Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin başkanlığında, şehit yakınları ve Kıbrıs Gazilerinden oluşan Tosya heyeti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nu makamında ziyaret etti.

 

Çevre Bakanı Ataoğlu, burada yaptığı konuşmada, ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getirerek, Kastamonu ve Tosyalılara selam söylediğini ifade etti.

 

Kaymakam Deniz Pişkin ise ziyarette yaptığı konuşmada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 35’inci Kuruluş Yıl Dönümü Kutlamalarına katılmak için Kıbrıs’ı ziyaret ettiklerini söyledi.

 

Şehit yakınları ve Kıbrıs Gazilerinden oluşan heyetle birlikte geldikleri Kıbrıs’ta çok sıcak kanlı bir şekilde karşılandıklarını belirten Kaymakam Pişkin, şunları kaydetti :

 

“Tosya Kaymakamlığı tarafından hazırlanan, “Kıbrıs Gazilerimiz Kıbrıs’la Buluşuyor” sosyal sorumluluk projesi kapsamında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ziyaret ediyoruz. Yavru vatan ziyaretimizde ilk olarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa Akıncı’yı ziyaret ettik. Daha sonra, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sayın Teberrüken Uluçay’ı ziyaret ettik. Ziyaretlerimizde bizlere çok samimi ve sıcakkanlı davranıldı. Kendimizi adeta evimizde gibi hissettik. Kıbrıslı soydaşlarımızın ve kardeşlerimizin bu gurur ve heyecanını paylaşmak adına geldiğimiz Kıbrıs’ta sizleri de ziyaret ederek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 35’inci Kuruluş Yıl Dönümünü Kutlamak istedik. Bizleri kabul ettiğiniz için şükranlarımı sunarım. Temennimiz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti’nin birlikte, ilelebet hür ve bağımsız yaşamasıdır. Bu uğurda hayatını kaybetmiş bütün şehitlerimize Yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimize sağlık ve sıhhat diliyorum. Hem Kastamonu’dan hem Tosya’dan kıymetli dostlarımızın, hemşehrilerimizin sizlere, sevgi, saygı ve selamlarını iletiyoruz.”

 

Konuşmaların ardından Kaymakam Deniz Pişkin, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’na, içinde Kastamonu’nun yöresel ürünlerinin yer aldığı hediye paketi takdim etti.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da Kaymakam Deniz Pişkin’e ziyaretlerinin anısına hediye takdim etti.

 

Ziyarette, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şube Başkanı Berat Satıoğlu, Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şube Başkan Yardımcısı Hüseyin Mahmutoğlu, Tosyalı Şehit Mustafa Kasar’ın yakını Emekli Piyade Yarbay Mehmet Dalar, Kıbrıs Şehidi Engin Abay’ın Babası Rahmi Abay, Kıbrıs Gazileri Çaybaşı Köyünden Arif Çiftçi ve Gökomuz Köyünden Ahmet Kaşıkçı ile Kıbrıs Gazisi Ahmet Sipahioğlu’nun yanı sıra, KKTC Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği Genel Başkanı Gürsel Benan ve dernek üyeleri de yer aldı.

 

Tosya heyeti daha sonra, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, Tekke Bahçesi Şehitliği, Taşkent Şehitliği ve Boğaz Şehitliği’ni ziyaret etti.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.