehrin Anahtarı” düzenlenen törenle,  Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin tarafından takdim edildi.

 

Özel bir restoranda düzenlenen törenin açılış konuşmasını yapan  Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin, Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin ile sıra dışı bir mesai yaşadıklarını söyledi.

 

Kaymakam Pişkin’in Tosya’nın tamamını kucaklayarak, asli görevi olmayan konularda bile kendilerine rehberlik ve liderlik ettiğini belirten Başkan Şahin, şunları kaydetti:

 

” Köylerde ki yapılan çalışmalar, sosyal devlet anlayışının tabanda yer bulması için gösterdiği üstün gayret, aç ve açıkta kimsenin kalmaması için verdiği mücadele Tosyalılara verdiği değeri göstermektedir. Mahalle ve köy toplantıları yapması,  Tosya Organize Sanayi Bölgesi (OSB)  Başkanı olarak bil fiil elinden gelen bütün gayreti göstermesi, ilçemizde kuruluş aşamasında olan 4 yıllık fakülte ve üniversite alt yapısına ilgi ve alaka göstermesi ve bizden çok daha fazla emek harcaması gibi bir çok nedenlerden dolayı, meclis üyesi arkadaşlarımızla, basın mensuplarıyla, siyaset dünyasıyla ve şehrin kanaat önderleriyle yaptığımız görüşmelerde sonra, Kaymakam Deniz Pişkin’e,  ” Fahri Hemşehrilik Beratı ”  ile birlikte  bizim mini müzemizde bulunan  şehrimizin anahtarını takdim etmeye karar verdik. Bütün yüreğimle inanarak bunu ifade ediyorum, bende devlette 26 yıl çalıştım. Kaymakamımız da ki bu iş disiplini ve kurumlar arası organizasyonu mülki idarede çok ender görülen hadiselerden biri. Bütün bunların altını çizdiğimiz de, ” Fahri Hemşehrilik Beratı” nın verilmesi yönünde belediye meclisimizin ön gördüğü ve oy birliğiyle aldığı karara bizde öncülük ettik. ”

 

Kaymakam Deniz Pişkin, ise yaptığı konuşmada, meslek hayatı boyunca ilk kez böyle bir durumla karşı karşıya kaldığının altını çizdi.

 

Böyle bir vesileyle bir araya gelmiş insanlara ilk kez hitap ettiğini ifade eden Pişkin,” Bu gerçekten Tosya tarihi için ne kadar ilk ve önemliyse benim içinde o kadar ayrıcalıklı ve önemli. Ben, 15 yıla yakın meslek hayatım içerisinde ilk defa, ” Fahri Hemşehrilik Beratı ” aldığım bir ilçede çalışıyorum. Bundan dolayı da gururlu ve mutluyum. ” dedi.

 

Kaymakam Pişkin, daha önce görev yaptı yerlerde farklı  ödüller de aldığını hatırlatarak,” Hemşehrilik payesinin hiçbir ödül ve mükafatla kıyaslanamayacak derecede önemli bir manevi boyutu var. Bunu bütün kalbimle söylüyorum. Ben tam iki yıl önce Tosya’ya atandığımda, Başkanım sağ olsun yine bu mekanda tanışma yemeği organize etmişti. O akşamda yine size hitap etme fırsatı bulmuştum. O zamandan sonra geçen iki yıl süresince inanın, yaptıklarımla gurur duymaktan ziyade, yapamadıklarımın üzüntüsünü yaşıyorum. Çünkü işin sonu yok. İhtiyaçların sonu yok. Bizim işimizin merkezinde insan var. İnsana dair hiçbir soruna yabancı kalamıyoruz. Hiçbir  şey bizi teğet geçemez. Bu benim görev alanım değil, bu senin özel meselen demeyip, herkesin her türlü derdini dinleyip, yetkimiz dahilinde olmasa bile yol ve yordam gösterme gayretinde oluyoruz. Herkese zaman ayırmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

 

İstanbul’da geçen öğrencilik yıllarında memleketi  Artvin’e otobüsle seyahat ederken  Tosya’da mola verdiklerini ifade eden Kaymakam Deniz Pişkin, şöyle konuştu:

 

” Haliyle daha önce ayak bastığım. İsmini çok duyduğum ama şehir merkezine hiç girmediğim bir ilçeydi Tosya. Gerçekten içinde bulunmak ve bu havayı solumak çok farklı. Ben kendi meslek anlayışım gereği, çalıştığım her yeri, istisnasız çalıştığım her yeri  kendi memleketim gibi bilirim. Her nerede görev yapıyor isem, o görev süresi içerisinde kendimi oralı sayarım. Tosya’yı da kendi memleketim gibi bildim. Kendi memleketimde mesai yapıyormuşum gibi düşündüm. Ama buranın farklılığı ne oldu. Ben Tosya’yı ne kadar kendi memleketim gibi görüyor isem, Tosyalılar da beni kendi evladı gibi bildi. İşte bundan dolayı beni ” Fahri Hemşehrilik Beratı” na layık gördüler.  Başka ilçelerde olmayan bir şey daha var Tosya’da. Bunu bulunduğum her ortamda söylüyorum. Şunu gördük ki birlik ve beraberlik olduktan sonra aşılmayacak hiçbir şey yok. Hepimizin derdi Tosya’ya hizmet etmek olduktan sonra, aşamayacağımız ve çözemeyeceğimiz hiçbir sorun ve sıkıntının olmadığını, sürekli karşılıklı anlayış içerisinde birlikte gösterdik. Bu güzel ve nezih organizasyonu hazırlayan Belediye Başkanımıza bir kere daha teşekkür ediyorum.  Katıldığınız için, vakit ayırdığınız için, bu mutluluğumuzu, sevincimizi  ve bu gururumuzu bizimle paylaştığınız için hepinize en derin saygı ve sevgilerimi sunarım. ”

 

Konuşmaların ardından Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin, Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin’e, ” Fahri Hemşehrilik Beratı ” ile şehrin sembolik anahtarını takdim etti.

 

Düzenlenen törene, Tosya İlçe Emniyet Müdürü Cenk Demir, Tosya İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Özgün Yapağı, AK Parti Tosya İlçe Başkanı Metin Ekşi, protokol üyeleri ve davetliler katıldı.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.